Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի «Hollywood Non-Stop» համերգային ծրագիրը
Այսօր ՀՀ Մշակույթի նախարարությունում տեղի է ունեցել մամուլի համատեղ ասուլիս, որին մասնակցել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը և Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Բանախոսները տեղեկացրել են, որ մայիսի 15-ին և 16-ին՝ ժամը 19.00, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի «Hollywood Non-Stop» համերգային ծրագիրը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որը հովանավորում է նաև «Hollywood Non-Stop» համերգային նախագիծը։ «Hollywood Non-Stop»-ի գործընկերն է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը։ Համերգային ծրագիրն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ «Hollywood Non-Stop»-ն ամերիկյան հանրահայտ ֆիլմերի մեղեդիների ներկայացում է։ Ծրագրում կհնչեն «Գլադիատոր», «Կարիբյան ծովի ծովահենները», «Կնքահայրը», «Մի անգամ Ամերիկայում», «Ռոմեո և Ջուլիետ», «Աստղային պատերազմներ», «Առաքելություն» և այլ կինոնկարների սաունդթրեքերը։ Ծրագրում ընդգրկված բոլոր ստեղծագործությունների կատարման թույլտվությունը հատուկ ձեռք է բերվել ֆիլմերի արտադրողներից:
«Hollywood Non-Stop»-ը ծրագիրն արդեն վայելում է հանդիսատեսի սերը։ Այն մեկնարկել է 2012 թվականին և ներկայացվել երևանյան ութ բուհում, որտեղ ավելի քան 6000 ուսանող է ունկնդրել հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտությունը։
2013 թվականին «Hollywood Non-Stop»-ը ներկայացվել է նաև հանրապետության մարզերում, մասնավորապես՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Եղեգնաձորում, Արտաշատում։ Այս բոլոր քաղաքներում հանդիսատեսը մեծ ոգևորությամբ է ընդունել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ելույթները՝ բարձր գնահատելով ինչպես հոլիվուդյան ֆիլմերի մեղեդիների կատարումները, այնպես էլ դասական երաժշտությունը մարզերում ներկայացնելու Երիտասարդական նվագախմբի ջանքերը։
Այս համատեղ ծրագրի նպատակն է մատչելի և հասանելի երաժշտությամբ երիտասարդներին ուղղորդել դեպի դասական երաժշտություն:

Ministry of Culture hosted a joint press conference presided by the John Heffern, Ralph Yirikian, Pogosyan and Armen Smbatyan
• 13-05-2013 18:34:48   | Armenia  |  Culture
Today, the Ministry of Culture hosted a joint press conference presided by the United States Ambassador to Armenia John Heffern, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, Deputy Minister of Culture Arthur Pogosyan and the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Armen Smbatyan.
On May 15 and 16, at the Aram Khachaturian concert hall the State Youth Orchestra of Armenia will present the “Hollywood Non-Stop” concert program. The General Partner of the State Youth Orchestra of Armenia is VivaCell-MTS, which has also sponsored the concert program. The partner of the “Hollywood Non-Stop” is the Embassy of the United States in Armenia. The concert is organized with the support of the Ministry of Culture in the Republic of Armenia. The program of the concert includes soundtracks of the famous American movies - “Gladiator”, “Pirates of the Caribbean”, “The Godfather”, “Once Upon a Time in America”, “Romeo and Juliet”, “Star Wars”, “The Mission” and many more. The permission for the concert performance of the works was obtained from the film producers.
“Hollywood Non-Stop” program has already gained popularity among the audiences. It was launched in 2012 and was presented in 8 universities of Armenia, where more than 6000 students have listened to the melodies of the Hollywood films.
In 2013 the “Hollywood Non-Stop” was also presented in the regions of the republic, particularly Gyumri, Vanadzor, Yeghegnadzor, and Artashat. The performances of the Youth Orchestra have received a warm reception everywhere. The audiences have highly appreciated both the performance of the Hollywood movies and the efforts of the orchestra to bring classical music to the regions.
The joint project aims to invite more focus of the younger generation to the classical music by the means of offering more comprehendible and easy music to their attention.