Բանաձև՝ Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների հաշվետվության վերաբերյալ
Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը և այդ հանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Էլիոտ Էնգելը ներկայացրել են Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների վերաբերյալ հաշվետվության բանաձև
4347 բանաձևը Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունից պահանջում է տարեկան զեկույց Թուրքիայում քրիստոնեական ունեցվածքները կողոպտելու, բռնագրավելու կամ չվերադարձնելու կարգավիճակի վերաբերյալ
Վաշինգտոն- Անցած շաբաթ, երբ Հայկական հարցերով զբաղվող հանձնախումբը կարծիք ներկայացրեց այն հավաստի զեկույցների վերաբերյալ, որոնք ներկայացնում են Թուրքիայի դերը իսլամական ծայրահեղականներին` իր սահմանից Սիրիա մտնելու ու արդյունքում Քեսաբում վնասներ պատճառելու գործում, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը և այդ հանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Էլիոտ Էնգելը ներկայացրեցին Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների վերաբերյալ հաշվետվության 4347 բանաձևը,- հաղորդում է Ամերիկայի Հայկական Համագումարը (Համագումարը): 4347 բանաձևը Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունից պահանջում է տարեկան զեկույց Թուրքիայի ղեկավարած տարածքներում քրիստոնեական ունեցվածքները կողոպտելու, բռնագրավելու կամ չվերադարձնելու կարգավիճակի վերաբերյալ:
«Այս օրենսդրական քայլը Թուրքիային հաշվետու է դարձնում իր` մարդու իրավունքները պաշտպանելու միջազգային պարտավորությունների համար, և այն կոչ է անում ուշադրությունը հրավիրել թուրք առաջնորդների կողմից խախտված խոստումներին, թե իբր եկեղեցիների ունեցվածքները կվերադարձվեն իրենց իրական սեփականատերերին»,- հայտնեց Ռոյսը` հավելելով. «Տասնամյակներից ավել քրիստոնեական եկեղեցու ունեցվածքները, հատկապես նրանք, որոնք պատկանում էին հայկական, սիրիական և հունական ուղղափառ համայնքներին, կամ բռնի ուժով վերցվում էին, կամ տարբեր պատճառաբանություններով ապօրինաբար բռնագրավվում թուրքական իշխանությունների կողմից: Թուրքիայի վերահսկողության տակ այս եկեղեցիները կողոպտվեցին, վերածվեցին մզկիթների, խանութների, խաղատների, պղծվեցին և հաճախ անդառնալիորեն վնասվեցին»:
Ռոյսը` շարունակելով իր խոսքը, ասաց. «Խոցելի կրոնական փոքրամասնությունները արժանի են ավելիին, քան պարզապես իրենց կրոնական կողոպտված ունեցվածքի մաս-մաս վերադարձը»: Համաձայն Ռոյսի. «Կարևոր է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակեն քաջալերել թուրք առաջնորդներին կատարել իրենց պարտավորությունները և վերադարձնել մնացած բոլոր ունեցվածքը առանց ավելորդ հետաձգման: Այս օրինագիծը Միացյալ Նահանգների դիվանագիտական առաջնահերթության ցանկում կներառի Թուրքիայում կրոնական ազատությանը և հանդուրժողականությանը նպաստելը»:
Իր հերթին Էնգելն ասաց.  «Թուրքիայի հանրապետությունը և, իհարկե, բոլոր ազգությունները պատասխանատու են պաշտպանելու, վերականգնելու և վերադարձնելու այն կրոնական ունեցվածքները, որոնք պետական իշխանությունների կողմից ապօրինաբար բռնագրավվել են իրենց համայնքներից և օրինական սեփականատերերից: Տարիներ շարունակ, հայկական, սիրիական և հունական ուղղափառ համայնքները Թուրքիայում ձգտում են վերադարձնել իրենց բռնագրավված ունեցվածքները: Այս համայնքների պահանջները պետք է հարգվեն և բավարարվեն համապարփակ կերպով և ժամանակին: Այս օրենսդրությունը կոչ է անում Թուրքիայի հանրապետությանը հաշվի առնել իր միջազգային պարտավորությունները, և հորդորում է Միացյալ Նահանգներին ապօրինաբար բռնագրավված կրոնական ունեցվածքների վերադարձի հարցը դարձնել առաջնահերթ, որպեսզի սկսեն լուծել այս համայնքների օրինական պահանջները»:
Նմանատիպ բանաձև (306 բանաձևը) ընդունվեց 2011թ. Ներկայացուցիչների Պալատի կողմից: Համագումարը ԱՄՆ-ի Հայկական Եկեղեցու Արևելյան և Արևմտյան թեմերի հետ մեկտեղ լոբբիստական ջանքեր գործադրեց այն ընդունելու 112-րդ Կոնգրեսում: Սենատում նույն բանաձևը սենատորներ Սքոթ Բարունի, Դայան Ֆայնշթայնի ու Մարք Քիրքի կողմից դրվել էր քվեարկության 392 բանաձև անվան տակ, սակայն այն կասեցվեց հանձնաժողովում: Ռոյս-Էնգելի` Թուրքիայում քրիստոնեական եկեղեցիների վերաբերյալ հաշվետվության բանաձևի հայելային տարբերակը Սենատում դեռ չի ներկայացվել:
«Մենք ողջունում ենք Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի և այդ հանձնախմբի բարձրաստիճան անդամ Էլիոտ Էնգելի` այս կարևոր նախաձեռնությունը ներկայացնելու համարձակությունը: Հույս ունենք, որ այն Թուրքիային հաշվետու կդարձնի իր միջազգային պարտավորության համար` պաշտպանելու քրիստոնյա հայ փոքրամասնության իրավունքները, պատմությունը, մշակույթը և պաշտամունքի վայրերը»,- հայտնեց ԱՄՆ-ի Հայկական Եկեղեցու Արևելյան թեմի ներկայացուցիչ, արքեպիսկոպոս Վիգեն Հայկազյանը:

• 03-04-2014 15:58:09   | USA  |  Politics
H.R. 4347 Requires an Annual Report from the U.S. Department of State on the Status of Stolen, Confiscated or Unreturned Christian Properties in Turkey
http://ih.constantcontact.com/fs174/1101603782901/img/1403.jpg
WASHINGTON, D.C. - Last week, as the Armenian Caucus weighed in on credible reports about Turkey's role in allowing Islamist extremists to enter Syria from its border and the resulting damage inflicted in Kessab, Syria, Rep. Ed Royce (R-CA), Chairman of the House Foreign Affairs Committee, and Rep. Eliot Engel (D-NY), Ranking Member of the Committee, introduced H.R. 4347, the Turkey Christian Churches Accountability Act, reported the Armenian Assembly of America, (Assembly). H. R. 4347 requires an annual report from the U.S. Department of State on the status of stolen, confiscated or unreturned Christian properties in territories controlled by Turkey.
"This legislation holds Turkey accountable for its international obligations to protect and promote human rights, and it calls attention to Turkish leaders' broken promises to return church properties to their rightful owners," stated Chairman Royce according to a press announcement from the Committee. "Over decades, Christian church properties, particularly those belonging to the Armenian, Syriac, and Greek Orthodox communities have been either violently overtaken or illegally confiscated by Turkish authorities under various excuses.  These churches under Turkish control have been looted, converted to mosques, storehouses, casinos, vandalized and often irreparably damaged," Royce said.
Royce continued, "Vulnerable religious minorities deserve more than just piecemeal returns of their stolen religious properties." According to Chairman Royce, "It is important that the United States continue to encourage Turkish leaders to uphold their commitments and return all remaining properties without further delay.  This bill will make promoting religious freedom and tolerance in Turkey a U.S. diplomatic priority."
Ranking Member Engel said, "The Republic of Turkey, and indeed all nations, have a responsibility to protect, restore, and return religious properties which have been unlawfully seized from their communities and rightful owners by state authorities."  "Armenian, Syriac, and Greek Orthodox communities in Turkey have for many years been seeking the return of their confiscated properties.  The claims of these communities must be respected and addressed in a comprehensive and timely manner," Engel said. "This legislation calls on the Republic of Turkey to meet its international obligations, and urges the United States to prioritize the return of unlawfully seized religious properties in order to begin to resolve the legitimate claims of these communities," stated Engel.
A similar measure, H. Res. 306, passed the House of Representatives by a voice vote in 2011. The Assembly, along with the Eastern and Western Diocese of the Armenian Church of America, pushed for full adoption of the measure in the 112th Congress. The Senate counterpart, S. Res. 392, was introduced by then-Senator Scott Brown (R-MA), along with Senators Diane Feinstein (D-CA) and Mark Kirk (R-IL), however, it stalled in committee and no further action was taken. A Senate version of the Royce-Engel Turkey Christian Churches Accountability Act has not yet been introduced.
"We admire the courage of Chairman Royce and Ranking Member Engel for introducing this important measure that we hope will hold Turkey accountable for its international obligation to protect the rights, history, culture, and places of worship of its Christian Armenian minority," stated Archbishop Vicken Aykazian, Diocesan Legate of the Armenian Church of America (Eastern).