ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է իսպանացի գրող Գոնսալո Գուարչին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է իսպանացի գրող Գոնսալո Գուարչին, ում Հայոց ցեղասպանության թեմայով փաստագրական երեք վեպերի ռուսերեն հրատարակության շնորհանդեսը օրերս է տեղի ունեցել Երևանում: Գոնսալո Գուարչի եռագրությունը՝ «Հայկական տոհմածառը», «Հայոց կտակ» և «Սպիտակ լեռը», ներկայացնում է ոչ միայն 1915թ. ողբերգական իրադարձությունները, այլ նաև քաղաքական այն դրդապատճառները, որոնք հանգեցրել են ցեղասպանությանը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և երախտագիտություն հայտնել Գոնսալո Գուարչին՝ իր գրական գործունեության ընթացքում մեր ժողովրդի պատմությանն անաչառորեն անդրադառնալու և անցյալ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված ոճրագործությունը իսպաներեն, այնուհետ ռուսերեն լեզուներով գեղարվեստորեն ներկայացնելու համար: Հայ ժողովրդի համար, ըստ Հանրապետության Նախագահի, դա իսկական բարեկամության, սիրո և պատմական արդարության վերականգնման գործում աջակցության օրինակ է, որը չափազանց գնահատելի է: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը վստահաբար նույնպիսի զգացումներ է տածում Գոնսալո Գուարչի նկատմամբ: Բարձր գնահատելով գրողի գործունեությունը՝ Նախագահը պարգևատրել է նրան «Մովսես Խորենացի» մեդալով և նշել, որ Գոնսալո Գուարչի գրական աշխատանքը մշակույթների և քաղաքակրթությունների փոխադարձ հարստացման իսկական օրինակ է:
Իսպանացի գրողը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին բարձր պարգևի ու ջերմ խոսքերի համար և ընդգծել, որ հպարտությամբ ու պատվով կկրի մեդալը՝ փորձելով կյանքի հետագա տարիներին էլ արժանի լինել այդ մեծ պարգևին:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության Նախագահը առողջություն և ստեղծագործական հետագա հաջողություններ է մաղթել Գոնսալո Գուարչին: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես պատրաստ է կանգնել իր բարեկամների կողքին և ուրախ կլինի մեծագույն հաճույքով նրանց վերստին հյուրընկալելու:

• 24-06-2013 14:28:56   | Armenia  |  Culture
President Serzh Sargsyan received today the Spanish writer Gonzalo Guarch whose Russian edition of the three documentary novels on the Armenian Genocide were presented yesterday in Yerevan. The trilogy of Gonzalo Guarch – The Armenian Genealogical Tree, The Armenian Testament, and The White Rock present not only the tragic events of 1915 but also the political motivations which resulted in the Genocide.
At the meeting, President Serzh Sargsyan welcomed the guest in our country and expressed gratitude to Gonzalo Guarch for his unbiased reflection on the history of our people in his literary exploits and for presenting artistically first in Spanish and then in Russian the vicious crime perpetrated at the beginning of the last century in the Ottoman Empire. According to the President of Armenia, for the Armenian people it is an example of the genuine friendship, affection, and assistance in our quest to restore historical justice, which is greatly appreciated. Serzh Sargsyan underscored that undoubtedly, the Armenian nation has the same feelings for Gonzalo Guarch. Hailing the activities of the writer, the President of Armenia awarded him with the Movses Khorenatsi medal and noted that literary works of Gonzalo Guarch represent a true example of the mutual enrichment of cultures and civilizations.
The Spanish writer expressed gratitude to President Serzh Sargsyan for the high award and warm words and underlined that he would carry the medal with pride and honor, striving to be worthy of the high award in his future life as well.
At the conclusion of the meeting, the President of Armenia wished Gonzalo Guarch good health and new artistic success. Serzh Sargsyan noted that Armenia will always stand by her friend and will be happy to host him again.