Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ Արցախում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2013թ. հեռուստամարաթոնին եւ ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին վերաբերող հարցեր:
Նախագահը ներկայացրել է հեռուստամարաթոնի ընթացքն ու արդյունքները եւ համապատասխան հանձնարարականներ տվել հանրապետության կառավարությանը Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի շինարարության պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
ԼՂՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ վարչապետը, փոխվարչապետը, գյուղատնտեսության նախարարը եւ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահը:
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը պարենային անվտանգությունը համարել է մեր պետության անվտանգության կարեւոր բաղադրիչներից մեկը՝ ընդգծելով, որ նրա ապահովումը հատկապես հրամայական է Արցախի համար` հաշվի առնելով բազմաթիվ ռազմաքաղաքական գործոնների առկայությունը:
Նախագահ Սահակյանը հավանություն է տվել Արցախի Հանրապետության պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի նախագծին՝ հանձնարարելով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին սահմանված կարգով ընթացքավորել եւ հաստատման ներկայացնել հայեցակարգի նախագիծը` համապատասխան հանձնարարականներով:
Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։

• 10-12-2013 12:16:44   |   |  Politics
On 9 December Artsakh Republic President Bako Sahakyan convoked a meeting of the NKR Security Council. Issues related to the draft of the NKR food security conception and the 2013 Telethon were included in the agenda of the meeting.
The President presented the course and results of the telethon and gave concrete assignment to the state’s government for appropriate implementation of the Vardenis-Martakert highway’s construction.
NKR prime-minister, deputy prime-minister, minister of agriculture and chairman of the NKR National Statistical Service delivered reports on the draft of the NKR food security conseption.
In his speech the Head of the State considered food security among the crucial components of the country's security, noting its special importance for Artsakh taking into consideration the existence of many military-political factors.
The Head of the State approved the draft food security conception, requesting the Security Council Secretary start the approval process of the document according to the established procedure and with corresponding assignments.