ՀԱՄՀ-ն ծրագրում է բեկումնային փոփոխություններ մտցնել զբոսաշրջության, կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում
• 11-05-2011 17:10:18   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
Հայաստանի տնտեսության առանցքային ոլորտներում առկա է զարգացման մեծ, սակայն ոչ իրագործված ներուժ, որի արդյունավետ կիրառման շնորհիվ հնարավոր է ձեռք բերել մրցունակություն համաշխարհային եւ տարածաշրջանային շուկաներում: Հայաստանի Ազգային Մրցունակության Հիմնադրամը, որը գործում է 2008թ.-ից եւ հիմնված է Հայաստանի կառավարության եւ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Եվրոմիության, Միջին Արեւելքի երկրների առաջատար գործարարների համագործակցության վրա, նպատակ ունի ներդրումային ծրագրերի միջոցով հասնել նշված ոլորտների բեկումնային զարգացմանը։ Հիմնադրամի գործունեության եւ ծրագրերին առնչվող հարցերի շուրջ «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակիցը զրուցել է ՀԱՄՀ-ի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զառա Ամատունու հետ: - Ե՞րբ ծնվեց Հայաստանի տնտեսության առանցքային ոլորտների բեկումնային զարգացման նախագծի միտքը: - Միտքը ծնվեց 2009թ.-ին, տարվա առաջին կեսին, երբ հստակ որոշվել էին այն ոլորտները եւ ենթաոլորտները, որտեղ պետք էր հասնել բեկումնային զարգացման: - Ո՞ր ոլորտում է հնարավոր համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում հասնել հաջողության: - Օրինակ, զբոսաշրջության ոլորտում մրցակցային առավելության հնարավոր է հասնել ավելի կարճ ժամկետում, առողջապահության ոլորտում` միջին տեւողության ժամկետում, իսկ ահա կրթության ոլորտում հաջողությունների համար պահանջվում է ավելի երկար ժամանակ, քանի որ այս ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ են ավելի խորը, երկարատեւ ուսումնասիրություններ, խոշոր ներդրումներ: - Ապրիլի 21-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի զբոսաշրջության հարավային միջանցքի (Վայոց Ձորի մարզի Արենի գինեգործական շրջանից մինչեւ Տաթեւ-Գորիս ընկած տարածքը) ռազմավարական նախագծի շնորհանդեսը։ Ինչու՞ ընտրվեց հենց հարավային միջանցքը: - Հարավային միջանցքն ունի չօգտագործված պոտենցիալ` հարուստ բնություն, յուրատիպ լանդշաֆտ, ինչը հնարավոր է դարձնում կազմակերպել քայլարշավներ, ժայռամագլցումներ եւ զբոսաշրջիկներին հետաքրքրող այլ միջոցառումներ: Բացի այդ, մենք նպատակ ունենք զարգացնել մեկ այլ ծրագիր` «Տաթեւի վերածնունդը», որի շրջանակներում նախատեսվում է վերականգնել 9-րդ դարի Տաթեւի վանական համալիրը, բարեկարգել հարակից տարածքները: Այս ծրագիրը կգործի մինչեւ 2016թ.-ը։ Դրա շրջանակներում նպատակ ունենք զարգացնել նաեւ ենթաոլորտ հանդիսացող խոհարարական զբոսաշրջությունը: Միտում ունենք զբոսաշրջիկներին ծանոթացնել հին հայկական ուտեստներին, միեւնույն ժամանակ մատուցել դրանք նորովի: - Մամուլում հայտնված տեղեկությունների համաձայն, «Հարավային միջանցքի ռազմավարական նախագծի» իրագործման արդյունքում հնարավոր է բարելավել գյուղերի կենսամակարդակը: Հատկապես ինչի՞ն է սա վերաբերում: - Տուրիզմի կարեւոր առանձնահատկություններից է տուրիստական կենտրոն հանդիսացող տվյալ վայրում բնակչության ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպվելիք միջոցառումներին. արդյունքում զբոսաշրջիկները ծանոթանում են ոչ միայն տվյալ վայրին, այլեւ շփվում են բնակչության հետ, որը ներկայանում է իր յուրահատուկ կոլորիտով: - Հայտնի է, որ հիմնադրամը համագործակցում է մի շարք միջազգային ընկերությունների հետ, որոնք իրենց առաջարկներն են ներկայացնում ձեզ: Զբոսաշրջության ոլորտին առնչվող ի՞նչ ծրագրեր են առաջադրվել եւ ու՞մ կողմից: - Օրինակ, 2010թ.-ին հանրահայտ «Mcknsey & Company» ընկերությունը ներկայացրել է Սեւանում «Training center» հիմնելու ծրագիր, որը դեռեւս հաստատված չէ։ Կամ, օրինակ, նույն թվականին ոլորտի ամերիկահայ փորձագետ Չարլզ Չավդարյանը ներկայացրել է «Մոզրովի քարանձավի մասին» ծրագիր. խոսքը Եղեգնաձորի Մոզրով գյուղի շրջակա տարածքի քարանձավների մասին է, որոնք կարող են գրավել ժայռամագլցման սիրահարներին: - Զբոսաշրջության ոլորտում կարեւոր նշանակություն ունի տվյալ երկրում տեղեկատվական կենտրոնների առկայությունը, որոնցից կարող են օգտվել զբոսաշրջիկները: Այդպիսի կենտրոններ ստեղծելու ծրագիր ունե՞ք: - Այո, այս տարի Հայաստանի տուրօպերատորների հետ համագործակցության արդյունքում արդեն մշակվում են տեղեկատվական կենտրոնների ստեղծմանն ու զարգացմանն ուղղված ծրագրեր: Կառավարության աջակցությամբ կտրամադրվեն համապատասխան տարածքներ` Երեւանում, Տաթեւի շրջակայքում նման կենտրոններ ստեղծելու նպատակով: - Հիմնադրամը ծրագրում է նաեւ բեկումնային փոփոխություններ մտցնել առողջապահության ոլորտում: Հայտնի է, որ միջուկային բժշկության ծրագրով Երեւանում նախատեսվում է հիմնել կառույց, որը կարտադրի ուռուցքային եւ սրտանոթային հիվանդությունների ախտորոշման եւ քաղցկեղի բուժման համար անհրաժեշտ միջուկային իզոտոպեր: Ովքե՞ր են աշխատում այդ ծրագրի իրականացման վրա եւ ո՞ր փուլում է գտնվում այն: - Նախ` «Mcknsey & Company»-ին Հայաստանում կատարել է ուսումնասիրություն` ունենալով երկու հիմնական խնդիր` որքանո՞վ է այս ծրագիրը հեռանկարային Հայաստանում եւ ինչպե՞ս դառնալ տարածաշրջանի մրցունակ կենտրոնը: Ապրիլին մենք հնարավորություն ունեցանք օգտագործել նաեւ այս ոլորտում առաջատար երկրի ներկայացուցիչ գերմանացի պրոֆեսոր, Հայդելբերգի գլխավոր հիվանդանոցի գիտատեխնիկական գծով տնօրեն Թոմաս Հաբերերի փորձը: « I.B.A» բելգիական ընկերության հետ համագործակցության արդյունքում ձեռք ենք բերել միջուկային իզոտոպեր արտադրող ցիկլոտրոն-արագացուցիչ: - Դուք նշեցիք, որ ամենաերկարատեւ աշխատանք պահանջող ոլորտը կրթությունն է: Հիմնադրամի կրթական ծրագիրը կենտրոնացված է կրթության, գիտության եւ տեխնոլոգիայի «նորարարության եռանկյունու» շուրջ: Ի՞նչ մեթոդով է գործելու այս «եռանկյունին»: - Կրթության ոլորտում դեռեւս առկա է առաջադրված հայեցակարգի հաստատման անհրաժեշտություն։ Այս հարցը հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կողմից քննարկման փուլում է: Ստեղծվելու են, այսպես ասած, «գերազանցության կենտրոններ», որոնք հնարավորություն են տալու միավորել կրթական օջախներում (հիմնականում` բուհ-երում) եղած ներուժը: Կրթության ոլորտի զարգացումը հնարավոր է ինքնաֆինանսավորման մեթոդի կիրառման արդյունքում: Օրինակ` հյուրանոցային ծառայություններից, մանրածախ առեւտրի կետերից ստացված շահույթի միջոցով հնարավոր է հոգալ ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ ծախսեր: Իհարկե, ոլորտի զարգացման հարցում նշանակություն ունի նաեւ պետական ֆինանսավորումը: - Հիմնադրամը մշակել է նաեւ «Լայնաշերտ հեռահաղորդակցության կապով Հայաստան» ծրագիրը, որի նպատակն է ընդլայնել ցանցի հասանելիությունը եւ Հայաստանում ապահովել մատչելի ու հասանելի ինտերնետային կապ: Ո՞ր ընկերությունների հետ եք համագործակցում եւ ո՞ր փուլում է ծրագիրը։ - Համագործակցում ենք ծրագրի շահագրգիռ կողմերի` Համաշխարհային բանկի, ՀՀ Էկոնոմիկայի, Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունների, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամ»-ի հետ: Անցյալ տարի համագործակցեցինք գերմանական «Detecon International» ընկերության հետ, որը Հայաստանում կատարեց ինտերնետի ենթակառուցվածքի ուսումնասիրություն: Որպես «պիլոտային մոդել» ընտրելով Գեղարքունիքի մարզը, ընկերությունն առաջարկեց Հայաստանում հեռահաղորդակցության զարգացման ուղիներ: Ծրագրի իրագործման հարցում, բացի կառավարությունից, իրենց կարեւոր դերն ունեն մասնավոր ընկերությունները: Գոյություն ունի միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը հայտարարել է մասնավոր ընկերությունների կողմից բիզնես-ծրագրերի ընդունում: Հաղթող ճանաչված ընկերությունը կհամագործակցի պետության հետ` Հայաստանում ինտերնետային կապը ավելի մատչելի եւ հասանելի դարձնելու նպատակով: - Վերը նշված ծրագրերի իրագործման ճանապարհին կարեւոր դեր կարող է խաղալ Հայաստանի եւ հիմնադրամի ներկայացումն արտերկրում: Ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում այս ուղղությամբ: - Հայաստանն արտերկրին ներկայանում է հիմնականում միջազգային ցուցահանդեսներում, մամուլի ասուլիսներում, համաժողով-քննարկումներում: Օրինակ, 2009թ.-ին Կալիֆորնիայում գտնվող «Բերկլիի համալսարանում» գումարվել էր համաժողով-քննարկում, որը ներկայացնում էր Հայաստանի զարգացման, ներդրումային ծրագրերը, ՀԱՄՀ-ի գործունեությունը: Նմանատիպ հանդիպում է տեղի ունեցել նաեւ 2010թ.-ին Վաշինգտոնում, որտեղ կայացել է հիմնադրամի գործունեության շնորհանդեսը: Իսկ ահա այս տարի Գերմանիայի Բեռլին եւ Հոլանդիայի Ուտրեխտ քաղաքներում կայացած միջազգային ցուցահանդեսներում հիմնադրամը, Հայաստանի տուրօպերատորների համագործակցությամբ, ներկայացրել է մեր երկիրը: Նախագծերը հիմնականում ներկայացվում են Եվրոպայի թիրախ շուկաներին (Անգլիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Գերմանիա): Այս տարի եւս պլանավորում ենք մասնակցել առնվազն երկու միջազգային ցուցահանդեսների։ Արտերկրում այսպիսի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակը ոչ միայն հնարավոր զբոսաշրջիկների գրավելն է, այլեւ մասնակից տարբեր տուրօպերատորների հետ շփումը, կարծիքների եւ փորձի փոխանակումը:

The Armenian National Competitiveness Foundation plans to make sudden changes in the fields of tourism, education and health service
11-05-2011 17:10:18 | Armenia | Interviews
In the pivotal fields of the Armenian economics there is a big, but not fulfilled stimulus of development and due to its application it is possible to gain competitiveness in world and regional markets. The Armenian National Competitiveness Foundation, that has worked since 2008 and is based on the cooperation of the Armenian government and leading businessmen from the USA, Russia, EU, Middle East aims at reaching the sudden development in the mentioned fields by investment projects.
“Noyan Tapan” reporter talked to the head of public relations of the Armenian National Competitiveness Foundation Zara Amatuni over the activities of the foundation and issues referring to the projects.
“When did the idea of the project of sudden development in the pivotal field of the Armenian economics come?”
“The idea came in 2009, in the first half of the year, when we chose the fields and subfields of gaining sudden development."
“In what field is it possible to have success in a short period of time?”
“For example, it is possible to gain competitiveness in the field of tourism, health service in an average period of time, but in the field of education we need much more time, as deeper, long-lasting study and big investments are necessary for the development of this field”.
“The presentation of strategic project of the South corridor of the Armenian tourism(from Areni wine-making region of Vayoc Dzor to Tatev-Goris area) took place on April 21. Why was just the South corridor chosen?”
“The South corridor has not used such potentials as rich nature, peculiar landscape, which make possible to organize walking trip, rock climbing and other events that are interesting for tourists. Besides, we aim at developing another project that is “Tatev renaissance”, in the frames of which it is envisaged to reconstruct Tatev monastery of the 9th century and to improve the adjacent areas. This project will act till 2016. In its frames we aim at developing culinary tourism, introducing the old Armenian food to foreigners and at the same time to present it in a new way”.
“According to the information of the press, as a result of “Strategy project of the South corridor” it is possible to improve the living standard of villages. What does this especially refer to?”
“The peculiarity of the tourism is the active participation of inhabitants in the events in the centre of tourism. Thus, the tourists get acquainted not only with the area, but also communicate with inhabitants which present themselves with the specific colour.”
“It is known that the foundation cooperates with a number of international companies , which present their offers to you. What projects were offered connected with tourism and by who?”
“For example, in 2010, a famous “Mcknsey & Company” presented the project of establishing “Training center” in Sevan, which hasn’t been yet confirmed.” Or, for instance, in the same year, American expert of the field Charlz Chavdaryan presented the project about “Mozrov cave”. It relates to the caves in the adjacent areas of Mozrov village in Eghegnadzor, that can interest lovers of rock climbing”.
"The existence of information centers in the particular country is important to the field of tourism. Do you have the project of forming such centers?"
"Yes, this year, as a result of cooperation with tour operators, the projects of forming and developing information centers are worked out. By the help of the government, appropriate areas of creating such centers will be given in Yerevan and Tatev."
“The foundation plans to make sudden changes in the filed of health service. It is known that by the project of nuclear medicine, it is envisaged to set up a structure in Yerevan that will produce the necessary nuclear isotopes for diagnosing cardiovascular diseases and treating cancer. Who works on that project and in what phase is it ?”
"First of all, “Mcknsey & Company” made researches in Armenia, having two basic problems, that is how much the project is perspective in Armenia and how to become the competitive center of the region. In April, we have the chance to use the experiment of German professor, the director of scientific engineering of Heidelberg general hospital. As a result of the cooperation with “I.B.A” Belgian company, we gained cyclotron-speeder that produces nuclear isotopes."
“You have mentioned that the field of education requires the most long-lasting work. The education program of the foundation is focused on the education, science and “innovation triangle” of technology. In what method will this "triangle” work?"
"The confirmation of the conception is necessary in the field of education. This issue is in the process of discussion by the council of trustees of the foundation. “The centers of superiority” will be formed, that will give a chance to unite the stimulus in educational centers(especially in the Universities). The development of education is possible by self-financing. For example, by the profits of hotel services, retail trade, it is feasible to satisfy necessary expenses for the development of the field. Surely, the state expenses are also significant for the development of this field."
“The foundation has also worked out “Armenia with broad-layer telecommunications connection” project that aims at widening the availability of the network and providing Armenia with cheap and available Internet. With what foundations do you cooperate and in what phase is the project?”
“We cooperate with the interested sides of the project, that is World Bank, RA Ministries of Economics, Transport and Connection, “The incubator foundation of enterprises”. Last year, we cooperated with Germanic “Detecon International” company, which studied the substructures of the Internet in Armenia. Having selected Gegharquniq region as a “pilot model”, the company offered the ways of developing telecommunications in Armenia. Besides the government, the private companies also played an important role in the implementation of the project. There is an inter-agency committee, which announced the acceptance of business-projects by private companies. The winner company will cooperate with the state to make the Internet cheaper and available in Armenia.”
“In the way of implementation of the above mentioned projects the presentation of Armenia and the foundation can play an important role. What work is carried out for this?”
"Armenia presents herself in the international exhibitions, press conferences, conference-discussions. For example, in 2009, in “Belkli University” in California, a conference-discussion was held, that presented the projects of development and investment in Armenia, the activities of the ANCF. Such meeting was held in Washington, 2010, where the presentation of the activity of the foundation took place. This year, the foundation, together with tour operators of Armenia presented our country in the international exhibitions in Berlin, Germany and Utrecht , Holland.
The projects are mainly presented to European target markets(England, France, Italy, German). This year, we plan to participate at least in two international exhibitions. The aim of participation in such exhibitions in foreign countries is not only the attraction of tourists, but also the communication with different tour operators, the exchange of thoughts and experience."