Բակո Սահակյանն ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Վենեսուելայի թեմի առաջնորդ Կոմիտաս արքեպիսկոպոս Օհանյանին
• 30-09-2013 16:05:46   |   |  Հասարակություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Վենեսուելայի թեմի առաջնորդ Կոմիտաս արքեպիսկոպոս Օհանյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում, նշելով որ եկեղեցին մեծ ներդրում ունի նաեւ Արցախին սատարելու հարցում:
Երկուստեք կարեւորվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացումը, այն համարելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության առանցքային հիմքերից մեկը:

Bako Sahakyan received primate of the Venezuelan Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Komitas Ohanyan
30-09-2013 16:05:46 | | Social
On 30 September President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received primate of the Venezuelan Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Komitas Ohanyan.
Various issues related to the state-church ties, socioeconomic situation in Artsakh and regional trends were discussed during the meeting.
President Sahakyan underlined the important role the Armenian Apostolic Church plays in preserving the Armenian national identity in the Diaspora, noting that the church has had a great contribution in supporting Artsakh.
Both sides emphasized the need of continuously deepening the state-church interrelations, considering it among the most important bases of the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan partook in the meeting.