Բակո Սահակյանը Փարիզում մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի <<Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ>> ալբոմի շնորհանդեսին
• 13-12-2013 11:24:27   | Ֆրանսիա  |  Մշակույթ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 12-ին Փարիզ քաղաքում մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի <<Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ>> ալբոմի շնորհանդեսին:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այդ իրադարձությունը պատմական է  Արցախի համար՝ հավելելով, որ Մոնսերատ Կաբալյեն շարունակում է պատմական քրիստոնյա քարոզիչների առաքելությունը՝ բարձր արվեստի միջոցով ոչ միայն Արցախն աշխարհին ներկայացնելով, այլեւ յուրօրինակ կոչ հղելով մարդկությանը՝ պահպանելու քրիստոնեական արժեքները:
Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել աշխարհահռչակ երգչուհուն եւ  բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են նախագծի իրականացմանը՝ ընդգծելով, որ դա անկեղծ բարեկամության լավագույն դրսեւորումներից է:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Շվեյցարիայում եւ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպաններ Շարլ Ազնավուրն ու Վիգեն Չիթեչյանը, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի խումբ անդամներ, ԼՂՀ եւ ՀՀ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, համաշխարհային աստղեր, հայ ազգային բարերարներ, ներկայացուցիչներ Սփյուռքից: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Бако Саакян принял участие в презентации альбома Монсеррат Кабалье «Армения и Арцах: Островок христианства»
• 13-12-2013 11:24:27   | Франция  |  Культура
12 декабря в Париже Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в презентации альбома Монсеррат Кабалье «Армения и Арцах: Островок христианства».
В своем слове Президент Саакян отметил, что это событие имеет историческое значение для Арцаха, добавив, что Монсеррат Кабалье продолжает миссию христианских проповедников прошлого и посредством высокого искусства не только представляет Арцах миру, но и  своеобразным образом обращается с призывом к человечеству сохранять христианские ценности.
Глава государства выразил признательность всемирно известной певице и всем тем, кто принимал участие в осуществлении проекта, подчеркнув, что это является наилучшим проявлением искренней дружбы.
В мероприятии приняли участие Католикос Всех армян Гарегин II, предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, чрезвычайные и полномочные послы РА в Швейцарии и Франции Шарль Азнавур и Виген Читечян, член Палаты лордов Великобритании баронесса Кэролайн Кокс, группа депутатов парламента Франции, ряд высокопоставленных лиц НКР и РА, всемирные звезды, армянские национальные благотворители, представители армянской диаспоры.