Հայկական առաջին ԱրմԹաբը պաշտոնապես ներկայացվեց հանրությանը
Փետրվարի 4-ին կայացավ հայկական առաջին պլանշետի` ԱրմԹաբի պաշտոնական ներկայացումը և ցուցադրությունը: Բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը,«Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության հիմնադիր Վահան Չակարյանը և Minno Tablet ընկերության նախագահ Էրիկ Ռայենը:
«ԱրմԹաբ գաղափարը առաջին անգամ ներկայացվեց ԴիջիԹեք Էքսպո 2013 տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսին, իսկ GITI-2013 տարածաշրջանային միջոցառմանը գրավեց «Լավագույն մուլտիմեդիա նախագիծ» և «Տարվա ծրագրային ապահովում» մրցանակները՝ միանգամից գրավելով բոլորի ուշադրությունը: Ավելին, ՀՀ կառավարության շարունակական աջակցության շնորհիվ 2013թ. դեկտեմբերին հնարավորություն ստեղծվեց «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերությունը դարձնել «Այլանս» ազատ տնտեսական գոտում գրանցված առաջին արտադրական ընկերություն: Պլանշետների արտադրության գործի առաջին հիմնաքարը դնելով՝ մենք այսօր, ՀՀ Կառավարության առաջարկությամբ, ավելի հավակնոտ, համապարփակ և ռազմավարական գործընկերության հիմք ենք դնում՝ նպատակ դնելով 2015 թվականից ներկայացնել ԱրմԹաբ պլանշետները ՀՀ դպրոցական համակարգում: Մեր գործընկերներն արդեն իսկ մշակել են ԱրմԹաբ պլանշետում ներկառուցվող հայկական օպերացիոն համակարգ, կրթական հավելվածներ, որոնց թիվը, համոզված ենք, օրեցօր կավելանա: Այդպիսով, ՀՀ Գիտության և Կրթության նախարարությունը ձեռք կբերի հայկական կրթական բովանդակության լուրջ միջավայր ստեղծելու մի նոր և արդյունավետ գործիք, որը նաև համագործակցության լայն հնարավորություններ կստեղծի հայկական ընկերությունների համար: Մենք կգործադրենք բոլոր ջանքերը, որ 2014 թվականի արդեն երկրորդ եռամսյակում զարկ տանք արտադրության բուն գործընթացին՝ նպատակ դնելով մոտ ապագայում Հայաստանում սկսել պլանշետների հիմքը հանդիսացող PCB պլատաների նախագծումը և մշակումը»,- նշեց «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության հիմնադիր Վահան Չակարյանը:
Minno Tablet ընկերության նախագահ Էրիկ Ռայենը խոստովանեց, որ այս ներդրումային ծրագիրը լավագույններից է, թե ՀՀ Կառավարության կողմից ցուցադրվող աջակցության և ծավալի, թե ներգրավված աշխատակազմի և գործընկերների առումով: Այդ իսկ  պատճառով, Minno Tablet ընկերությունը կապահովի նախագծի արդյունավետ մեկնարկի և զարգացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները, տեխնոլոգիաների փոխանցումը և այլ հնարավոր աջակցություն: «Ես խոնարհվում եմ հայ տեխնոլոգիական մտքի և ներուժի առջև և համոզված եմ, որ շատ շուտով նաև մեր աջակցությամբ, Հայաստանն իր լայն ճանաչումը կստանա ամբողջ աշխարհում` որպես բարձր տեխնոլոգիական երկիր»,-նշեց Minno Tablet ընկերության նախագահ Էրիկ Ռայենը:
ՀՀ Կրթության և Գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը և ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանն իրենց ելույթներում նշեցին այն հնարավորությունները, որ ստեղծվում են Հայաստանի կրթության ոլորտի նորարար ծրագրերի և տնտեսության զարգացման համար՝ ԱրմԹաբի մուտքով:
ՀՀ Կրթության և Գիտության նախարարության և «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության միջև կնքվեց Փոխըմբռնման հուշագիր, որով նախատեսվում է 2015 թվականից ԱրմԹաբ պլանշետները ներդնել նաև ՀՀ կրթական համակարգում:
Ներկայումս ԱրմԹաբ ընկերությունն ակտիվորեն համագործակցում է  տեղական կազմակերպությունների հետ: Մասնավորապես` ԱրմԹաբ պլանշետներում ներդրվելու է «Ինստիգեյթ Դիզայն» ընկերության «Արաքս» առաջին օպերացիոն համակարգը,«Ոստան» օգտագործողի միջավայրը, «Լոկատոր», «Բիթլիս-Մեն» ընկերությունների և Mlab ECA Մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային լաբորատորիայի կրթական հավելվածները:
Տեղեկացնենք նաև, որ Հայաստանում արդեն իսկ կարելի է ձեռք բերել Minno 8 պլանշետները «Օրանժ Արմենիա» ընկերության սպասարկման կենտրոններում: Minno-ի Android ինտերֆեյսն ամբողջությամբ մշակվել է հայաստանցի ծրագրավորողների կողմից:
«ԱրմԹաբ Թեքնոլոջիս» և «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերությունների մասին
Ընկերությունները հիմնադրվել են 2013-ին` նպատակ ունենալով զարգացնել և ներկայացնել ԱրմԹաբ ապրանքանիշը հայկական և տարածաշրջանային շուկաներում: Ընկերությունները ռազմավարական համագործակցության մեջ են «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ամերիկյան ընկերության հետ և «Միննո» պլանշետներ արտադրողների խմբի անդամ են:

The first Armenian tablet officially presented to the public
On the 4th of February took place the official presentation and exhibition of the first Armenian tablet ArmTab. The RA Prime Minister Tigran Sargsyan, the founder of “Technology and Science Dynamics” inc. Vahan Chakarian and  the President of  MINNO Corp. Erik Ryan made opening speeches.
“The concept of Armtab was first introduced at the “DigiTec Expo 2013” information and telecommunication technologies exhibition and at the GITI-2013 regional event it took the “Best Multimedia Project” and “Software of the Year” awards thus attracting everybody’s attention. Moreover, due to sustainable support from the RA Government it was possible to make the “Technology and Science” inc. the first registered production company in the “ALLIANCE” free economic zone in December 2013. By laying a milestone in the tablet production, based on the proposal of the RA Government, today we create incentives for more ambitious, comprehensive and strategic partnership aiming at introducing the ArmTab tablets to the RA school system starting from 2015. Our colleagues have already developed Armenian operation system for ArmTab tablets, as well as educational applications, whose number, we believe, will increase day by day. Thus, the Ministry of Education and Science of the RA will acquire a new and effective tool for creating serious environment for Armenian educational content, which will also create wide range of opportunities for cooperation between companies. We will take every effort to launch the production process in the second trimester of 2014, in the near future aiming at the design and development of PCB boards in Armenia, which are the basis of tablets,” said the founder of “Technology and Science Dinamics” Inc. Vahan Chakaryan.
The President of  MINNO Corp, Eric Ryan admitted that this investment program was one of the best in terms of both the support provided by the RA Government and the volume, as well as the staff and partners involved. For this reason, Minno Tablet will ensure the transfer of financial resources, technologies and other possible support necessary for the project's successful launch and development. “I admire the technological ideas and potential of Armenia and strongly believe that very soon, also through our support, Armenia will gain wide recognition all over the world as a high tech country,” mentioned Erik Ryan.
The Minister of Education and Science, Armen Ashotyan, and the Minister of Economy, Vahram Avanesyan, stressed in their speeches the opportunities that are created in Armenia for the development of innovative education programs and the economy through the launch of ArmTab.
Currently ArmTab Company actively cooperates with local organizations. In particular, the "Aras" operating system and the "Vostan" user interface  by "Instigate Design" company will be introduced in ArmTab tablets, as well as the educational attachments by "Locator", "Bitlis-MEN" companies and Mlab ECA Mobile Solutions regional laboratory.
Please note, that the Minno 8 tablets are already available at the service centers of "Orange Armenia" company. The Minno Android interface is fully developed by Armenian programmers.
About the “ArmTab Technologies” and the “Technology and Science Dynamics” Companies
The companies were founded in 2013, aiming at the development and introduction of ArmTab brand in the local and regional markets. The companies are in strategic cooperation with the “Technology and Science Dynamics” US Company and are a member of “MINNO” tablet producers.