Իրանական գազը ցանկացած պահի կարող է լինել այլընտրանք.Սևակ Սարուխանյան
«Հայաստանի էներգետիկ շուկայում ռուսական մենաշնորհ կա միայն մասնակիորեն: Ռուսական գազի ոլորտն ամբողջությամբ ռուսական մենաշնորհ է, սակայն էլեկտրաէներգիայի ոլորտը դիվերսիֆիկացված է»,- այս մասին անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում էներգետիկ ոլորտում ձեռք բերված հայ-ռուսական պայմանավորվածություններին, Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի փոխտնօրեն, փորձագետ Սևակ Սարուխանյանը:
Նրա խոսքով, էլեկտրաէներգիայի ոլորտում գործող հզորություններից միայն Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկն է պատկանում ռուսներին, իսկ Սևանի կասկադը դեռ արդիականացված չէ և ներկայում փաստացի չի մտնում Հայաստանի էներգետիկ համակարգի մեջ: Փորձագետի համոզմամբ՝ ռուսական կողմին պատկանող Հրազդանի չորս էներգաբլոկների մասին հիշատակելը անիմաստ է, որովհետև դրանք հնացած հզորություններ են և արտադրում են շատ թանկ էլեկտրաէներգիա:
«Էլեկտրաէներգիայի ոլորտը բավական դիվերսիֆիկացված է, մանավանդ ամերիկացիների կողմից Որոտանի ՀԷԿ-ի գնումից հետո կկարողանանք ասել, որ կա միջազգային ներկայություն: Բավական հզոր Երևանի ՋԷԿ-ը Հայաստանի սեփականությունն է, Հրազդանի 5–րդ էներգաբլոկը՝ ռուսական կողմին է պատկանում, գրեթե նույն հզորության Որոտանի ՀԷԿ-ը արդիականացվելուց հետո կլինի ամերիկյան: Եվ հաշվի առնելով Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման հեռանկարները, ապա Իրանն էլ կարող է որոշակիորեն ներգրավվել ՀՀ էներգետիկ համակարգում»,- ասաց Ս. Սարուխանյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ կառավարությանը պատկանող «ՀայՌուսգազարդի» 20% մասնաբաժինը ռուսական կողմին փոխանցելուն՝ փորձագետը նշեց, որ դրանում ո՛չ դրական և ո՛չ էլ բացասական բան չի տեսնում, քանի որ 80% ռուսական մասնաբաժնի դեպքում որոշումների ընդունումը գտնվում էր ռուսական կողմի հայեցողության ներքո:
«Թյուրըմբռնում է ասելը, որ մեր 20%-ը հնարավորություն էր տալիս ներսից ազդեցություն ունենալ, այդ հնարավորությունը տրված չէր: Մյուս կողմից վերջնական սպառողի համար գազի սակագինը սահմանում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: Հանձնաժողովը հայկական պետական հանձնաժողով է, որը, բնականաբար, գործում է առանց ռուսական մասնաբաժնի, բացի դա Հայաստանի կառավարությունն ունի մենաշնորհների վերահսկման գործառույթներ»,- ընդգծեց Ս. Սարուխանյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե շատ է խոսվում ռուսական գազը իրանականով փոխելու մասին, արդյոք իրանական գազը կարո՞ղ է այլընտրանք լինել ռուսականին, փորձագետը փաստեց, որ բնական գազի ներմուծման համար իրանական գազը ցանկացած պահի կարող է լինել այլընտրանք, երբ լինի ֆորս-մաժորային իրավիճակ:
«Սակայն 1000 խմ համար 189 ԱՄՆ դոլար ռուսական գազի գնի դեպքում իրանական գազը մրցունակ չէ Հայաստանում: Ավելի թանկ է: Շատ են ասում, որ իրանական գազը կարելի է ավել էժան ձեռք բերել: Նման կերպ կարելի է ասել, որ, օրինակ Վենեսուալայից նավթը կարելի է ավելի էժան ձեռք բերել՝ առանց իմանալու, թե Վենեսուելան նավթը ինչ գնով է վաճառում, ինչ պայմաններով: Իրանական կողմը երբեք հայտարարություն չի արել, որ պատրաստ է առաջարկել ավելի ցածր գին, քան Ռուսաստանն է առաջարկում»,- նշեց նա:
Փորձագետը, սակայն, հավելեց, որ եթե անգամ իրանական կողմից լինի նման առաջարկ, «ՀայՌուսգազարդի» պատկանելիությունը ռուսական կողմին չի նշանակում, որ «ՀայՌուսգազարդը» պետք է մեխանիկորեն մերժի այդ առաջարկը, քանի որ, ըստ նրա, խնդիրը զուտ շուկայական մրցունակության մեջ է:
«Իրանական գազը սահմանի վրա չի կարող վաճառվել 189 ԱՄՆ դոլարից ավելի ցածր գնով, քանի որ այն թանկ է վաճառվում Թուրքիային, ապագայում՝ Պակիստանին և Հնդկաստանին, ինչպես նաև Նախիջևանին»,- ասաց Սևակ Սարուխանյանը:

По его словам, из действующих в сфере электроэнергетики мощностей лишь 5-й энергоблок Разданской ТЭС принадлежит российской стороне, а Севанский каскад пока не модернизирован и в настоящее время фактически не входит в энергетическую систему Армении. По убеждению эксперта, бессмысленно упоминать о четырех энергоблоках Разданской ТЭС, поскольку они устарели и производят электроэнергию по очень высокой цене.
«Отрасль электроэнергетики достаточно диверсифицирована, в особенности после покупки у американской стороны Воротанской ГЭС мы сможем говорить о международном присутствии. Довольно мощная Ереванская ТЭС является собственностью Армении, 5-й энергоблок Разданской ТЭС принадлежит российской стороне, а Воротанская ГЭС с почти той же мощностью после модернизации станет американской. Учитывая перспективы строительства Мегринской ГЭС, Иран может в некоторой степени вовлечься в энергетическую сферу Армении», – заявил эксперт.
Касаясь передачи принадлежащей правительству Армении 20% акций компании «АрмРосгазпром» российской стороне, Севак Саруханян отметил, что не видит в этом ни положительной, ни отрицательной стороны, поскольку в случае с 80% российских акций решения принимались на усмотрение российской стороны.
«Неверно заявлять, что наши 20% позволяли нам оказывать влияние изнутри. Такой возможности не было. С другой стороны окончательный тариф на газ для потребителя устанавливает Комиссия по регулированию общественных услуг. Эта комиссия является армянской государственной комиссией, которая, естественно, действует без российской доли, кроме этого правительство Армении имеет функции контроля за монополиями», – подчеркнул он.
Что касается вопроса о возможности замены поставок российского газа иранским, то эксперт констатировал, что иранский газ в любой момент может стать альтернативой – в случае возникновения форс-мажорной ситуации.
«Однако в случае с 189 долларами на тысячу кубометров российского газа иранский газ неконкурентоспособен в Армении. Цена на его поставку гораздо более высокая. Иранская сторона никогда не озвучивала заявлений о готовности предложить более низкую цену, чем цена, предлагаемая Россией», – подчеркнул Севак Саруханян.
По словам эксперта, если даже с иранской стороны поступит такое предложение, принадлежность компании «АрмРосгазпром» российской стороне не означает, что эта компания механически отвергнет это предложение, поскольку проблема в рыночной конкуренции.
«Иранский газ на границе не может продаваться по цене ниже 189 долларов, так как он поставляется по высокой цене в Турцию, а в дальнейшем Пакистану и Индии, а также Нахичевану», – резюмировал эксперт.