«ՏաԹեւեր» Ճոպանուղին դարձել է Ճոպանուղային տրանսպորտի միջազգային կազմակերպության անդամ
«ՏաԹեւեր» Ճոպանուղին դարձել է Ճոպանուղային տրանսպորտի միջազգային կազմակերպության (OITAF) անդամ: Որոշումը կայացվել է իտալական Բոլցանո քաղաքում կայացած OITAF ղեկավար կոմիտեի հանդիպման ժամանակ:
Անդամակցությունը OITAF-ին նշանակում է, որ «ՏաԹեւերն»-ը ճանաչվել է ճոպանուղիների օպերատորների համաշխարհային հանրության կողմից եւ մի շարք առավելություններ է տալիս, մասնավորապես.
- ճոպանուղիների կառավարման ոլորտում հետազոտությունների եւ փորձերի աջակցություն;
- աջակցություն ճոպանուղիների ոլորտում ազգային կարգավորիչների համար չափանիշների ներդրման հարցում;
- սեմինարների եւ կոնֆերանսների անցկացում ճոպանուղիների արտադրողների եւ օպերատորների համար:
OITAF հիմնադրվել է 1959 թվականին Միլանում: Ներկայումս կազմակերպությանը անդամակցում են ճոպանուղիներ 22 երկրներից:
Նախագիծն իրականացվել է ճոպանուղու նախագծման եւ կառուցման առաջատար, շվեյցարական «Գարավենտա-Դոպելմայր» ընկերության կողմից: Դեպի վանական համալիր տանող օդային ճանապարհը կազմում է 11 րոպե, արագությունը՝ 10 մ/վ, խցիկում ուղեւորների տարողությունը՝ 25 հոգի, ճոպանուղու ուղեւորների թողունակությունը ժամում կազմում է 200 հոգի: Հսկայական կրող հիմքերը բաժանում են ճանապարհը 4 հատվածի, վերջին՝ ամենաերկար հատվածի երկարությունը կազմում է 2,7 կմ:

«Крылья Татева» вступили в Международную организацию канатного транспорта
Канатная дорога «Крылья Татева» стала членом Международной организации канатного транспорта (OITAF). Решение об этом было принято на заседании управляющего комитета OITAF в итальянском городе Больцано.
Членство OITAF свидетельствует о признании «Крыльев Татева» международным сообществом операторов канатных дорог и дает ряд преимуществ, в числе которых:
- cодействие исcледованиям и экспериментам в сфере управления канатными дорогами;
- помощь в установлении стандартов для национальных регуляторов в области канатных дорог;
- проведение семинаров и конференций для производителей и операторов канатных дорог.
OITAF основана в 1959 году в Милане. Сегодня в органинации представлены канатные дороги из 22 стран.
Крылья Татева (Татевер)
Канатная дорога «Крылья Татева» открылась 16 октября 2010 года в рамках проекта «Возрождение Татева». 23 октября 2010 года «Крылья Татева» были зарегистрированы в Книге рекордов Гиннесса.  Рекордной оказалась не только длина дороги (5752м), но и сроки строительства (10 месяцев). Осуществила проект лидер рынка проектирования и строительства канатных дорог - австрийско-швейцарская компания Dopplemayer/Garaventa.
Воздушный путь в монастырь занимает 11 минут, скорость движения кабин достигает 10 м/с , вместимость - 25 пассажиров, пропускная способность канатной дороги составляет 200 пассажиров в час. Мощные несущие опоры разделяют дорогу на 4 участка, длина последнего, самого протяженного участка составляет 2,7 км.