Արցախի Հանրապետության Նախագահը մասնակցել է Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 55-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
• 05-03-2014 18:10:10   |   |  Հասարակություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 5-ին մասնակցել է Արցախի եւ Հայաստանի հերոս Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 55-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Երկրի ղեկավարը ներկա է գտնվել ԼՂՀ ՊԲ Վ. Սարգսյանի անվան զորամասում կազմակերպված հանդիսավոր հավաքին եւ հանդես եկել ելույթով:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Վազգեն Սարգսյանը կանգնած էր մեր ժողովդրի ազգային-ազատագրական շարժման ակունքներում, եղել է հայոց պետականության վերականգնման առաջամարտիկներից, հայոց բանակի հիմնադիրներից եւ առաջին հրամանատարներից մեկը եւ դեռեւս կենդանության օրոք արժանացել է Սպարապետի պատվավոր կոչմանը: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակը վառ պահելու լավագույն միջոցը նրա պատգամների իրականացումն է, հայոց անկախ պետության շարունակական ամրապնդումը եւ բանակի զորացումը:
Այնուհետեւ Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է Ստեփանակերտի երիտասարդության եւ մշակույթի պալատում Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյանը նվիրված երեկոյին:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը, Հայաստանից ժամանած հյուրեր:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Bako Sahakyan partook in the events dedicated to the 55th birthday of Artsakh and Armenia hero Vazgen Sargsyan
• 05-03-2014 18:10:10   |   |  Social
On 5 March Artsakh Republic President Bako Sahakyan partook in the events dedicated to the 55th birthday of Artsakh and Armenia hero Vazgen Sargsyan.
President Sahakyan partook in solemn meeting held in NKR Defense Army’s military unit named after Vazgen Sargsyan and delivered there a speech.
In his speech the President noted that Vazgen Sargsyan stood at the origins of our national liberation movement and was among the pioneers who restored Armenian statehood, one of the founders and the first commanders of the Armenian army, being among the very few who during the lifetime was awarded by the people the honorary title of Sparapet.
The Head of the State underlined that the best way to preserve the memory of Vazgen Sargsyan is the realization of his ideas, continuous development of independent Armenian statehood and strengthening our army.
Thereupon President Sahakyan partook in an evening dedicated to the birthday of Sparapet Vazgen Sargsyan held at Stepanakert Youth and Culture Palace.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, speaker of the National Assembly Ashot Ghoulyan, premier Ara Haroutyunyan, Vazgen Sargsyan’s brother Aram Sargsyan, guests from the Republic of Armenia and other officials partook in the events.