Ապահով ինտերնետին նվիրված միջոցառումները. ուշադրության կենտրոնում ծնողներն են
Շարունակվում են Orange Արմենիա ընկերության, «Մեդիակրթության կենտրոնի» և «Ինտերնետ Հանրություն» կազմակերպությունների համատեղ «Ապահով համացանց Հայաստան 2013» լայնածավալ ծրագրի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները: Այսօր մեկնարկում է ծնողական ժողովների փուլը, որոնց նպատակն է բարձրացնել դպրոցական աշակերտների ծնողների տեղեկացվածությունն ինտերնետային անվտանգության մասին, տալ գիտելիքներ ու գործիքներ՝ վերահսկելու իրենց անչափահաս երեխաների կողմից սպառված առցանց բովանդակությունը, պաշտպանել վերջիններիս հնարավոր վիրտուալ վտանգներից:
«Որպես Հայաստանում շարժական ինտերնետի առաջատար՝ մենք հոգ ենք տանում այն մասին, որ մեր բաժանորդներն ունենան ինտերնետի ապահով օգտագործման բանալիները: Այսօր հաճախ երեխաներն ավելի արագ են յուրացնում համակարգչից օգտվելու ձևերը, և ծնողների համար երբեմն դժվար է լինում  վերահսկել իրենց երեխաների գործունեությունն ինտերնետում: Orange-ի բաժանորդները կարող են ձեռք բերել անհրաժեշտ ծրագրային լուծումներ: Որպես պատասխանատու ընկերություն՝ ուրախությամբ ենք նաև միացել այս լայնամասշտաբ կրթական ծրագրին, որը կոնկրետ ու գործնական խորհուրդներով կօգնի բազմաթիվ ծնողների», ասաց Orange-ի կորպորատիվ պատասխանատվության ծրագրերի ղեկավար Նազարեթ Սեֆերյանը:
Կարևորելով համացանցի ապահով օգտագործումը՝ անցյալ տարվանից ի վեր Orange-ը ոչ միայն աջակցում է վերապատրաստման և տեղեկացման դասընթացներին, որոնց նպատակն է բոլորին իրազեկել խնդիրների մասին և տրամադրել պրակտիկ տեղեկություններ, այլև համագործակցելով Kaspersky Labs ընկերության հետ՝ արդեն անցյալ տարվանից իր բաժանորդներին է առաջարկում Kaspersky Internet Security ծրագիրը, որը համակարգչից օգտվող երեխաների համար ապահովում է պաշտպանություն ոչ պատշաճ բովանդակությամբ կայքէջերից: Ծրագիրը կարելի է ձեռք բերել ինչպես Orange-ի խանութներում, այնպես էլ հենց Ինտերնետ Հիմա մոդեմի ինտերֆեյսից: Արդեն բազմաթիվ Orange բաժանորդներ օգտվում են այս ծառայությունից:
«Համացանցը կարող է հզոր կրթական ու ստեղծագործական միջոց դառնալ ընտանիքի կրտսեր անդամների համար: Տեղադրելով  համակարգիչը բոլորին  հասանելի եւ հարմար տեղում և մշակելով  համընդհանուր օգտագործման կանոններ մենք  երեխաներին կօգնեք շատ ավելի ապահով լինել համացանցում», նշեց  Մեդիակրթության կենտրոնի փոխտնօրեն Նարինե Խաչատրյանը:
Բոլոր նրանք, ովքեր անհանգստանում են իրենց երեխաների կողմից սպառված ինտերնետային բովանդակության բնույթով և անվտանգությամբ, կարող են այցելել  www.safe.am կայքը, որտեղ տեղադրված են անհրաժեշտ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ հայերեն լեզվով` ցանցից ապահով օգտվելու համար:
«Ապահով ինտերնետ» ծրագրի շրջանակներում այս տարի կվերապատրաստվեն 150 դպրոցների մոտ 200 մանկավարժներ, իսկ ավելի քան 3000 աշակերտներ կմասնակցեն բաց դասի: Ծնողական ժամերին նախատեսված է ներգրավել 3000 ծնողների:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի նույն ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստվել են Երևանի և մարզերի 300 դասավանդողներ, իսկ ավելի քան 6000 աշակերտներ, նախատեսված 5000-ի փոխարեն, մասնակցել են բաց դասին: Ծրագրի մեկնարկի օրվանից www.safe.am կայքն ունեցել է ավելի քան 12 000 այցելություն, անվտանգ ինտերնետի վերաբերյալ խաղը բացվել է ավելի քան  7 000 անգամ, իսկ ուսումնական ձեռնարկներն ու ծնողական ուղեցույցները ներբեռնվել են ավելի քան  4000 անգամ:

• 14-03-2013 18:19:19   | Armenia  |  Science and Technology
Events envisaged in the scope of the “Safe Internet Armenia 2013” large-scale joint program of Orange Armenia, the Center for Media Education and the Internet Society are underway. Today starts the stage of parental workshops, aiming to raise awareness of the parnets of pupils on safe internet, to give them knowledge and tools to exercise control over the online content consumed by their underage children, to protect them from all potential virtual dangers.
“As a leading mobile internet provider in Armenia we care for our customers by providing them with keys to safe internet use. Nowadays children are mastering internet skills more quickly and for parents it is sometimes difficult to control their children’s online behaviour. Orange customers may acquire necessary software solutions to safe internet use. As a responsible company we were happy to join this large-scale educational program, which will help many parents with specific and practical advice,” said Nazareth Seferian, CSR and Philanthropy Expert at Orange Armenia.
Giving importance to safe internet use, since last year Orange has been supporting not only training and educational courses, which aim to raise everyone’s awareness on current internet-related issues and provide practical information, but also in partnership with Kaspersky Labs has made available Kaspersky Internet Security softawre to its customers since already last year, which ensures protection of children from sites with irrelevant content. The above software solution can be acquired both from Orange shops and straight from the interface of Internet Now modem. Many Orange customers are already benefiting from this solution.
“Internet can become a powerful educational and creative mean for youngest members of the family. When installing the computer in an accessible place and defining rules for common use, we will help children to be safe when surfing the internet” said Narine Khachatryan, the Deputy Director of the Center for Media Education.
All those concerned about the nature and safety of the online content their children consume may visit www.safe.am, where necessary information and advice on safe internet use can be found in Armenian.
This year in the scope of the “Safe Internet” project about 200 teachers and over 3000 pupils from 150 schools will participate to an open lesson. It is planned to enroll 3000 parents in parental workshops.
As a reminder, last year in the scope of the same project 300 teachers from Yerevan and RA marzes were trained, and over 6000 pupils, instead of the anticipated 5000, participated to an open lesson. Since the launch of the project www.safe.am has been visited by over 12 000 users, safe internet game has been opened over 7 000 times and the Internet literacy handbooks and parent guides have been downloaded over 4 000 times.