Հարութ Սասունյան.«Վիկիլիքսը» բացահայտում է Միացյալ Նահանգների գաղտնի զեկույցն ամերիկահայերի վերաբերյալ
• 10-12-2013 12:09:41   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Միշտ էլ հետաքրքիր է իմանալ, թե Ամերիկայի հայկական համայնքն ինչպես է դիտարկվում օտարների կողմից: Այդ պատկերն ավելի գրավիչ է դառնում, երբ գնահատականը տրվում է ամերիկացի դիվանագետի կողմից մի ներքին զեկույցում:
«Վիկիլիքսը»  մեծ թվով ամերիկյան կառավարական գաղտնի փաստաթղթեր է հրապարակել, այդ թվում` Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հեռագրերն ուղղված Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտին: Այդ զեկուցագրերից մեկը, 2009 թվականի նոյեմբերի 17-ի թվագրությամբ, դեսպան Մարի Յովանովիչի «գաղտնի» զեկույցն է, որն ընդգրկում է 2009 թվականի նրա շրջայցը` Լոս Անջելես, Բոստոն, Նյու Յորք և Վաշինգտոն քաղաքներ:
Ահա դեսպանի զեկույցի որոշ ուշագրավ հատվածներ` «Սփյուռքի համայնքների ներգրավման փորձը. Հայաստան» վերնագրով.
1. Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմը «Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի իշխանության ներքո է», մինչդեռ Կիլիկիո Առաջնորդարանը «ճանաչում է Հայոց կաթողիկոսի իրավասությունը, որը գտնվում է Անթիլիասում, Լիբանան: Սա միայն վարչական նպատակներով է, սակայն, Կիլիկիո Առաջնորդարանը ճանաչում է Հայաստանի Էջմիածնի Կաթողիկոսի աստվածաբանական գերակայությունը: Կիլիկիո Առաջնորդարանը կապված է Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ՀՅԴ)/դաշնակների հետ. այն հիմնադրվել է 1890 թվականին և կազմում է Ամերիկայի հայկական համայնքի երեք խոշորագույն հատվածներից մեկը և իր բնույթով պահպանողական է»: Զեկույցում բացատրվում է, որ «ՀՅԴ-ն/դաշնակները երկու նպատակ ունեն. 1915 թվականի հայերի ջարդերը Թուրքիայում որպես ցեղասպանություն ճանաչումը և արևելյան Թուրքիայում ավանդական հայկական տարածքների վերականգնումը»: Վստահաբար կարելի է ասել, որ Թուրքիայի կառավարությանը դուր չի գա, որ ամերիկյան դիվանագետը Թուրքիայի հատվածները ներկայացրել է որպես «ավանդական հայկական տարածքներ»: Բացի այդ, զեկույցում նշվում է, որ ՀՅԴ-ն «աջակցում է կանանց օժանդակ միությանը հայտնի որպես Հայ օգնության միություն (ՀՕՄ), ի լրումն երիտասարդական և մշակութային միություններին և ԱՄՆ-ում գործեղ խոշոր լրատվամիջոցներին, ներառյալ` թերթեր, ռադիո և հեռուստատեսություն»:
2. Զեկույցում ամերիկահայ կաթոլիկները ներկայացված են որպես «ամենափոքր կրոնական դավանություն.... Հայ կաթոլիկ եկեղեցին աջակցում է քիչ թվով դպրոցների և մանկատների, բայց գրեթե ոչ մի գործունեություն չի ծավալում Հայաստանում»:
3. «Հայ բողոքական համայնքը համարվում է ամենահին հայկական համայնքը Միացյալ Նահանգներում և այդ համայնքի անդամները շատ ակտիվ են իրենց` Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցությամբ»:
4. «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը» (ՀԲԸՄ) հիմնադրվել է 1906 թվականին, երկրորդ խոշոր հատվածն է և ամենամեծ բարեգործական կազմակերպությունը հայկական համայնքում…. Նրանք կապված են Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) հետ, նաև հայտնի են որպես ռամկավարներ, որն ակտիվ է (բայց լուսանցքային) Հայաստանում, Սփյուռքի ամերիկյան համայնքում և Միջին Արևելքում, ինչպես Լիբանանում»:
5. «Հնչակները կամ Սոցիալ դեմոկրատ հնչակյան կուսակցությունը երրորդն է հայկական համայնքի քաղաքական կազմակերպությունների խմբում և ամենասակավաթիվը: Այն գործում է որպես քաղաքական ակումբ Կալիֆորնիայում և հրատարակում է շաբաթաթերթ»:
6. Զեկույցում թվարկվում են նաև «անկախ կազմակերպություններ, որոնք քաղաքական բնույթ չունեն», ինչպես Ամերիկայի հայկական համագումարը [ԱՀՀ], Լինսի հիմնադրամը, Գաֆեսչյան հիմնադրամը և Թուֆենկյան հիմանդրամը: Հետաքրքիր է, որ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) տեղադրված է այս կատեգորիայում, չնայած որ զեկույցն ընդունում է, որ Հայ Դատի հանձնախումբը «ընդհանուր առմամբ ճանաչվում է որպես դաշնակցականների լոբբիստական կազմակերպություն»:
7. Զեկույցը մարդասիրական խմբում ընդգրկել է Հայ օգնության ֆոնդը, «Հայաստան» համահայկական հիմադրամը, Հայաստանի մանուկների հիմնադրամը, Ջինիշյան հիմնադրամը, Հայկական ակնաբուժական ծրագիրը և Հայաստանի ծառատունկ ծրագիրը, սակայն չի նշում Միացյալ հայկական հիմնադրամի մասին, որը 700 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն է հասցրել Հայաստան 1988 թվականի երկրաշարժից ի վեր:
8. Դեսպան Յովանովիչը Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունը և Ազգային մրցունակության հիմնադրամը ներկայացնում է որպես Հայաստանի կառավարության կողմից Սփյուռքի հետ կապ հաստատելու օրինակներ:
9. Զեկույցում հայկական Սփյուռքը քննադատվում է «Հայաստանում ժողովրդավարության, ընտրական բարեփոխումների և քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը» չաջակցելու համար: Սակայն, այնտեղ նշվում է, որ ամերիկահայերը ֆինանսական օժանադակություն են ցուցաբերում երկու վերլուծական կենտրոնների՝ Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնին և Սիվիլիթաս հիմնադրամին:
Դեսպան Յովանովիչի զեկույցի առավել հետաքրքիր բաժինը վերաբերում է Հայ-թուրքական արձանագրություններին: Նա պնդում է, որ ամերիկահայ կազմակերպությունները «սևեռուն ուշադրություն են դարձնում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության որոշումներին և արագորեն համախմբում են իրենց աջակիցներին ընդդեմ Հայաստանի կառավարության, եթե Սփյուռքի խմբերը գտնում են, որ կառավարությունը չի գործում Հայաստանի լավագույն շահերից ելնելով: Շատ խմբեր դեմ են հանդես եկել կառավարության տարածաշրջանային հաշտեցման ջանքերին, այն հիմնավորմամբ, որ նման հաշտեցումը չի ընդգրկում Լեռնային Ղարաբաղի եռացող հակամարտության լուծումը կամ ճանաչում, որ Օսմանյան կայսրությունն իրագործել է 1915 թվականի ցեղասպանությունը: Այլ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Ամերիկայի հայկական համագումարը և ՀԲԸՄ-ը, հրապարակայնորեն աջակցել են կառավարության քաղաքականությանը, ուղղված տարածաշրջանային համագործակցությանն ու Կովկասում Հայաստանի մեկուսացմանը վերջ դնելուն: 2009 թվականի սեպտեմբերին, ԱՀՀ-ը, ՀԲԸՄ-ը, Արևելյան և Արևմտյան թեմերի եկեղեցիները և ռամկավարները հանդես եկան հայտարարությամբ, որով աջակցում էին նախագահ Սարգսյանի` Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման արտաքին քաղաքականությանը»:
Չնայած դեսպանի զեկույցը պարունակում է հետաքրքրական տեղեկություններ, սակայն այն ճշգրիտ և համապարփակ ձևով չի բնութագրում ամերիկահայ համայնքի ողջ պատկերը:

Арут Сасунян. «Викиликс» разоблачает секретный доклад США об американских армянах
Всегда интересно узнать, как армянская община Америки воспринимается со стороны. Эта картина становится тем более заманчивой, когда оценку дает американский дипломат во внутреннем докладе.
«Викиликс» опубликовал большое количество секретных документов американского правительства, в том числе – депеши посольства США в Армении, адресованные Госдепартаменту Соединенных Штатов. Один из этих рапортов, датированный 17 ноября 2009г., представляет собой «секретный» доклад посла Мари Йованович по итогам ее визита в Лос-Анджелес, Бостон, Нью-Йорк и Вашингтон в 2009г.
Вот некоторые примечательные отрывки из доклада посла под названием «Опыт привлечения общин Диаспоры: Армения»:
1. Епархия Армянской Апостольской Церкви находится «под властью Первопрестольного Святого Эчмиадзина», между тем, Киликийский католикосат «признает руководство Армянского католикоса в Антилиасе (Ливан). Это сделано лишь в административных целях, однако, Киликийский католикосат признает верховенство Эчмиадзинского Католикоса в Армении. Католикосат связан с Армянской Революционной Федерацией Дашнакцутюн / дашнаками: она была основана в 1890 году и представляет собой одну из трех крупнейших частей армянской общины Америки, а по своему характеру является консервативной». В докладе объясняется, что «АРФД/дашнаки преследуют две цели: признание погромов армян в Турции в качестве геноцида и восстановление традиционно  армянских территорий на востоке Турции». С уверенностью можно сказать, что правительству Турции не понравится, что американский дипломат представил часть  Турции как «традиционно армянские территории». Кроме того, в докладе отмечается, что АРФД «содействует союзу помощи женщинам, известному как Союз армянской помощи (САП), в дополнение к молодежным и культурным союзам и действующим в США крупным СМИ, включая газеты, радио и телевидение».
2. В докладе американские армяне-католики представлены как «самая маленькая религиозная конфессия. Армянская католическая церковь помогает небольшому числу школ и детских домов, но почти не осуществляет никакой деятельности в Армении».
3. «Армянская протестантская община считается старейшей армянской общиной в Соединенных Штатах, и члены этой общины проявляют наибольшую активность посредством Армянской евангелической ассоциации Америки».
4. «Армянский общий благотворительный союз» (АОБС) был создан в 1906г., это второй  крупный сектор диаспоры и крупнейшая благотворительная организация в армянской общине. Он связан с Партией Рамкавар-Азатакан (ПРА) или рамкаварами, которые активны в Армении, общине американских армян и в диаспоре Ближнего Востока, например, в Ливане».
5. «Гнчаки или Социал-демократическая партия Гнчакян – третья и самая малочисленная в группе политических организаций армянской общины. Она действует в виде  политического клуба в Калифорнии и издает еженедельник».
6. В докладе перечисляются «независимые организации, не имеющие политического характера», такие как: Армянская ассамблея Америки (ААА), фонд «Линси», фонд «Гафесчян» и фонд «Туфенкян». Интересно, что Американский комитет «Ай Дат» (ANCA) помещен в эту категорию, хотя в докладе отмечается, что комитет «Ай Дат» «в целом признается в качестве лоббистской организации дашнакцаканов».
7. Доклад включил в гуманитарную группу Фонд армянской помощи, Всеармянский фонд «Айастан», Фонд детей Армении, фонд «Джинишян», Армянскую офтальмологическую программу и Программу по посадке деревьев в Армении, однако не указал Объединенный армянский фонд, который предоставил Армении гуманитарную помощь на сумму 700 млн долларов после землетрясения 1988г.
8. Посол Йованович представляет министерство диаспоры Армении и фонд национальной конкурентоспособности как примеры установления правительством Армении связей с Диаспорой.
9. В докладе армянская диаспора критикуется за то, что не оказывает содействия  «развитию демократии, избирательным реформам и гражданскому обществу в Армении». Но там отмечается, что американские армяне оказывают финансовую помощь двум аналитическим центрам – Армянскому центру стратегических и национальных исследований и фонду «Сивилитас».
Наиболее интересный раздел доклада посла Йованович посвящен армяно-турецким протоколам. Она утверждает, что организации американских армян «уделяют особое внимание внешнеполитическим решениям Армении и быстро консолидируют своих сторонников против правительства Армении, если считают, что правительство не действует в интересах Армении. Многие группы выступили против усилий правительства, направленных на региональное примирение, с той мотивировкой, что подобное примирение не охватывает решения напряженного карабахского конфликта или признания того, что Османская империя совершила геноцид в 1915г. Другие организации, такие как Армянская ассамблея Америки и АОБС, публично поддержали политику правительства, направленную на региональное сотрудничество и ликвидацию изоляции Армении на Кавказе. В сентябре 2009г. ААА, АОБС, церкви Восточной и Западной епархий и рамкавары выступили с заявлением, в котором поддержали политику президента Саргсяна по урегулированию отношений с Турцией».
Хотя доклад посла содержит интересные сведения, однако он не дает точной и всеобъемлющей картины деятельности общины американских армян.