Apple-ին դիմում-խնդրանք է ուղղվել ավելացնել հայերեն iOS ստեղնաշար
Ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր մարդիկ միայն կշահեն, եթե iPhone-ի եւ iPad-ի համար ստեղծվի հայերեն ստեղնաշար:  Այժմ Android-ը ավելի հայտնի է դառնում հայերի շրջանում, քանի որ Apple-ը չի ապահովում ստանդարտ հայերեն ստեղնաշար: Այս խնդիրը նկատի ունենալով՝  iTechnology.am առցանց ամսագրի կողմից ստեղծվել է դիմում-խնդրանք:
Այս դիմում-խնդրանքն ավելի ու ավելի մեծ տարածում է գտնում, քանի որ Apple-ի արտադրանքը շատ տարածված է միլիոնավոր հայերի շրջանում, ովքեր ապրում են ախարհի տարբեր մասերում: Ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն են օգտագործում Apple սարքավորումներ, այլ նաեւ հայկական սփյուռքը ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Եվրոպայում եւ Ավստրալիայում:
Ավելացնել Ձեր անունը խնդրանքին այստեղ՝  http://www.itechnology.am/armenia/petition-apple-to-add-native-armenian-keyboard-for-the-iphone/#.UXeX5KKR8qM
Ավելին խնդրանք-դիմումի մասին
Հայերենը երեք հազար տարվա պատմություն ունեցող լեզու է, իսկ հայկական այբուբենը 1,600 տարեկան է: Մենք խնդրում ենք Apple-ին իր հավատարիմ հաճախորդներին ապահովել իրենց մայրենի լեզվով գրելու հնարավորությամբ: Apple-ի սարքավորումները կարող են շատ մեծ դեր խաղալ ամողջ աշխարհում ցրված միլիոնավոր հայերի եւ Հայաստանի միջեւ կապը պահելու գործում: Apple-ի գործադիրին ուղղված նամակ-խնդրանքով հանդես էր եկել նաեւ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարը 2013թ.-ի ապրիլին:
iTechnology.am-ի մասին
iTECHNOLOGY.am-ը առաջին առցանց վայրն է, որ միավորում է Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման մեջ ներգրավված կամ հետաքրքրված մարդկանց:  iTECHNOLOGY.am-ը աղբյուր է ներդրումների հնարավորություններ փնտրող անհատների եւ ընկերությունների համար, բացի այդ այն տարածում է նորություններ եւ լուսաբանում այն ամենն, ինչ կատարվում է ՏՏ համայնքում:
Թողարկումների հղումներ ամերիկյան եւ այլ արտասահմանյան ՏՏ եւ բիզնես ուղղվածությամբ ամսագրերից, որոնք արդեն գրել են iTechnology.am-ի առցանց դիմում-խնդրանքի մասին.

• 23-04-2013 13:01:30   | Armenia  |  Science and Technology
Yearavan, Armenia: There are millions of users all around the world who would benefit from having a native Armenian keyboard for their iPhone or iPad. Currently Android is growing in popularity because there is no Armenian keyboard available from Apple. With this in mind a petition has been created at iTechnology.am, the premier online destination for Armenian Information Technology Industry.
This petition is quickly gaining global traction because Apple products have become very popular among millions of Armenians spread all over the world. Not only the citizens of the Republic of Armenia, but also the millions of Armenian diaspora in the US, Russia, Europe and Australia.
Petition Drive (Background)
The Armenian language is 3,000 years old.  The Armenian alphabet is 1,600 years old. We are asking Apple to provide its loyal cliebts with the opportunity to write in their mother tongue. Apple devices can be very helpful for maintaining a connection to Armenia for those millions of Armenians who live throughout the world. A request was also made by the minister of Science and Education of the Republic of Armenia to Apple Inc. in April 2013.
iTECHNOLOGY.am is the the premier online destination for people involved or interested in the development of the Information Technology Industry in Armenia. iTECHNOLOGY.am is a source for people and companies searching for investment opportunities and providing general information and news tied to what’s trending in the global IT sector.