Վարչապետն ՀՀ կառավարության նիստում անդրադարձել է հրատապ հարցերի
Բարև ձեզ, հարգելի գործընկերներ: Մինչ օրակարգի ձևավորումը ուզում եմ անդրադառնալ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին: Դուք գիտեք, որ Վաշինգտոնը դրական է գնահատել Հայաստանում իրականացված այս ծրագրի արդյունքները և այն գնահատել է որպես արդյունավետ ծրագիր, քանի որ բոլոր թիրախները, որ մենք դրել էինք մեր առջև, ամբողջությամբ ի կատար են ածվել: Այս առումով մենք պետք է շնորհակալություն հայտնենք Միացյալ Նահանգների վարչակազմին, քանի որ ծրագիրն էական նշանակություն ունեցավ մեր տնտեսության համար: Այսօր ես ուզում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ մենք հնարավորություն ունենք ևս մեկ անգամ դիմելու «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրին: Նախապայմանն այդ ծրագրից օգտվելու ցուցանիշներն էին, որոնք հրապարակվում էին և որոնց գծով մենք պետք է ունենայինք դրական արդյունքներ: Ուզում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ «Հազարամյակի մարտահրավերների» գրասենյակի կայքէջում տեղադրված են վերջին գնահատականները, ըստ որոնց Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր երեք հիմնական չափանիշներով ստացել է դրական գնահատականներ: Մեր հիմնական թույլ կողմը համարվում էր կոռուպցիոն ռիսկերը, և այսօր այդ ոլորտում ևս արձանագրվել են դրական տեղաշարժեր: Հանձնարարվում է ֆինանսների նախարարին՝ այս հարցը բարձրացնել Միացյալ Նահանգներում մեր միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին, ինչպես նաև դիմել «Հազարամյակի մարտահրավերների» գրասենյակին նոր հայտով, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք ստանալու նոր ֆինանսավորում: Իհարկե, մենք պետք է գիտակցենք, որ հավանականությունը այնքան էլ մեծ չէ, որովհետև այդ ֆինանսավորումն ստանալու հավակնություն ունեցող և դիմող երկրների թիվը բավական մեծ է, այդ ֆինանսական միջոցներից օգտվելու մրցակցությունը բավական մեծ է լինելու: Բայց մենք պարտավոր ենք օգտվել այդ հնարավորությունից:
Այնպես որ, նաև զանգվածային լրատվական միջոցների ուշադրությունն եմ հրավիրում այս հրապարակման վրա, որի համաձայն Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրել:
Երկրորդ խնդիրը. հունվարի 1-ից մենք անցնելու ենք կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրմանը: Շուրջ 10 տարի ենք ծախսել նախապատրաստական աշխատանքների վրա: Տեղի են ունեցել բուռն քննարկումներ, այդ թվում նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մոտ երկու անգամ ընդլայնված խորհրդակցություն է տեղի ունեցել, որոնց հրավիրվել են Ազգային ժողովի պատգամավորները, մասնագետներ, տրվել են լրացուցիչ հանձնարարականներ: Բոլոր շահագրգիռ կողմերը ստացել են իրենց հետաքրքրող և մտահոգող հարցերի պատասխանները, որոնց արդյունքում էլ Ազգային ժողովն ընդունել է մի օրենսդրական փաթեթ: Քանի որ մինչև հունվարի 1-ը մնացել է բավական քիչ ժամանակ, անհրաժեշտ է, որպեսզի այս բարեփոխման համար մեր պատասխանատուներն այս ժամանակահատվածում ակտիվ լինեն և ԶԼՄ-ների միջոցով կարողանան անհրաժեշտ տեղեկություն տրամադրել մեր քաղաքացիներին և առաջին հերթին նրանց, ովքեր հունվարի 1-ից մասնակցելու են կուտակային համակարգի վճարումներին: Հասկանալի է, որ այս մեկ ամսվա ընթացքում, երբ որ սկսելու են աշխատել նաև Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցված հիմնադրամները, որոնք սպասարկելու են մեր քաղաքացիներին և կառավարելու են նրանց խնայողությունները, անհրաժեշտ է, որպեսզի շատ առարկայական հարցերի պատասխաններ տանք մեր քաղաքացիներին, թե հունվարի 1-ից հետո նրանք ինչպես են իրականացնելու այդ գործառույթը: Առաջին հերթին սա վերաբերում է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը, էկոնոմիկայի նախարարությանը և Կենտրոնական բանկին: Այս կառույցների մասնագետներն ավելի մեծ ժամանակ պետք է տրամադրեն ԶԼՄ-ների հետ շփվելուն, որպեսզի մենք բոլոր հարցերի սպառիչ պատասխանները կարողանանք տալ մեր քաղաքացիներին:

Вступительное слово Тиграна Саркисяна на заседании Правительства Республики Армения: Премьер-министр коснулся актуальных вопросов
• 14-11-2013 12:50:57   | Армения  |  Экономика
2013-11-14
Здравствуйте, уважаемые коллеги. Перед формированием повестки дня хочу коснуться программы «Вызовы тысячелетия». Вы знаете, что Вашингтон положительно оценил результаты этой осуществленной в Армении программы и оценил ее как результативную, поскольку все цели, которые мы ставили перед нами, полностью достигнуты. В этом плане мы должны поблагодарить администрацию Соединенных Штатов Америки, поскольку программа имела существенное значение для нашей экономики. Сегодня я хочу вас проинформировать, что мы имеем возможность еще раз обратиться к программе «Вызовы тысячелетия». Предусловием пользования этой программой были показатели, которые публиковались и по линии которых мы должны были иметь положительные результаты. Хочу вам сообщить, что на сайте офиса «Вызовы тысячелетия» размещены последние оценки, согласно которым Республика Армения по всем трем основным показателям получила положительные оценки. Нашей основной слабой стороной считались коррупционные риски, и сегодня и в этой сфере зафиксированы положительные сдвиги. Министру финансов поручается поднять этот вопрос на заседании нашей межправительственной комиссии в Соединенных Штатах, а также обратиться в офис «Вызовы тысячелетия» с новой заявкой, чтобы мы имели возможность получить новое финансирование. Конечно, мы должны осознавать, что вероятность не так уж высока, потому что число претендующих на получение этого финансирования и обращающихся за ним стран достаточно велико, и будет довольно большая конкуренция, чтобы воспользоваться этими финансовыми средствами. Но мы обязаны воспользоваться этой возможностью.
Так что привлекаю внимание и средств массовой информации к этой публикации, согласно которой Армения зафиксировала прогресс.
Вторая задача: с 1 января мы перейдем к внедрению накопительной пенсионной системы. Около 10 лет мы потратили на подготовительные работы. Имели место бурные обсуждения, в том числе состоялось два расширенных совещания у Президента Республики Армения, на которые были приглашены депутаты Национального Собрания, специалисты, были даны дополнительные поручения. Все заинтересованные стороны получили ответы на интересующие и волнующие их вопросы, в результате чего Национальное Собрание приняло законодательный пакет. Поскольку до 1 января осталось довольно мало времени, необходимо, чтобы для этой реформы наши ответственные были в этот период активными и через СМИ сумели предоставить необходимую информацию нашим гражданам, и в первую очередь тем, кто с 1 января будет участвовать в платежах накопительной системы. Понятно, что в течение этого одного месяца, когда начнут работать и зарегистрированные Центральным банком Республики Армения фонды, которые будут обслуживать наших граждан и управлять их сбережениями, необходимо, чтобы вы дали нашим гражданам ответы на многие предметные вопросы о том, как с 1 января они будут осуществлять эту функцию. В первую очередь это относится к Министерству финансов Республики Армения, Министерству труда и социальных вопросов РА, Министерству экономики РА и Центральному банку РА. Специалисты этих структур должны уделить больше времени общению с СМИ, чтобы мы смогли дать нашим гражданам исчерпывающие ответы на все вопросы.