ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությունն Արցախում է
• 06-07-2013 23:50:28   |   |  Տնտեսություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 6-ին Քաշաթաղի շրջանի Կովսական քաղաքում դիմավորել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությանը՝ Ազգային ժողովի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Բակո Սահակյանը եւ Հովիկ Աբրահամյանը հայկական երկու հանրապետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների ուղեկցությամբ ծանոթացել են Արցախի հարավային թեւում իրականացվող մի շարք ծրագրերի ընթացքին:
Այնուհետեւ Հադրութի շրջանի մերձարաքսյան տեղամասերից մեկում տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Արցախի եւ Հայաստանի շրջանների ու մարզերի միջեւ համագործակցության հարցերին: Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այս համատեքստում առանձնակի կարեւորություն ունի ԼՂՀ հարավային թեւը, որտեղ առկա է լուրջ ներուժ արդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացման համար՝ հավելելով, որ համագործակցությունն այստեղ փոխշահավետ կլինի մեր հանրապետությունների համար:
Այցելությանը մասնակցում էին ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը, փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Республики Арцах Бако Саакян встретил официальную делегацию Республики Армения во главе со спикером Национального собрания Овиком Абрамяном
• 06-07-2013 23:50:28   |   |  Экономика
6 июля в городе Ковсакан Кашатахгкого района Президент Республики Арцах Бако Саакян встретил официальную делегацию Республики Армения во главе со спикером Национального собрания Овиком Абрамяном.
Бако Саакян и Овик Абрамян, в сопровождении высших должностных лиц двух армянских республик, ознакомились с ходом реализации ряда программ в южной части Арцаха.
Затем в одном из приараксинских участков Гадрутского района прошло рабочее совещание, посвященное вопросам сотрудничества между районами и регионами Арцаха и Армении. Президент Саакян отметил, что в данном контексте особую важность имеет южная часть НКР, где имеется серьезный потенциал для развития различных отраслей промышленности и сельского хозяйства, добавив, что сотрудничество здесь будет взаимовыгодным для двух наших республик.
В поездке приняли участие премьер-министр НКР Ара Арутюнян, вице-премьер Артур Агабекян, другие должностные лица.