Արցախի Հանրապետության Նախագահը մասնակցել է Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 55-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
• 05-03-2014 18:10:10   |   |  Հասարակություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 5-ին մասնակցել է Արցախի եւ Հայաստանի հերոս Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 55-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Երկրի ղեկավարը ներկա է գտնվել ԼՂՀ ՊԲ Վ. Սարգսյանի անվան զորամասում կազմակերպված հանդիսավոր հավաքին եւ հանդես եկել ելույթով:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Վազգեն Սարգսյանը կանգնած էր մեր ժողովդրի ազգային-ազատագրական շարժման ակունքներում, եղել է հայոց պետականության վերականգնման առաջամարտիկներից, հայոց բանակի հիմնադիրներից եւ առաջին հրամանատարներից մեկը եւ դեռեւս կենդանության օրոք արժանացել է Սպարապետի պատվավոր կոչմանը: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակը վառ պահելու լավագույն միջոցը նրա պատգամների իրականացումն է, հայոց անկախ պետության շարունակական ամրապնդումը եւ բանակի զորացումը:
Այնուհետեւ Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է Ստեփանակերտի երիտասարդության եւ մշակույթի պալատում Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյանը նվիրված երեկոյին:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, Վազգեն Սարգսյանի եղբայր Արամ Սարգսյանը, Հայաստանից ժամանած հյուրեր:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в мероприятиях, посвященных 55-летию Героя Арцаха и Армении Вазгена Саркисяна
• 05-03-2014 18:10:10   |   |  Общество
5 марта Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в мероприятиях, посвященных 55-летию Героя Арцаха и Армении Вазгена Саркисяна.
Глава государства присутствовал на торжественном собрании, организованном в воинской части им.В.Саркисяна Армии обороны НКР, и выступил там с речью.
В своем слове Бако Саакян отметил, что Вазген Саркисян стоял у истоков национально-освободительного движения нашего народа, был в авангарде процесса восстановления армянской государственности, одним из основателей армянской армии и первых командиров и еще при жизни был удостоен почетного звания “Спарапет”. Глава государства подчеркнул, что лучшим способом увековечивания памяти Вазгена Саркисяна является осуществление его заветов, последовательное укрепление армянского независимого государства и усиление армии.
Затем в Степанакертском дворце молодежи и культуры Президент Саакян принял участие в вечере, посвященном дню рождения спарапета Вазгена Саркисяна.
В мероприятиях участвовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, спикер НС Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица, а также брат Вазгена Саркисяна –Арам Саркисян, гости из Армении.