Վահրամ Հովյան. Արտերկրի հայագիտական կենտրոնների արդի խնդիրները
Հայագիտական կենտրոններն այն կառույցներն են, որոնք հայոց լեզվի, հայոց պատմության, հայկական մշակույթի, քաղաքականության և ընդհանրապես Հայաստանին ու հայությանը վերաբերող թեմաներով իրականացնում են գիտահետազոտական և/կամ բարձրագույն ուսումնական գործունեություն։ Ներկայումս արտերկրում կան 7-8 տասնյակ այդպիսի կառույցներ։
Հայագիտական կենտրոնները կամ առանձին հաստատություններ են, կամ էլ ավելի մեծ հաստատությունների ստորաբաժանումներ։ Առանձին կառույցները հիմնականում պատկանում են հայկական սփյուռքին։ Այդպիսիք են Զորյան ինստիտուտը (ԱՄՆ), Մխիթարյան միաբանությունը (Վիեննա, Վենետիկ) և այլն։
Ինչ վերաբերում է ավելի մեծ կառույցների մաս կազմող հայագիտական կենտրոններին, ապա դրանք, ըստ պատկանելության, կարելի է բաժանել երկու մասի։ Առաջին խմբի մեջ մտնում են հայկական ավելի մեծ կառույցների մաս կազմողները։ Այդպիսին է, օրինակ, Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի Հայագիտության ամբիոնը։ Երկրորդ խումբը կազմում են այն հայագիտական կենտրոնները, որոնք հայկական կառույցների մաս չեն կազմում։ Այդպիսի կառույցներ են հիմնականում տարբեր համալսարանների հայագիտական ամբիոնները (օրինակ՝ ԱՄՆ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայագիտության ինստիտուտը, Բոստոնի համալսարանի Հայոց նոր պատմության և գրականության ամբիոնը, Երուսաղեմի եբրայական համալսարանի հայագիտական ծրագիրը)։ Դրանք ստեղծվում և գործում են տարբեր ֆակուլտետների կազմում։ Օրինակ, Երուսաղեմի եբրայական համալսարանի հայագիտական ծրագիրը գործում է արևելագիտության ֆակուլտետի կազմում, Նիժնի Նովգորոդի պետական համալսարանի հայագիտության կենտրոնը՝ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի կազմում, Կահիրեի համալսարանինը՝ արվեստի ֆակուլտետի կազմում և այլն։ Հատկանշական է, որ արտերկրի բուհերի հայագիտական ստորաբաժանումները հաճախ սաղմնավորվում են որպես դասընթացներ, որոնք ժամանակի ընթացքում զարգացում ապրելով՝ վերածվում են լուրջ կենտրոնների։
Արտերկրում հայագիտական կենտրոններ բացելուն նպաստում են հետևյալ հանգամանքները.
1. Օտար երկրներում հայագիտության նկատմամբ հետաքրքրությունը1։
2. Հայկական սփյուռքի ջանքերը՝ ուղղված արտերկրում հայ ինքնության պահպանմանը։
3. Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված ինչպես սփյուռքում հայ ինքնության պահպանմանը, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում հայագիտության զարգացմանը և հայկական մշակույթի ու քաղաքակրթության տարածմանը։
Վերջին շրջանում ՀՀ դիվանագիտական շփումների, ինչպես նաև Հայաստանի գիտակրթական հաստատությունների արտաքին կապերի արդյունքում արտերկրի բուհերում հայագիտական ամբիոններ են ստեղծվում։ Օրինակ՝ 2011թ. հոկտեմբերին ԵՊՀ և Թեհրանի համալսարանի ռեկտորների հանդիպման ժամանակ որոշում կայացվեց հայագիտական ամբիոն բացել Թեհրանի համալսարանում2։ ՀՀ-ում Ուկրաինայի նախկին արտակարգ և լիազոր դեսպան, հայագետ Ա.Բոժկոն 2010թ. սեպտեմբերին Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելիս խոստացավ ջանքեր գործադրել Կիևի համալսարանում հայագիտական ամբիոն բացելու ուղղությամբ3։ Մեկ այլ կարևոր օրինակ է բարձրագույն կրթության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության շրջանակներում ԱՄՆ Քոնեկթիկուտի համալսարանում հայագիտական ամբիոնի բացման նախաձեռնությունը4։ Այսպիսով, ՀՀ դիվանագիտական հարաբերությունները, ինչպես նաև միջբուհական համագործակցությունը ՀՀ և արտասահմանյան բուհերի միջև կարևոր նշանակություն ունեն մեր օրերում աշխարհում հայագիտական կենտրոնների թվաքանակի աճի և հայագիտության տարածման համար։
Հայագիտական կենտրոնների դերն արտերկրում
Արտերկրի հայագիտական կենտրոնները, իրականացնելով կրթական և հետազոտական գործառույթներ, ունեն որոշակի դեր և նշանակություն հայության կյանքում։ Հատկապես, կարելի է առանձնացնել այդպիսի դերերից չորսը։
Նախ՝ դրանք իրենց գործառնությամբ նպաստում են հայապահպանությանը Սփյուռքում։ Եկեղեցիների, դպրոցների, մամուլի և այլ կառույցների կողքին հայագիտական կենտրոններն այն հաստատություններն են, որոնք համախմբում են հայերին արտերկրի համայնքներում և նրանց հաղորդում ազգային նկարագրին համապատասխան գիտելիքներ։ Արտերկրի բազմաթիվ համալսարանների շրջանակներում գործող հայագիտական ստորաբաժանումներում ուսանում են մեծ թվով հայ երիտասարդներ, որոնք այդ կերպ սովորում են հայոց լեզու, ծանոթանում են հայոց պատմությանը, գրականությանը, մշակույթին։ Իսկ դա ամրապնդում է սփյուռքահայերի ազգային ինքնագիտակցությունը և նպաստում հայապահպանությանը։ Ժամանակակից գլոբալիզացիայի դարաշրջանում, երբ արագ տեմպերով են ընթանում ձուլման գործընթացները, սփյուռքում «...ազգային ինքնության, ավանդույթների պահպանման համար անհրաժեշտ է, որ ոչ միայն մշակույթը, այլև գիտությունը նպաստի դրան»5։
Երկրորդ կարևոր նշանակությունը, որ ունեն արտերկրի հայագիտական կենտրոնները հայության կյանքում, աշխարհում հայկական քաղաքակրթության տարածումն է։ Դրանք, այսպես ասենք՝ արտերկրում հայոց լեզվի, հայկական մշակույթի, հայության ու Հայաստանի մասին գիտելիքների ստեղծման ու տարածման գործակալներն են։ Նաև նրանց գործունեության միջոցով են արտասահմանում օտարերկրացիներին հասու դառնում հայկական քաղաքակրթական արժեքները, ինչպես նաև Հայաստանին ու հայությանը հուզող խնդիրները։ Չէ՞ որ, օրինակ, արտերկրի համալսարանների հայագիտական ամբիոններում ուսանում են ոչ միայն հայեր, այլև այլազգիներ։
Երրորդ կարևոր դերը հայագիտության զարգացումն է։ Ունենալով հստակ հայագիտական ուղղվածություն՝ այդ կենտրոններն իրենց գործունեությամբ կամա թե ակամա իրենց լուման են ներդնում աշխարհում հայագիտության զարգացման գործում։ Այս առումով անուրանալի է Մխիթարյան միաբանության, Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հայագիտության ամբիոնի և այլ հայագիտական կառույցների դերը։
Չորրորդ կարևոր նշանակությունը ժամանակակից տեղեկատվական պատերազմների պայմաններում հայոց պատմության, մշակույթի և այլնի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ոտնձգություններին դիմագրավելն ու հակազդելն է։ Համեմատաբար նոր այս ուղղությունն արդի հայագիտության կարևորագույն խնդիրներից է6։
Հայագիտական կենտրոնների խնդիրները
Այսօր արտերկրի հայագիտական կենտրոնների առջև կանգնած են լրջագույն խնդիրներ և մարտահրավերներ, որոնք ոչ միայն խոչընդոտում են նրանցից շատերի նորմալ գործունեությանը, այլև սպառնալիքի տակ են դնում անգամ նրանց գոյությունը։ Առաջին լուրջ մարտահրավերն այս առումով ֆինանսական խնդիրներն են։ Արտերկրի հայագիտական կենտրոնները ֆինանսավորվում են գլխավորապես հայկական աղբյուրներից՝ սփյուռքից և Հայաստանից։ Իսկ սփյուռքի միջոցները (ՀՀ-ինը նույնպես) անսահմանափակ չեն, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ սփյուռքը, հայագիտական կենտրոններ պահելուց զատ, ունի բազմաթիվ այլ խնդիրներ, որոնք նույնպես զգալի միջոցներ են պահանջում (դպրոցների, մշակութային հաստատությունների, եկեղեցու, մամուլի ֆինանսավորում, լոբբիստական աշխատանք և այլն)։ Արդ, ֆինանսական սղության պատճառով արտերկրի շատ հայագիտական կենտրոններ հայտնվել են անգամ փակման սպառնալիքի առջև7։
Հաջորդ կարևոր մարտահրավերն արտերկրի հայագիտական կենտրոնների համար կապված է կադրային խնդիրների հետ։ Հաճախ անհրաժեշտ կադրերի բացակայության պատճառով հայագիտական կենտրոնները չեն կարողանում լիարժեք իրականացնել իրենց գործառույթները, երբեմն մատնվում են անգործության, իսկ երբեմն էլ կանգնում փակման սպառնալիքի առջև։
Հաջորդ կարևոր խնդիրը գիտահետազոտական և ուսումնական նյութերի անբավարարությունն է։ Գտնվելով Հայաստանից հեռու՝ արտերկրի հայագիտական կենտրոնները հաճախ բախվում են դասագրքերի, անհրաժեշտ գրականության, փաստաթղթերի, արխիվային և այլ նյութերի պակասի հետ։
Հասկանալի է, որ վերոհիշյալ մարտահրավերներից գլխավորը ֆինանսականն է։ Մյուս խնդիրները հաճախ ծագում են դրանից։ Ֆինանսական միջոցների անբավարարության հետևանքով է, որ հաճախ հայագիտական կենտրոնները լուրջ խնդիրներ են ունենում իրենց կադրերին պահելու, նոր կադրեր ներգրավելու, անհրաժեշտ գրականության և նյութերի ձեռքբերման հարցերում։
Համագործակցության հնարավորություններ
Ակնհայտ է, որ առանց Հայաստանի հետ համագործակցության, արտերկրի հայագիտական կենտրոնների համար խիստ դժվար կլինի բարձրացնել իրենց գործունեության արդյունավետությունը։ Արտերկրի հայագիտական կենտրոնների հետ համագործակցող հայաստանյան կառույցներն են հիմնականում պետական գերատեսչությունները (Սփյուռքի նախարարություն, Կրթության և գիտության նախարարություն և այլն) և գիտակրթական հաստատությունները (ԵՊՀ, ԳԱԱ և այլն)։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր սուղ հնարավորություններով առայսօր հնարավորին չափով ֆինանսապես աջակցել է արտերկրի հայագիտական կենտրոններին։ Սակայն ակնհայտ է, որ այդ խնդրի լուծումը մեծապես կապված է Հայաստանի տնտեսական զարգացման և, հետևաբար, ֆինանսական հնարավորությունների մեծացման հետ։
Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցը դուրս է սույն հոդվածի թեմատիկայից։ Հետևաբար, հակիրճ նշենք ներկայումս հնարավոր համագործակցության այլ եղանակները։ Այդպիսիք են հիմնականում մեթոդաբանական աջակցությունը, ուսումնական և հետազոտական նյութերի տրամադրումը, համատեղ հետազոտությունները, համատեղ գիտաժողովները և այլն։
1 Սա առավել ակնհայտ է այն երկրներում, որոնք ունեն զարգացած գիտություն և Հայաստանի ու հայության հետ առնչվող շահեր։ Դրանք աշխարհում և մեր տարածաշրջանում առաջատար երկրներն են (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, Իսրայել և այլն)։ Այս հիմքով հայագիտական կենտրոնները հիմնականում ստեղծվում են որպես համալսարանական ստորաբաժանումներ։
2 В университете Тегерана откроется кафедра арменоведения, http://www.yerkramas.org/2011/10/19/v-universitete-tegerana-otkroetsya-kafedra-armenovedeniya/
3 В Государственном университете Киева будет открыта кафедра арменоведения, http://www.panarmenian.net/rus/society/news/53666/
4 Университет Коннектикута откроет кафедру арменоведения, http://news.mail.ru/society/arc676658/
5 В Нижнем Новгороде открылся Центр арменоведения, http://mediagid.am/ru/news/v-nizhnem-novgorode-otkrilsya-centr-armenovedeniya-503054
6 Սուվարյան Յ., Հայագիտության արդի վիճակը Հայաստանում և զարգացման հիմնախնդիրները, Հայագիտական միջազգային երկրորդ համաժողով. «Հայագիտությունը և արդի ժամանակաշրջանի մարտահրավերները»։ Լիագումար նիստի զեկուցումներ, Եր., ՀՀ ԳԱԱ «Գիտություն» հրատարակչություն, 2013, էջ 29։

CONTEMPORARY PROBLEMS OF CENTERS FOR ARMENIAN STUDIES ABROAD
Centers for Armenian Studies are structures that conduct scientific research and/or higher education activities related to Armenian language, history, culture, politics, as well as generally to Armenia and Armeniancy. There are approximately 70-80 such institutions outside Armenia.
Centers for Armenian Studies are either separate institutions or divisions of broader institutions. Individual institutions usually belong to the Armenian diaspora. Examples of such structures are Zoryan Institute (USA), the Mekhitarist Order (Vienna, Venice), etc.
Centers that are part of larger institutions can be divided in two categories according to their affiliation. One category would consist of those being part of larger Armenian structures. For example, the Department of Armenian Studies at Haigazian University in Beirut is one of such centers. The second category would include centers for Armenian Studies, which are not part of the Armenian structures. These are mostly departments/chairs of Armenian Studies at various universities (for example, the Institute of Armenian Studies at the University of Southern California, the Chair in Modern Armenian History and Literature at Boston University, the Program of Armenian Studies at Hebrew University of Jerusalem, etc.). These were established and act within various university departments. For instance, the Program of Armenian Studies at Hebrew University of Jerusalem is implemented in its Institute of Oriental Studies, the Center for Armenian Studies at State University of Nizhni Novgorod is within the Faculty of International Studies, and the one at Cairo University is part of the Faculty of Arts. Remarkably, the departments of Armenian Studies in foreign higher education institutions often start out as courses, and then develop over time to become serious centers.
Establishment of centers for Armenian Studies abroad is often facilitated by the following circumstances:
1. Interest toward Armenian studies in foreign countries1.
2. Efforts of the Armenian diaspora aimed at preserving the Armenian identity in foreign countries.
3. Efforts of Armenia aimed at preserving the Armenian identity in diaspora, developing Armenian studies abroad, and spreading Armenian culture and civilization around the world.
Recent diplomatic contacts of the RoA and external communcation of Armenia’s scientific/educational institutions have resulted in establishment of chairs of Armenian studies in higher education institutions abroad. For instance, during the meeting of rectors of Yerevan State University and Tehran University in October 2011, an agreement was reached to found a chair of Armenian studies at Tehran University2. After completing his mission in Armenia in September 2010, A. Bozhko, Ukraine’s former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia and an expert in Armenian studies, promised to make efforts for establishing a chair of Armenian studies in Kiev University3. Another important example is the initiative to open a department of Armenian studies at the University of Connecticut within the framework of Armenian-American cooperation in higher education4. Thus, diplomatic relations of Armenia and inter-institutional cooperation between Armenian and foreign higher education institutions are presently crucial for increasing the number of centers for Armenian studies and spreading these studies around the world.
The Role of Centers for Armenian Studies Abroad
Centers for Armenian studies in foreign countries implement educational and research functions and have a certain role and significance in the life of Armeniancy. Among these roles the following four are worth mentioning:
Firstly, through their operations they contribute to preserving Armeniancy in diaspora. Along with the churches, schools, press and other structures the centers of Armenian studies are institutions that consolidate Armenians in the communities abroad and bring knowledge pertinent to their national identity. Many young Armenians study at the departments of Armenian studies at various foreign universities, this way learning the Armenian language and getting to know about Armenian history, literature and culture. This reinforces national self-consciousness among the diaspora Armenians and helps preserve their Armenian roots. In the modern era of globalization the assimilation processes accelerate, so in diaspora “not only culture, but also science should contribute to preserving the national identity and traditions”5.
Secondly, the centers for Armenian studies abroad are important for Armeniancy in terms of spreading the Armenian civilization in the world. These centers are, so to speak, agents for creating and spreading knowledge about Armenian language, culture, the Armenians and Armenia in foreign countries. Through their activities the foreigners learn about the values of Armenian civilization, as well as problems that Armenians and Armenia are concerned about, because not only Armenians, but also foreigners take classes at the departments for Armenian studies at foreign universities.
Thirdly, it is the importance of developing the Armenian studies per se. With clear orientation towards the field, these centers make a considerable contribution to the development of the Armenian studies, whether intended or not. In this respect the role of Mekhitarist Order, the Department of Armenian Studies at Haigazian University in Beirut and other institutions is invaluable.
Fourthly, in the current situation with information warfare it is critical to repel and counter the Turkish and Azeri encroachments against the Armenian history, culture and anything else. This relatively new direction is one of the most important tasks for the Armenian studies6.
The Objectives of the Centers for Armenian Studies
At present the centers for Armenian studies abroad face very serious problems and challenges, which not only create barriers to their normal work, but even threaten their very existence. The first serious challenge is represented by financial problems. Centers for Armenian studies abroad are financed mostly from Armenian sources, i.e. diaspora and Armenia. Neither diaspora, nor Armenia have unlimited resources, especially that diaspora also has to resolve scores of other issues that require considerable funds, such as financing the schools, cultural establishments, churches, press and lobbying activities. Hence, due to scarcity of funds some centers for Armenian studies abroad have even found themselves under a threat of closing down7.
Another important challenge that centers for Armenian studies in foreign countries face is related to human resources. Quite often these center are unable to function properly due to the lack of necessary specialists and become idle, consequently facing a shutdown of operations.
The lack of scientific/research and educational materials also represents a serious problem. Located far away from Armenia, centers for Armenian studies in foreign countries often encounter the issue of shortage in textbooks, necessary literature, documents, archived and other materials.
Understandably, the financial problem is the main challenge, as the other ones often stem from it. The lack of funds makes it very difficult for the centers of Armenian studies to keep their specialists, attract new ones, procure necessary literature and materials.
Cooperation Opportunities
Obviously, without cooperation with Armenia it would be very hard for the centers for Armenian studies in foreign countries to increase effectiveness of their work. The structures in Armenia that cooperate with them are mostly government agencies (Ministry of Diaspora, Ministry of Education and Science, etc.) and scientific/educational institutions (Yerevan State University, the National Academy of Sciences, etc.).
The Republic of Armenia with its scant means has been able to offer some financial assistance to the centers of Armenian studies abroad, to a possible extent. However, it is clear that resolving this issue is largely related to the economic development of Armenia with consequent increase of financing capabilities.
Armenia’s economic development is out of the scope of this article. Therefore, we shall briefly mention some other ways of collaboration. These include methodological support, provision of educational and research materials, cooperative research, joint conferences, etc.
1 This is especially evident in countries with well-developed science that have interests related to Armenia and Armeniancy. These are leading countries in the world and our region, such as the USA, Russia, Turkey, Iran, Israel, etc. On such basis the centers for Armenian studies are typically set up as university departments.