Հայաստանում ստեղծվեց միջուկային փորձաքննության լաբորատորիա
Մեծամոր, Հայաստան.  Հունվարի 18-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը ՀՀ էներգետիկայի նախարարության ու ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պաշտոնյաների հետ միասին ներկա գտնվեց Միջուկային փորձաքննության լաբորատորիայի բացմանը Հայաստանի ատոմակայանում (ՀԱԷԿ): Միջուկային ու ռադիոակտիվ նյութերի փորձաքննությունների լաբորատորիան ձևավորվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարի ծրագրի  ու ՀԱԷԿ-ի համագործակցության արդյունքում, որն ուղղված է Հայաստանի միջուկային մաքսանենգության անդրազգային վտանգներին արձագանքելու ուղղությամբ Հայաստանի կարողությունների մեծացմանը:
Լաբորատորիան հնարավորություն կընձեռի իրականացնել հանցանքի վայրից ձեռք բերված միջուկային ու ռադիոակտիվ աղտոտվածություն ունեցող իրեղեն ապացույցների փորձաքննություններ ու տեխնիկական վերլուծություններ, որոնք անհրաժեշտ են միջուկային մաքսանենգություն կատարողների նկատմամբ քրեական հետապնդում ապահովելու համար: Լաբորատորիան Հայաստանի առաջ կբացի միջուկային նյութերի անօրինական գործածման հարցերով հետաքննությունների ասպարեզում այլ պետությունների հետ աշխատելու հնարավորություն: Բացի այդ, այս կառույցի միջոցով աշխատանքներ կկատարվեն 2012թ. Կորեայի Հանրապետությունում տեղի ունեցած վեհաժողովի ժամանակ քննարկված 2010թ. Միջուկային անվտանգության վեհաժողովի գործողությունների պլանն առաջ տանելու ուղղությամբ:
Միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարի ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության Միջազգային անվտանգության ու միջուկային զենքի չտարածման բյուրոյի Զանգվածային ոչնչացման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գրասենյակի կողմից:    Միջուկային մաքսանենգության դեմ պայքարի ծրագիրը աշխատում է ամբողջ աշխարհում միջուկային մաքսանենգության կանխարգելման ուղղությամբ: Միջուկային փորձաքննության լավագույն փորձն ու համագործակցության բարելավումը հնարավորություն են տալիս պետություններին պայքարել միջուկային մաքսանենգության դեմ՝ զարգացնելով նյութերի ծագումը որոշելու ու մաքսանենգ փոխադրում իրականացնողների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու կարողությունները:

U.S.-Armenia Cooperative Effort to Establish an Armenian Nuclear Forensics Lab
Metsamor, Armenia – On January 18, Ambassador John A. Heffern joined officials from the Armenian Ministry of Energy and National Security Service to open the Armenian Nuclear Forensics Laboratory at the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP).  The U.S. Department of State’s Preventing Nuclear Smuggling Program (PNSP) partnered with the ANPP to establish a Laboratory for Technical and Forensic Analysis of Nuclear and Radioactive Materials as part of a joint effort to strengthen Armenian capabilities to respond to the transnational threat of nuclear smuggling.
The laboratory will allow Armenia to collect nuclear and radiologically contaminated evidence at crime scenes and perform technical analysis necessary to support the prosecution of smugglers. New opportunities will arise for Armenia to cooperate with governments investigating illicit uses of nuclear material.  Additionally, the facility will advance aspects of the 2010 Nuclear Security Summit work plan discussed at the 2012 summit in the Republic of Korea.
PNSP is a U.S. Department of State Bureau of International Security and Nonproliferation, Office of Weapons of Mass Destruction Terrorism (ISN/WMDT) program. PNSP is working globally to counter nuclear smuggling.  Improving nuclear forensics best practices and cooperation enables countries to counter nuclear smuggling by furthering their ability to determine material origin and prosecuting smugglers.