Բակո Սահակյան.Արցախը միշտ հայտնի է եղել իր որակյալ բժշկական կադրերով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 11-ին հանդիպում է ունեցել առողջապահության համակարգի աշխատողների հետ եւ քննարկել ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցեր, առկա հիմնախնդիրները եւ նրանց լուծման հեռանկարները:
Համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել առողջապահության նախարար Զոյա Լազարյանը, համակարգի պատասխանատու աշխատողներ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախը միշտ հայտնի է եղել իր որակյալ բժշկական կադրերով, որոնք ճանաչված էին նրա սահմաններից դուրս, ինչը հուսալի հիմքեր է ստեղծում ձեւավորված ավանդույթների պահպանման եւ ոլորտի զարգացմանը նոր որակ հաղորդելու համար:
Առողջապահության ոլորտը որակելով որպես մեր հանրապետության ազգային անվտանգության կարեւորագույն բաղադրամասերից մեկը՝ Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է մշակել առողջապահության զարգացման հայեցակարգ, որի հիմքում պետք է ընկած լինի բնակչության լայն խավերի համար բուժօգնության մատչելիության, որակի եւ արդյունավետության բարձրացման` սկսած առաջնային բուժօգնության ցուցաբերումից մինչեւ մասնագիտացված բուժման ավարտը, նյութական ու ֆինանսական միջոցների եւ կադրերի ճիշտ տեղաբաշխման հետ կապված խնդիրները:
Բակո Սահակյանի խոսքով` վերջին տարիներին պետության կողմից առողջապահության բնագավառում իրականացվել է լուրջ աշխատանք` ուղղված ոլորտին հատկացվող ֆինանսական միջոցների աճի ապահովմանը, առողջապահական հիմնարկների շենքային պայմանների բարելավմանը, աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել շրջաններում առողջապահության համաչափ զարգացմանը:
Այս ամենի հետ մեկտեղ Նախագահը նշել է, որ դեռեւս չլուծված են մնացել մի շարք կարեւորագույն խնդիրներ` կապված  համապատասխան բարեփոխումների իրականացման, ոլորտի զարգացման հեռանկարների կանխանշման, կադրերի ընտրության ու ճիշտ տեղաբաշխման հետ:
Նախագահ Սահակյանը բժշկական սպասարկման որակի հետեւողական բարձրացման հետ մեկտեղ կարեւորել է նաեւ առողջ ապրելակերպի քարոզումը, ինչը  հնարավորություն կտա որակապես նոր մակարդակի հասցնել քաղաքացիների առողջության պահպանումը եւ կանխել բազմաթիվ հիվանդություններ: Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը համապատասխան կառույցների հետ եւ որպես սկզբնական օղակ նախադպրոցական ու դպրոցական հասատատությունների ընդգրկումը՝ հավելելով, որ այստեղ գերնպատակ է հանդիսանում առողջ բնակչություն ունենալը եւ ազգային գենոֆոնդի պահպանումը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Bako Sahakyan met with the health care system workers and discussed issues and existing problems related to the development of the sphere and the prospects for their solution
• 11-02-2013 18:51:29   |   |  Social
On 11 February President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met with the health care system workers and discussed issues and existing problems related to the development of the sphere and the prospects for their solution.
Healthcare minister Zoya Lazaryan and responsible representatives of the structure delivered corresponding reports.
The Head of State noted that Artsakh was always prominent for its high-quality medical staff, well-known beyond its borders, which creates reliable basis for maintaining the formed traditions and imparting new quality to the development of the field.
Qualifying the health sector as one of the key national security components President Sahakyan emphasized the necessity of elaborating a health development doctrine based on securing appropriate healthcare access to the broad population strata, increasing its quality and efficiency, from primary medical care up to specialized medical treatment, as well as issues related to the proper distribution of material, financial and cadre resources.
According to Bako Sahakyan in recent years serious work has been carried out by the state in the field of healthcare, directed towards increasing financial resources allocated to the sector, improving the building conditions of healthcare institutions, raising the employees' salaries. Special attention was paid to the proportionate development of healthcare in the regions.
At the same time the President noted that there was still a range of unsolved pivotal issues related to realizing corresponding reforms, outlining prospects for the sphere’s further development as well as selection and proper distribution of cadres.
President Sahakyan considered important advocating healthy life-style parallel with consistent rising of medical service quality, which will enable to reach a qualitatively new level of public health care and prevent numerous diseases. Within this context, the Head of the State underlined the need for close cooperation with corresponding structures and involvement of preschool institutions and schools as the initial link adding that healthy population and preservation of national gene pool is of sphere’s crucial tasks.