Ուկրաինան և Ռուսաստանը 10-15%-ով կավելացնեն ապրանքաշրջանառությունը
Եվրամիության հետ ասոցիացիայի համաձայնագիրը չստորագրելը Կիևին հնարավորություն է ընձեռել կարգավորել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ և բառի բուն իմաստով՝ փրկել առևտրային կապերը հարևանների միջև։
Ուկրաինայի կառավարությունը տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է մեծացնել երկկողմանի առևտրաշրջանառությունը և Մաքսային միության հետ փոխադարձ ներդրումների ծավալները։ Հենց այս կետն է ամրագրված մինչև 2020թ. ՄՄ-ի հետ համագործակցության ծրագրում, որն արժանացել է Ուկրաինայի կառավարության հավանությանը։ «Արդյունքները, որոնք մենք սպասում ենք ծրագրի իրականացումից, լինելու են, նախևառաջ, երկկողմանի առևտրի շրջանառության մեծացումը միջինը ոչ պակաս, քան 10-15%-ով, ոչհումքային ապրանքների և ծառայությունների առևտրի մասնաբաժնի, միջինը ոչ պակաս, քան 15%-ով փոխադարձ ներդրումների ծավալների ավելացումը և փոխադարձ ներդրումներով ձեռնարկությունների արտադրանքի թողարկման հետագա աճը»,- մեկնաբանել է Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Իգոր Պրասոլովը։

Украина и Россия увеличат товарооборот на 10-15%
Приостановка Украиной подписания Соглашения об Ассоциации с Евросоюзом дала Киеву возможность наладить отношения с Россией и буквально спасти торговые связи между соседями.
Правительство Украины сообщило, что собирается наращивать оборот двусторонней торговли и объемы взаимных инвестиций с Таможенным союзом. Именно этот пункт закреплен в Программе сотрудничества с ТС до 2020 года, которую одобрил Кабмин Украины. "Результаты, которые мы ожидаем от реализации Программы, - это, прежде всего, повышение оборота двусторонней торговли в среднем не менее чем на 10-15%, увеличение доли торговли несырьевыми товарами и услугами, наращивание объема взаимных инвестиций в среднем не менее чем на 15% и дальнейший рост выпуска продукции предприятиями с взаимными инвестициями", - прокомментировал Министр экономического развития и торговли Украины Игорь Прасолов.