Եվրոպական հանձնաժողովը տրամադրել է 157,724 եվրո աջակցություն՝ Հայաստանի Արմավիրի մարզի կարկտահարությունից տուժածներին
• 17-07-2013 16:30:46   | Արմավիրի մարզ  |  Տնտեսություն
Հայաuտանի Հանրապետության Արմավիրի մարզում 2013 թ.-ի մայիսի 12-ից 17-ին տեղած կարկտահարությունը գրեթե ամբողջովին վնասել է մարզի գյուղերի մեծ մասի բերքը:  Կարկտահարությունը վնաս է հասցրել 46 գյուղերի և 12.800 տնտեսությունների՝ ամբողջովին վնասելով 14 գյուղերի  7.131 տնտեսությունների բերքը:
Եվրոպական հանձնաժողովի տրամադրած աջակցությունը կազմում է 157,724 եվրո, որի շրջանակներում շուրջ 4000 տուժածներ կստանան սնունդ և հիգիենայի հիմնական միջոցներ: Օգնությունը կտրամադրվի Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության միջոցով՝ Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների Միջազգային ֆեդերացիայի մարդասիրական օգնության արտակարգ հիմնադրամի կողմից:
Հիմնական տեղեկություններ
Եվրոպական հանձնաժողովը ստորագրել է համաձայնագիր Կարմիր խաչի եւ կարմիր մահիկի կազմակերպությունների միջազգային ֆեդերացիայի Մարդասիրական օգնության արտակարգ հիմնադրամին (ՄՕԱՀ)  մարդասիրական նպատակներով 3 մլն. եվրո նվիրատվություն  տրամադրելու վերաբերյալ: Մարդասիրական օգնության արտակարգ հիմնադրամը   ֆինանսական օգնություն  է տրամադրամուն փոքր ծավալի աղետների դեպքում, որոնք չենք ունենում  համաշխարհային արձագանք:
Մարդասիրական օգնության արտակարգ հիմնադրամը հիմնադրվել է 1985թ.-ին` միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներդրումներով:
Աղետներին անհապաղ ֆինանսավկան օգնություն անհրաժեշտության դեպքում Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների ազգային կազմակերպությունը դիմում է Մարդասիրական օգնության արտակարգ հիմնադրամին: Փոքրածավալ աղետների օգնության համար Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների ազգային կազմակերպությունը դրամաշնորհ է տրամադրում հիմնադրամից, որը կարող է համալրվել դոնորների կողմից:
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև նվիրատվություն տրամադրելու մասին համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս վերջինին ընդհանուրը մինչև 3 միլիոն եվրոյով լրացնել հիմնադրամի նախապես համաձայնեցված՝  հունամիտար օգնություն տրամադրելու մանդատին համահունչ ծախսերը:

The European Commission allocates 157,724 EUR to bring relief to the victims of the hail storm in Armenia's Armavir region
• 17-07-2013 16:30:46   |   |  Economy
Between 12 and  17 May 2013, Armenia's Armavir region has been hit by a hail storm damaging almost all crops of more than half of the communities in the region.  Among the 46 communities and 12,800 households affected by the disaster, 7,131 households in the 14 hardest hit communities have lost 100% of their harvest.
The European Commission is providing € 157,724 to bring relief to 4,000 people.  This aid will be used for distributions of basic food and hygiene parcels to the most vulnerable victims. It is channelled through the Armenian Red Cross Society from the Disaster Relief Emergency Fund (DREF) of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC).
Background
The European Commission has signed a € 3 million humanitarian contribution agreement with the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) to support the Federation's Disaster Relief Emergency Fund (DREF). Funds from the DREF are mainly allocated to “small-scale” disasters – those that do not give rise to a formal international appeal.
The Disaster Relief Emergency Fund was established in 1985 and is supported by contributions from donors. Each time a National Red Cross or Red Crescent Society needs immediate financial support to respond to a disaster, it can request funds from the DREF. For small-scale disasters, the IFRC allocates grants from the Fund, which can then be replenished by the donors. The contribution agreement between the IFRC and the European Commission enables the latter to replenish the DREF for agreed operations (that fit in with its humanitarian mandate) up to a total of € 3 million.