ԵԱՀԿ-ն խթանում է ոստիկանության հետագա բարեփոխումները Երևանում բարձր մակարդակով համաժողովի շրջանակներում
• 26-11-2013 14:07:41   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 նոյեմբերի 2013թ. - Ոստիկանության բարեփոխումները, ոստիկանության հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը, կրթությունն ու վստահությունը ԵԱՀԿ աջակցությամբ կազմակերպված այսօր մեկնարկած միջազգային կոնֆերանսի թեմաների առանցքում են:
Երկօրյա միջոցառումը կազմակերպվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից՝ ԵԱՀԿ անդրազգային սպառնալիքների բաժնի և ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ, ինչպես նաև Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի համագործակցությամբ: Միջոցառումը մասնակիցներին տրամադրում է հարթակ՝ ուսումնասիրելու այլ երկրների փորձը, քննարկելու ձեռքբերումներն ու բարեփոխումների ընթացքում իրենց առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես նաև փոխանակելու մտքեր ոստիկանության ոլորտում հետագա բարեփոխումների վերաբերյալ:
Համաժողովին մասնակցում են մոտ վաթսուն բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ ՀՀ ոստիկանությունից, Ազգային ժողովից, պետական մարմիններից, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային գործընկեր կազմակերպություններից: Միջոցառմանը մասնակցում է նաև բարձրաստիճան պատվիրակություն՝ Ղրղզստանի ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներից, որն այժմ ճանաչողական այցով Հայաստանում է ԵԱՀԿ աջակցությամբ:
Մասնակիցները կքննարկեն ոստիկանության բարեփոխումների հիմնական ձեռքբերումները և մարտահրավերները Հայաստանում, Վրաստանում և Էստոնիայում, ինչպես նաև համայնքային ոստիկանության և կրթական բարեփոխումների կարևորությունը: Առանձին նիստ նվիրված կլինի ոստիկանության գործունեության խորհրդարանական և քաղաքացիական վերահսկողությանը՝ որպես ոստիկանության հաշվետվողականության և թափանցիկության երաշխավորման մեխանիզմ:
ՀՀ ոստիկանապետ գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանը նշեց. «Այսօրվա հանդիպումը առանձնակի նշանակություն ունի, քանի որ հնարավորություն է ընձեռում անդրադառնալու ՀՀ ոստիկանությունում ընթացող բարեփոխումների գործընթացին՝ ներկայացնելով հիմնական հաջողությունները, որոնք ձեռք են բերվել առ այսօր և քննարկելով ապագա ծրագրերը: Վերջին երկու տարիների ընթացքում իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ, որոնք նպաստել են ոստիկանության ծառայության արդյունավետության և հաշվետվողականության բարձրացմանը: Միևնույն ժամանակ, դեռևս կան չլուծված խնդիրներ, որոնց վերացմանն ուղղված միջոցառումները ներառված են 2013-2014 թթ. բարեփոխումների նոր ծրագրի մեջ:»
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինը նշեց. «Ոստիկանության համակարգի բարեփոխումը գերակայություն է շատ անցումային երկրներում: Դա դժվար և մարտահրավերներով հագեցած գործընթաց է, որը պահանջում է համակարգային փոփոխություններ, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների հմտությունների կատարելագործում և ամենակարևորը՝ մտածելակերպի փոփոխություն՝  ուղղված ապահովելու արդյունավետ ծառայություն հանրային կարիքները հոգալու համար: Կարծում եմ, որ այս համաժողովը կօգնի կողմերին ուսումնասիրել միմյանց փորձը և բացահայտել լավագույն պրակտիկան, որը կարող է նպաստել ոստիկանության հետագա բարեփոխումներին Հայաստանում»:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը աջակցում է Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների գործընթացին 2010թ.-ից ի վեր՝ կենտրոնանալով ժողովրդավարական ոստիկանական պրակտիկայի խթանման վրա՝   ոստիկանական կրթության և ոստիկանություն-հանրություն գործընկերության ամրապնդման ոլորտներում:

OSCE encourages police reform at high-level conference in Yerevan
YEREVAN, 26 November 2013 – Police reforms, police accountability and transparency, education and trust are among the topics of discussion at an OSCE-supported international conference starting today in Yerevan.
The two-day event is jointly organized by the OSCE Office in Yerevan, the OSCE Transnational Threats Department, and the Armenian Police, in partnership with the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces. The event provides a platform for participants to learn from the experience of other countries, to discuss their achievements and challenges faced during the reform process, as well as to exchange ideas for further improvements in the field of policing.
The conference brings together some 60 high-level representatives from the Armenian police, National Assembly, state institutions, civil society and international partners. Additionally, the event is being attended by a high level delegation from the Kyrgyz Ministry of Internal Affairs, currently on a study visit to Armenia with OSCE support.
Participants will discuss the main achievements and challenges of police reforms in Armenia, Georgia and Estonia, the importance of community policing and of improving the education system. A separate session will be devoted to the parliamentary and civilian oversight of police activities as a mechanism to ensure police accountability and transparency.
Lieutenant-General Vladimir Gasparyan, Head of the Armenian Police, stated: “Today’s event is of special importance as it provides an opportunity to reflect on the major developments in Armenia’s police reform, progress achieved so far, and future goals. Over the past two years much has been done to ensure a more effective and accountable police service. At the same time, there are still issues to be addressed, and we trust today’s discussions will contribute to this process.”
Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office in Yerevan, said: “Police reform is a priority for many countries in transition. It is a challenging and demanding process, which requires systemic changes, the strengthening of police officers’ skills, and most importantly a change of mindset towards providing an effective service, focused on public needs. I believe this conference will encourage all parties to learn from each other’s experiences, and will help identify good practices, which would contribute to furthering police reform in Armenia.”
The OSCE Office in Yerevan has been supporting the Armenian police reform process since 2010 focusing on promoting democratic policing practices, in the areas of police education and strengthening police-public partnership.