Օքսֆամն ահազանգում է. Կլիմայի փոփոխությունները սպառնում են մեր պարենային անվտանգությանը (Տեսանյութ)
Օքսֆամն ահազանգում է. կլիմայի փոփոխությունները սպառնում են մեր պարենային անվտանգությանը: Այնինչ աշխարհը «ցավալիորեն անպատրաստ է» դիմակայել այս մարտահրավերին:
«Կլիմայի փոփոխությունը կարող է քառասուն տարով հետաձգել սովի դեմ պայքարը, իսկ մեր գլոբալ պարենային համակարգը ցավալիորեն անպատրաստ է հաղթահարելու այդ մարտահրավերը», ահազանգում է Օքսֆամը։
Ահազանգը հնչում է ՄԱԿ-ի Համաշխարհային կլիմայի փոփոխությունների հարցերով զբաղվող միջկառավարական հանձնախմբի /IPCC/ մարտի 25-ից 29-ը Ճապոնիայի Յոկոհամա քաղաքում կայանալիք հանդիպման նախօրեին: Օրակարգում կլիմայի փոփոխությունների վերաբերյալ հանձնախմբի վերջին համապարփակ գիտական հաշվետվությունն է, որը փաստում է, որ կլիմայի փոփոխությունը պարենային անվտանգության վրա ունենալու է սպասվածից ավելի լուրջ ազդեցություն և դա տեղի է ունենալու շատ ավելի վաղ քան ակնկալվում էր։
Օքսֆամի տեղեկագիրը՝ «Բարձրացող ջերմաստիճան և ահագնացող սով. ինչպես կանգնեցնել սովի դեմ պայքարը վտանգող կլիմայի փոփոխությունները», մատնանշում է տաս հիմնական գործոններ, որոնք բացասական ազդեցություն են ունենալու բարձրացող ջերմաստիճանի պայմաններում երկրի բնակչությանը բավարար սնունդով ապահովելու վրա:
Օքսֆամի գնահատումներով, հացահատիկների համաշխարհային գները կարող են կրկնապատկվել մինչև 2030 թվականը և այդ գնաճի կեսը պայմանավորված կլինի կլիմայի փոփոխությամբ։ Ջերմաստիճանի ընդամենը 1.5 աստիճանով աճը լուրջ հետևանքներ կարող է ունենալ աշխարհի պարենային համակարգի վրա, իսկ ջերմաստիճանի բարձրացման 3-4 աստիճանի շեմքը հատելուց հետո մարդկությունը կկանգի պարենի անկառավարելի ճգնաժամի առաջ։
Տաս բացերը կամ «ձախողված» քաղաքականության ոլորտները, որոնք սպառնալիք են երկրների ինքնակերակրման ունակության համար հետևյալն են.
1.Պարենի պաշարներ. Եթե հացահատիկ արտադրող հիմնական երկրներում ծայրահեղ վատ եղանակային պայմանների պատճառով ոչնչանա բերքը, ապա սննդամթերքի գները կտրուկ կբարձրանան, պատճառ դառնալով պարենային ճգնաժամերի։
2.Գյուղատնտեսական ներդրումներ. Զարգացող երկրներում պետությունը չնչին գումարներ է ներդնում գյուղատնտեսության զարգացման համար: Ուսումնասիրված 20 աֆրիկական երկրներից միայն չորսն են կատարել իրենց հանձնառությունը գյուղատնտեսության վրա ծախսել պետական բյուջեի 10 տոկոսը։ Իսկ Հայաստանում պետական բյուջեից գյուղատնտեսությանն ուղղված ծախսերը կազմում են ՀՆԱ-ի 0,3% (2014-ին նախատեսվում է` 0.5%-ը), իսկ ընդամենը պետական ծախսերի 1.90%-ը /2014 –ն նախատեսվում է` 1,91%-ը/
3.Գյուղատնտեսական ապահովագրում. Աղքատ երկրներում ֆերմերների ընդամենը 1 տոկոսի բերքն է ապահովագրված, որի հետևանքով մեծապես դժվարանում է կենսապահովումը, երբ կլիմայի հարվածներից ոչնչանում է բերքը։
4.Հարմարվելու համար նախատեսված միջազգային ֆինանսավորում. հարուստ երկրները խոստացել են օգնել աղքատ երկրներին հարմարվելու կլիմայի փոփոխություններին, սակայն տրամադրել են անհրաժեշտ գումարի ընդամենը 2 տոկոսը։
5.Ցանկատարածքների ոչ բավարար ոռոգում. Աղքատ երկրների մեծ մասում ոռոգվում է ցանկատարածքների ընդամենը մեկ տոկոսը։
6.Գյուղատնտեսության ոլորտի հետազոտություններ և զարգացում (ՀևԶ). Ողջ աշխարհի մակարդակով՝ վերջին 100 տարիների ընթացքում սերմնատեսակների բազմազանությունը նվազել է շուրջ 75 տոկոսով։ Դա բացասականորեն է անդրադարձել փոփոխվող կլիմայական պայմաններին առավել համապատասխան սերմնատեսակներ ունենալու հնարավորության վրա։ Աղքատ երկրներում գյուղատնտեսության ՀևԶ-ի վրա ծախսվող գումարը կազմում է հարուստ երկրներում այդ նպատակներով ծախսվող գումարի ընդամենը մեկ վեցերորդ մասը։
7.Սոցիալական պաշտպանություն. Աշխարհի բնակչության ընդամենը 20 տոկոսն է օգտվում սոցիալական պաշտպանության համապատասխան ծրագրերից։
8.Եղանակի Ճշգրիտ կանխատեսում. հիդրոմետ ծառայությունների օդերևութաբանական կանխատեսումները օգնում են ֆերմերներին խուսափել բերքը կորցնելուց։ Աղքատ երկրներում դրանք խիստ սակավ են, տրամադրվող տեղեկատվությունը ոչ ճիշտ:
9.Գենդերային խտրականություն. Զարգացող երկրներում կանայք կազմում են գյուղատնտեսության մեջ զբաղված աշխատուժի 43 տոկոսը, սակայն խտրականության պատճառով դժվարանում է նրանց հարմարվողականությունը փոփոխվող պայաններին։ Օրինակ, կանայք հազվադեպ են հանդիսանում իրենց կողմից մշակվող հողակտորի սեփականատեր, ուստի չեն կարող փոխել ֆերմերության մեթոդները, որպեսզի հարմարվեն կլիմայի փոփոխությանը։
10.Մարդասիրական օգնություն. Կլիմայի փոփոխության հետևանքով կարող են լինել պարենային ճգնաժամեր, սակայն այժմ էլ մարդասիրական օգնությունը չի կարողանում ապահովել պարենի անընդհատ աճող պահանջարկը։
ՄԱԿ-ի Համաշխարհային կլիմայի փոփոխությունների հարցերով զբաղվող միջկառավարական հանձնախումբը /IIPC/ մարտի 31-ին հրատարակվող «Խոցելիությունն ու հարմարվողականությունը» կլիմայի ազդեցության գնահատման հինգերորդ հաշվետվությամբ նախազգուշացնելու է, որ կլիմայի փոփոխությունը յուրաքանչյուր տասնամյակ համաշխարհային մակարդակում շուրջ 2 տոկոսով նվազեցնելու է գյուղատնտեսական արտադրանքը, մինչդեռ պարենի պահանջարկն այդ նույն կտրվածքով աճելու է 14 տոկոսով։
Օքսֆամի գործադիր տնօրեն Վիննի Բիանյիման ասում է. «Կլիմայի փոփոխությունը՝ քաղցի դեմ տարվող պայքարում ամենամեծ մարտահրավերն է, իսկ աշխարհը ցավալիորեն անպատրաստ է դրան»։
«Կլիմայի փոփոխությանը հարմարվելու համար պահանջվող գումարը բնավ չի սնանկացնի աշխարհը։ Դրա համար աղքատ երկներին անհրաժեշտ է շուրջ 100 միլիարդ դոլlար տարեկան, ինչը համարժեք է աշխարհի 100 ամենահարուստ մարդկանց կողմից տնօրինվող հարստության ընդամենը հինգ տոկոսին,» - ասում է Բիանյիման։
Օքսֆամը կոչ է անում պետություններին և բիզնեսներին գործել հիմա, որպեսզի կանգնեցվի մարդկանց սովի մատնող կլիմայի փոփոխությունը՝ կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված գյուղատնտեսական աղետների ռիսկերի նվազեցման ադապտացիոն տեխնոլոգիաների ներդրման, համայնքների դիմադրողականության բարձրացման, գյուղատնտեսական ապահովագրման ներդրման, ինչպես նաև ջերմոցային գազերի արտանետումների կտրուկ նվազեցման և սովի ու կլիմայի խնդիրներին հետամուտ միջազգային համաձայնագրերի միջոցով։

Climate change could put back the fight against hunger by decades but our global food system is woefully unprepared to cope with the challenge, said Oxfam today (25 March). The warning comes as governments gather in Japan to agree a major new scientific report, which is expected to show that the impacts of climate change on food will be far more serious and will hit much sooner than previously thought.
Oxfam’s briefing paper, ‘Hot and Hungry: How to stop climate change derailing the fight against hunger’ analyses ten key factors that will have an increasinglyimportant influence on countries’ ability to feed their people in a warming world. Across all ten areas, Oxfam found serious gaps between what governments are doing and what they need to do to protect our food systems. The results also show that while many countries – both rich and poor – are unprepared for the impact of climate change on food security, it is the world’s poorest and most food insecure among them that are least prepared and most at risk.
The ten gaps, “failing” policy areas that will undermine the world’s ability to feed itself in a warming world, are:
1. International adaptation finance(score: <1/10): Rich countries promised to help poor countries adapt to a changing climate but have only provided around 2 per cent of the money poor countries need.
2. Crop insurance(score < 1/10): Just 1 per cent or less of farmers in poor countries such as Malawi have crop insurance compared to 91 per cent of farmers in the US – making it harder for them to survive when climate shocks destroy their harvests
3. Crop irrigation(score: < 1/10): In California irrigation covers over 80 per cent of arable land. In Niger, Burkina Faso and Chad, where farmers are confronting cyclical droughts, irrigation covers less than one per cent of arable land.
4. Agricultural research and development(R&D) (score: 2/10): Global seed diversity has declined by 75 per cent in the last 100 years, depriving farmers of crop varieties better suited to changing weather patterns. Poor countries spend a sixth of the amount that rich countries spend on agricultural R&D.
5. Social protection(score: 3/10): Just 20 per cent of people across the globe have access to adequate social protection schemes, such as free school meals or cash transfers, when food is unavailable or too expensive.
6. Weather forecasting(score: 3/10): Information from weather stations helps farmers avoid crop failure. In California, there is one station every 2,000 square km. In Chad there is only one station every 80,000 square km – roughly the size of Austria.
7. Gender discrimination(score: 5/10): Women make up 43 per cent of the agricultural workforce in developing countries but discrimination makes it hard for them to adapt. For example, women rarely own the land they farm so it's hard to change their farming methods to deal with a changing climate.
8. Food stocks(score 5/10): World grain reserves are at historically low levels. If extreme or erratic weather wipes out harvests in key producing countries, food prices could skyrocket, triggering major food crises.
9. Agricultural investment(score: 7/10): Only four of the 20 African countries Oxfam looked at have delivered on their commitment to spend 10 per cent of their national budget on agriculture.
10. Humanitarian aid(score: 6/10): Climate change could mean more food crises but humanitarian aid is already failing to keep pace with demand - the difference between the amount of aid which is needed and the amount provided has tripled since 2001.
Oxfam’s analysis also highlights that a number of countries such as Ghana, Viet Nam and Malawi that are bucking the trend by taking action in areas such as social protection, crop irrigation and agricultural investment. This is helping them to outstrip countries such as Nigeria, Laos and Niger on food security, despite sharing similar levels of income and climate risk.
Winnie Byanyima, Executive Director of Oxfam International said: “Climate change is the biggest threat to our chances of winning the fight against hunger. It could have grave consequences for what we all eat but the world is woefully underprepared for it.”
“Hunger is not inevitable,” said Byanyima. “If governments act on climate change, it will still be possible to eradicate hunger in the next decade and ensure our children and grandchildren have enough to eat in the second half of the century.”
“Paying for climate adaptation need not break the bank. Poor countries’ adaptation needs are estimated to be around $100bn a year - equivalent to just five per cent of the wealth of the world’s richest 100 people,” said Byanyima.
Already this year, theworst drought in a decade has ruined crops in Brazil’s south-eastern breadbasket, including the valuable coffee harvest. In California the worst drought in over 100 years is decimating crops across the state, which produces almost half of all the vegetables, fruits and nuts grown in the US.
Without urgent action to cut greenhouse gas emissions, the impacts will become more serious. It is estimated there could be 25 million more malnourished children under the age of five in 2050 compared to a world without climate change – that’s the equivalent of all under-fives in the US and Canada combined.
The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), Fifth Assessment Report on Climate Impacts, Vulnerability and Adaptation, due to be published on 31 March, is expected to warn that climate change will lead to declines in global agricultural yields of up to 2 per cent each decade at the same time as demand for food increases by 14 per cent per decade. It is also expected to warn of higher and more volatile food prices - Oxfam estimates world cereal prices could double by 2030, with half of this rise driven by climate change. While temperature rises of just 1.5 degrees will have serious impacts on our food system the IPCC is also expected to highlight a global temperature threshold of 3 – 4 degrees beyond which we will experience runaway global food crises - we are on track to reach this threshold in the second half of this century.
Oxfam is calling on governments and business to act now to stop climate change making people hungry by building communities’ resilience to hunger and climate change, slashing greenhouse gas emissions and securing international agreements to tackle climate and hunger. Individuals can join the global campaign to stop climate hunger at www.oxfam.org/foodclimatejustice