Անհատույց արյունատվության ակցիա՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը
«Սիրտ ունես, կյանք փրկիր» կարգախոսի ներքո ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը Արյունաբանական կենտրոնի կողմից կազմակերպվել էր անհատույց արյունատվության ակցիա: Ակցիային մասնակցեցին և իրենց շնորհավորական խոսքերն հղեցին դեսպան Հեֆերնը, ՀՀ Առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը և Արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն պրոֆեսոր Սմբատ Դաղբաշյանը:
«Արյունատվությունը Միացյալ Նահանգներում շատ ընդունված է, - ասաց դեսպանը, - մենք հպարտ ենք համագործակցել Արյունաբանական կենտրոնի հետ, որպեսզի հայկական կազմակերպություններն ու ձեռնարկությունները նույնպես մասնակից դառնան կյանք պարգևելու նախաձեռնություններին»:
Անհատույց արյունատվությունը Հայաստանում դեռևս լայն տարածում չունի: Արյան դոնորների կազմում անհատույց դոնորները կազմում են միայն 4%, դոնորական արյան պահանջարկի 51%-ը լրացվում է հիվանդի հարազատների արյունատվության միջոցով, իսկ 45%-ը փոխհատուցվող /վճարովի/ դոնորներից հավաքագրված արյան միջոցով:
«Մինչև 1960-ական թվականները այսպես էր նաև Միացյալ Նահանգներում, - ասաց ԱՄՆ դեսպանության բժիշկ Էլեն Դեմփսին, - սակայն ժամանակի ընթացքում պարզ դարձավ, որ արյան դիմաց վճարելը միջոցների խելամիտ ծախսում չէ, և սկսվեց կամավոր արյունատվության պրակտիկան, որի շնորհիվ ավելի շատ միջոցներ հնարավոր եղավ ուղղել հետազոտական, ախտորոշիչ աշխատանքներին ու հիվանդների բուժմանը»:
Հայաստանում արյունատվության ներկայիս համակարգի ներքո արյան փոխներարկման անհրաժեշտության դեպքում նախ դիմում են հիվանդի հարազատներին, և եթե նրանք ինչ-ինչ պատճառներով ի վիճակի չեն արյուն հանձնել, ապա դիմում են նախկինում արյան դոնոր հանդիսացած մարդկանց: Այս դոնորները հանձնած արյան դիմաց փոխհատուցվում են:
Արյունաբանական կենտրոնում առկա են բավարար քանակության արյան պաշարներ, սակայն դեռևս քիչ են անհատույց դոնորներից հավաքագրված արյան քանակները, ուստի Կենտրոնը ցանկանում է հնարավորինս ավելացնել անհատույց կամավոր դոնորների թիվը: Այս մոտեցումը ընդունված է բոլոր զարգացած երկրներում և երաշխավորվում է ինչպես Եվրախորհրդի, այնպես էլ Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպության կողմից:
Այս ակցիայի շրջանակներում հավաքագրված արյունը անվճար կտրամադրվի հիվանդ երեխաներին և կարիքավոր մեծահասակներին: Եթե հետաքրքրված ընկերություններ կամ կազմակերպություններ լինեն, ապա Արյունաբանական կենտրոնը պատրաստ է կազմակերպել արյունատվության ակցիաներ ինչպես այդ կազմակերպություններում, այնպես էլ Արյունաբանական կենտրոնում:
«Ուրախ ենք, որ Հայաստանում նման նախաձեռնություն է մեկնարկում, - ասաց պրոֆեսոր Սմբատ Դաղբաշյանը, - կամավոր անհատույց դոնորներից հավաքագրված արյան պաշարները շատ քիչ են, արյան կարիք միշտ էլ կա, և անհրաժեշտ է հասնել նրան, որ պաշարները հիմնականում համալրվեն կամավոր անհատույց դոնորների կողմից հանձնած արյան հաշվին»: Անհատույց արյուն հանձնելու ցանկություն ունեցող անձինք կարող են զանգահարել Արյունաբանական կենտրոն 010 283823 հեռախոսահամարով:

Blood Drive in Armenia organized at the U.S. Embassy by the Hematology Center
A blood drive, “Have a Heart, Save a Life,” was organized at the U.S. Embassy by the Hematology Center. Ambassador John A. Heffern, Deputy Minister of Health Sergey Khachatryan, and Director of the Hematology Center Smbat Daghbashyan took part in the event, offering congratulatory words.
“Giving blood is a normal part of life in the United States”, the Ambassador said. “We are proud to partner with the Hematology Center so that Armenian organizations and businesses can also take part in giving the gift of life.”
Volunteer donations of blood are not common in Armenia yet. Only 4% of blood donations are from volunteers. 51% of donations are from relatives, and 45% of donations are from people who are paid.
“This was a common practice in the United States until the 1960’s”, said Ellen Dempsey, Health Practitioner at the U.S. Embassy. “It eventually became clear that paying for blood was not a good use of resources. The volunteer movement started, and more resources were available for things like research, diagnosis and patient care,” she said.
The current system of blood donation in Armenia involves asking a relative to donate when blood is needed.   If a relative is unable to donate for some reasons, then a previous donor is contacted and asked to donate. These donors are paid.
The Hematology Center has sufficient supplies of blood, however the share of blood from voluntary donors is not enough, and they would like to see a significant increase in the number of voluntary donors.  This is an approach practiced in all developed countries and is recommended by the Council of Europe and the World Health Organization.
The blood collected today will be set aside for use by children and the needy at no charge.   If there is enough interest, the Hematology Center would be willing to organize blood drives for Armenian businesses and organizations on-site or at the Hematology Center.
“We are very happy to start this initiative in Armenia,” said Professor Smbat Daghbashyan . “Our supply of volunteer blood is low, there is always need for blood and efforts should be made towards supplementing the supplies mostly through voluntary blood donations.” Anyone interested in organizing a blood drive can call the center at 010 283823.