Հարութ Սասունյան. Սիրիայի նախագահը վերջապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Անցյալ շաբաթ France Presse գործակալությանը տված իր ծավալուն հարցազրույցում` Սիրիայում տիրող ողբերգական իրավիճակի մասին, Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադն անսպասելիորեն հիշատակել է 1.5 միլիոն հայերի ջարդերը: Առաջին անգամ է, որ սիրիական պետության որևէ ղեկավար ընդունում է հայկական զանգվածային սպանությունները և հանցավոր ճանաչում Օսմանյան Թուրքիային:
Հարցազրույցի ընթացքում նախագահ Ասադը 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը համեմատել է օտարերկրյա գրոհայինների կողմից Սիրիայում կատարվող քաղաքացիների դաժան սպանությունների հետ. «Ահաբեկիչների դրսևորած վայրագության ու անմարդկայնության աստիճանը մեզ հիշեցնում է ավելի քան 500 տարի առաջ միջնադարյան Եվրոպայում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Առավել մոտ ժամանակաշրջանում դրանք մեզ հիշեցնում են օսմանցիների կողմից հայերի դեմ իրականացված զանգվածային ջարդերը, երբ Սիրիայում և Թուրքիայի տարածքում սպանվեցին մեկ ու կես միլիոն հայեր ու կես միլիոն ուղղափառ ասորիներ»:
Զարմանալի չէ, որ երկու օր անց Ժնևում, Միավորված ազգերի կազմակերպությունում,  Սիրիայի դեսպան Բաշար Ջաֆարին հանդես եկավ նման մի հայտարարությամբ. «Իսկ ի՞նչ կասեք Հայոց ցեղասպանության մասին, որտեղ 1.5 միլիոն մարդ է սպանվել»:
Միակ այլ սիրիացի բարձրաստիճան պաշտոնյան, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, եղել է Սիրիայի խորհրդարանի նախագահ Աբդ ալ-Քադեր Քադուրան, երբ հուզիչ գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի և թանգարանի հուշամատյանում, 2001 թվականի հուլիսի 16-ին, Երևանում. «Երբ այցելեցինք հուշարձանն ու թանգարանը Հայոց ցեղասպանության, որ զոհ գնաց հայ ժողովուրդը 1915 թվականին, մենք խորին հիացմունքով և հարգանքով կանգնեցինք այն հերոսների առջև, որոնք մահն ընդունել են խիզախությամբ ու հերոսությամբ: Նրանց զավակներն ու թոռները շարունակում են անմահացնել իրենց նախնիների խիզախությունն ու պայքարը... Մեծ հարգանքով մեր գլուխը խոնարհում ենք հայ ժողովրդի՝ մեր ընկերների նահատակների հիշատակի առջև, և ողջունում վճռականության ու հաղթանակի համար նրանց կարողությունը: Մենք կաշխատենք միասին, որպեսզի բոլոր մարդկանց ազատագրենք ճնշումներից և կեղեքումից»:
Եթե Սիրիայի խորհրդարանի խոսնակի 2001 թվականի հայտարարությունը եղել է մի անկեղծ ու սրտառուչ ուղերձ, ապա նույնը չի կարելի ասել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Ասադի խոսքերի մասին, որի գլխավոր նպատակն էր խստորեն դատապարտել թուրքական կառավարության թշնամական գործողություններն ընդդեմ սիրիական վարչակարգի: Հայտնի է, որ Թուրքիան մեծ դեր է խաղացել նախագահ Ասադին տապալելու միջազգային համատեղ ջանքերում՝ ուղարկելով զինամթերք և ապահովելով օտարերկրյա արմատական իսլամիստ գրոհայինների ներթափանցումը Սիրիա:
Սիրիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները միշտ չէ, որ թշնամական են եղել: Մինչև 2011 թվականի սիրիական ճգնաժամի սկիզբը, այդ երկու երկրներն այնպիսի քաղաքական և տնտեսական սերտ դաշնակիցներ էին, որ Ասադի վարչակարգն արգելել էր Հայոց ցեղասպանության մասին գրքերի վաճառքը երկրում և թույլ չէր տվել օտարերկրյա ֆիլմ նկարահանող խմբերին այցելել Դեր Զոր՝ Ցեղասպանության բազմահազար զոհերի սպանդանոցը: Մտահոգված Թուրքիայի հնարավոր դժգոհությունից, նախագահ Ասադի աշխատակազմը 2009 թվականին չեղյալ համարեց իմ հանդիպումը Նախագահի հետ, այն բանից հետ, երբ նրանք համացանցում հայտնաբերեցին իմ բազմաթիվ քննադատական հոդվածները Թուրքիայի վերաբերյալ: Ավելին, Սիրիայի և Թուրքիայի կառավարությունների միջև մեղրամիսի ժամանակ, նախագահ Ասադը Սիրիա այցելող Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսին խորհուրդ էր տվել, որ հայերը պետք է դրական հարաբերություններ մշակեն Թուրքիայի հետ և չապրեն անցյալում:
Նախագահ Ասադը, France Presse գործակալությանը տված իր վերջին հարցազրույցում նաև բողոքել է արևմտյան ղեկավարներից, որոնք չեն հասկանում ծավալվող զարգացումները Մերձավոր Արևելքում. «Նրանք միշտ շատ ուշ են գիտակցում շատ բաներ, երբեմն, միայն այն ժամանակ, երբ իրողությունն արդեն բոլորովին փոխվել է»: Անկեղծ ասած, կարելի է միևնույն քննադատությանը ենթարկել նախագահ Ասադին՝ Թուրքիայի ղեկավարության նենգությունն ու երկերեսանիությունը ի վնաս իրեն շատ ուշ գիտակցելու համար:
Ցավոք, Սիրիայի նախագահը միակ պետականն ղեկավարը չէ, որ չէր կարողացել ըմբռնել Թուրքիայի իշխանավորների դավադիր մտածելակերպը: Մերձավորարևելյան, եվրոպական և ամերիկյան բազմաթիվ ղեկավարներ միևնույն սխալն են գործում վստահելով Թուրքիայի կեղծ բարեկամությանը՝ նեղ դրության մեջ ընկնելով, երբ Թուրքիան չի հարգում իր խոստումները:
Վերջին ամիսներին վարչապետ Էրդողանի բռնապետական քաղաքականության և ռազմատենչ հայտարարությունների պատճառով միջազգային հանրության աճող հիասթափությունից ակնհայտ է դառնում, որ ոչ ոք Թուրքիայի իրական դեմքն այնքան լավ չի ճանաչում, որքան հայերը, ասորիները, հույները և քուրդերը, որոնք տառապել են անթիվ ու անհամար դաժանություններից, ջարդերից և անգամ ցեղասպանությունից թուրքական բռնապետական իշխանության տակ:
Չնայած նախագահ Ասադի քաղաքական դրդապատճառներին՝ հայ ժողովուրդը պետք է ողջունի նրա ուշացած հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Ցեղասպանության ճանաչումից այսքան երկար ժամանակ անընդունելի պատճառներով ձեռնպահ մնալուց հետո, գոնե հիմա Սիրիայի նախագահը պաշտոնապես ասում է ճշմարտությունը անցյալի և ներկայիս թուրքական վայրագությունների մասին:

• 29-01-2014 11:51:34   | USA  |  Articles and Analyses
In a lengthy interview last week with Agence France Presse (AFP) on the tragic situation in Syria, Pres. Bashar al-Assad made an unexpected reference to the massacres of 1.5 million Armenians. This is the first time that any Syrian head of state has acknowledged the Armenian mass murders and identified the perpetrator as Ottoman Turkey.
During the interview, Pres. Assad compared the Armenian Genocide of 1915 to the brutal killings of civilians by foreign fighters nowadays in Syria: “The degree of savagery and inhumanity that the terrorists have reached reminds us of what happened in the Middle Ages in Europe over 500 years ago. In more recent modern times, it reminds us of the massacres perpetrated by the Ottomans against the Armenians when they killed a million and a half Armenians and half a million Orthodox Syriacs in Syria and in Turkish territory.”
Not surprisingly, two days later, Bashar Jaafari, Syria’s Ambassador to the United Nations in Geneva, made a similar remark: “How about the Armenian Genocide where 1.5 million people were killed?”
The only other high ranking Syrian official who has acknowledged the Armenian Genocide was Abd al-Qader Qaddura, Speaker of the Syrian Parliament, when he inscribed a poignant statement in the Book of Remembrance of the Armenian Genocide Monument and Museum in Yerevan on July 16, 2001: “As we visit the Memorial and Museum of the Genocide that the Armenian nation suffered in 1915, we stand in full admiration and respect in front of those heroes that faced death with courage and heroism. Their children and grandchildren continued after them to immortalize their courage and struggle…. With great respect we bow our heads in memory of the martyrs of the Armenian nation -- our friends -- and hail their ability for resoluteness and triumph. We will work together to liberate every human being from aggression and oppression.”
While the Parliament Speaker’s 2001 statement was a candid and heartfelt message with no political overtones, the same cannot be said about Pres. Assad’s words on the Armenian Genocide as he clearly intended to lash back at the Turkish government’s hostile actions against the Syrian regime. It is well known that Turkey has played a major role in the concerted international effort to topple Pres. Assad, by dispatching heavy weapons and arranging the infiltration of foreign radical Islamist fighters into Syria.
Relations between Syria and Turkey were not always hostile. Before the start of the Syrian crisis in 2011, the two countries were such close political and economic allies that the Assad regime banned the sale of books on the Armenian Genocide, and did not permit foreign film crews to visit Der Zor, the killing fields of thousands of Armenians during the Genocide. Mindful of possible Turkish backlash, Pres. Assad’s staff cancelled my courtesy meeting with the President in 2009 after they discovered on the internet my countless critical articles on Turkey. Moreover, during the honeymoon period between the Syrian and Turkish governments, Pres. Assad advised the visiting Catholicos Aram I that Armenians should maintain good relations with Turkey and not dwell on the past!
In his recent interview with AFP, Pres. Assad also complained about the failure of Western leaders to comprehend developments in the Middle East: “They are always very late in realizing things, sometimes even after the situation has been overtaken by a new reality that is completely different.” Frankly, one could make the same criticism about Pres. Assad for realizing at his own detriment only too late the dishonesty and duplicity of Turkey’s leadership.
Regrettably, the Syrian President is not the only head of state who has failed to decipher the scheming mindset of Turkey’s rulers. Countless Middle Eastern, European, and American leaders have made the same mistake, trusting Turkey’s feigned friendship, only to be let down when the time came for Turkey to keep its end of the bargain.
In recent months, with the increasing dissatisfaction of the international community with Prime Minister Erdogan’s autocratic policies and belligerent statements, it has become crystal clear that no one knows the true face of Turkey better than Armenians, Assyrians, Greeks and Kurds, who have suffered countless brutalities, massacres and even genocide under despotic Turkish rule.
Despite Pres. Assad’s political motivations, Armenians should welcome his belated statement on the Armenian Genocide. After refraining from acknowledging the Genocide for all the wrong reasons for so long, at least now the Syrian President is on record telling the truth about past and present Turkish atrocities!