Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ Արցախում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2013թ. հեռուստամարաթոնին եւ ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին վերաբերող հարցեր:
Նախագահը ներկայացրել է հեռուստամարաթոնի ընթացքն ու արդյունքները եւ համապատասխան հանձնարարականներ տվել հանրապետության կառավարությանը Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի շինարարության պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ վարչապետը, փոխվարչապետը, գյուղատնտեսության նախարարը եւ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը պարենային անվտանգությունը համարել է մեր պետության անվտանգության կարեւոր բաղադրիչներից մեկը՝ ընդգծելով, որ նրա ապահովումը հատկապես հրամայական է Արցախի համար` հաշվի առնելով բազմաթիվ ռազմաքաղաքական գործոնների առկայությունը:
Նախագահ Սահակյանը հավանություն է տվել Արցախի Հանրապետության պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին՝ հանձնարարելով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին սահմանված կարգով ընթացքավորել եւ հաստատման ներկայացնել հայեցակարգի նախագիծը` համապատասխան հանձնարարականներով:
Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։

Президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось заседание Совета безопасности
9 декабря под председательством Президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось заседание Совета безопасности, на повестке которого были вопросы, связанные с телемарафоном 2013 года и проектом Концепции обеспечения  продовольственной безопасности НКР.
Президент представил ход и результаты телемарафона, а также дал соответствующие указания правительству республики по должному выполнению строительства автодороги Варденис-Мартакерт.
По вопросу о Концепции обеспечения  продовольственной безопасности с докладами выступили премьер-министр НКР, вице-премьер, министр сельского хозяйства и председатель Национальной статистической службы.
В своей речи глава государства назвал продовольственную безопасность одной из важнейших составляющих безопасности республики, подчеркнув, что ее обеспечение представлет особую важность для Арцаха, учитывая наличие целого ряда военно-политических факторов.
Президент Саакян одобрил проект Концепции обеспечения  продовольственной безопасности, поручив секретарю Совета безопасности начать процедуру утверждения документа в установленном порядке и с соответствущими поручениями.