Բան Կի-Մուն.Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետության ղեկավարները պայքարում են, որ երկիրը գտնի խաղաղության ուղին
• 10-04-2014 16:45:30   |   |  Քաղաքական
ՌՈՒԱՆԴԱՅԻ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԻՑ 20 ՏԱՐԻ ԱՆՑ.
ՔԱՂՎԱԾ ԵՎ ՉՔԱՂՎԱԾ ԴԱՍԵՐ
Բան Կի-Մուն
Այսօր Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունում պետական և համայնքային ղեկավարները պայքարում են, որ երկիրը գտնի խաղաղության ուղին:
Երկուշաբթի օրը Կիգալիում միանալու եմ Ռուանդայի ժողովրդին՝ նշելու 20-րդ տարելիցը ցեղասպանության, որի արձագանքները դեռ զգացնել են տալիս Աֆրիկայի Մեծ Լճեր տարածաշրջանում տիրող անորոշության պայմաններում և միջազգային հանրության հավաքական գիտակցության մեջ:
Յուրաքանչյուր իրավիճակ ունի իր զարգացման դինամիկան: Այդպես է նաև Սիրիայի հակամարտության դեպքում, որն ամեն օր նոր զոհեր է խլում: Սակայն յուրաքանչյուրն առաջադրել է կյանքի և մահվան բազմաբարդ մարտահրավեր. ի՞նչ կարող է անել միջազգային հանրությունը, երբ մեծաքանակ անմեղ բնակչություն է կոտորվում, իսկ կառավարությունը չի կարողանում կամ չի ուզում պաշտպանել իր ժողովրդին, կամ երբ նաև հենց իր միջոցով է գործադրվում բռնությունը: Եվ ի՞նչ կարող ենք անել այս դաժանությունների ի հայտ գալն ի սկզբանե կանխելու համար:
Ռուանդայի և Սրեբրենիցայի ցեղասպանությունները միջազգային հանրության խորհրդանշական ձախողումներն էին: Ռուանդայում գործադրված վայրագության ծավալը մինչ օրս էլ ստիպում է ցնցվել. օրական միջինը 10,000 մահ՝ ամեն օր, երեք ամիս շարունակ, երբ ատելությամբ լի ռադիոհեռարձակումները բորբոքում և հրահրում էին ռուանդացիներին՝ սպանել ռուանդացիների:
Միջազգային հանրությունը կարևոր առաջընթաց է արձանագրել այս սարսափելի իրադարձությունների դասերը կենսագործելու հարցում: Մենք այժմ միակամ ենք անպատժելիության դեմ, ինչի մարմնավորումն է Միջազգային քրեական դատարանի ստեղծումը: Միջազգային և ՄԱԿ-ի կողմից օժանդակվող տրիբունալները, այդ թվում՝ Ռուանդայի միջազգային քրեական տրիբունալը, հետամուտ են պատասխանատվության իրականացման և նկատելի զսպող ազդեցություն ունեն միջազգային հիմնարար նորմերի հնարավոր խախտողների վրա: Մի շրջադարձային դատավճռով պետության նախկին ղեկավարը դատապարտվել է ռազմական հանցագործությունների համար:
Միջազգային հանրությունն ստանձնել է «պաշտպանելու պատասխանատվությունը»: Պետություններն այլևս չեն կարող պնդել, որ վայրագ հանցագործությունները պետության ներքին խնդիրներ են՝ միջազգային հանրության մտահոգության սահմաններից դուրս: Ավելի ու ավելի մեծ թվով կառավարություններ և տարածաշրջանային կազմակերպություններ ցեղասպանությունների կանխարգելման մեխանիզմներ են մշակում: ՄԱԿ-ը և իր գործընկերներն ավելի հաճախ են մարդու իրավունքների թեժ կետերում դիտորդներ տեղակայում՝ «աչքեր և ականջներ», որոնք զգուշացնում են կառավարություններին և ոչ պետական դերակատարներին, որ աշխարhը հետևում է իրենց: Եվ քանի որ նման հանցագործություններ են ծրագրվում, մեր թիրախը վտանգի առանցքային գործոններն են` սկսած համապատասխան հաստատությունների բացակայությունից մինչև անպատասխան մնացած դժգոհություններ:
Մենք նաև ավելի հաստատակամորեն ենք գործում`պաշտպանելու քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ մոլեգնող սեռական բռնությունից: Հաստատակամ խաղաղապահ մոտեցումների շնորհիվ պարտության է մատնվել աենավայրագ զինյալ խմբերից մեկը Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետության արևելյան հատվածում: Հարավային Սուդանում ՄԱԿ-ը բացել է իր խաղաղապահ կայանների դարպասները` ապաստան տալով մահացու վտանգների ենթակա տասնյակ հազարավոր մարդկանց: Քսան տարի առաջ նման քայլերն անհավատալի կլինեին: Այսօր դա մանրակրկիտ քննարկված քաղաքականություն է՝ մեր նոր «Իրավունքներն՝ անհապաղ» նախաձեռնության գործնական իրականացման օրինակ, Ռուանդայի իրականություն դարձած դասերից: Նման իրավիճակները դեռևս խոցելի են, սակայն հակազդեցությունը մեկն է` միայն ավելի լավ պաշտպանություն:
Այնուամենայնիվ, այս աշխատանքը պարբերաբար բախվել է տեղատվությունների: Շրի Լանկայում քաղաքացիական պատերազմի ավարտը 2009 թ. հանգեցրեց տասնյակ հազարավոր զոհերի և Միավորված ազգերի կազմակերպության համակարգային ձախողման՝ խնդիրները բարձրաձայնելու և գործողությունների դիմելու հարցում: Ավելի քան երեք տարի Սիրիայի իրավիճակին արձագանքելու հարցում միջազգային հանրությունը միակամություն հանդես չէր բերում` տրամադրելով անհրաժեշտ մարդասիրական ֆինանսավորման միայն մի մասը և միաժամանակ թեժացնելով կրակը՝ երկու կողմերին զենք մատակարարելու միջոցով՝ սխալաբար հավատալով ռազմական լուծման հնարավորությանը:
Աշխարհը պետք է հաղթահարի այս բարոյական «սպիտակ բծերը»: Անդամ պետությունները կարող են ունենալ ազգային շահերի միմյանց հետ մրցակցող սահմանումներ կամ չցանկանալ ստանձնել ֆինանսական կամ ռազմական նոր հանձնառություններ: Հնարավոր է` նրանք վախենան բարդությունից և վտանգներից կամ անհանգստանան, որ այլ երկրներում ահագնացող ճգնաժամի մասին քննարկումների առանցքում մի օր կհայտնվեն իրենց սեփական իրավիճակները: Սակայն այս անտարբերության և անվճռականության արդյունքները հստակ են` անմեղ արյան հեղում, քայքայված հասարակություններ, և առաջնորդներ, ովքեր նորից ու նորից կրկնում են՝ «այլևս երբեք», ինչն ինքնին շարունակական ձախողման նշան է:
Նախորդ տասնամյակի ընթացքում Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունը պայքարել է իր աղետալի իրավիճակի վերաբերյալ համաշխարհային իրազեկման համար, իսկ նախորդ տարվա ընթացքում ապրեց պետության անկում, անօրինության հաղթարշավ և սարսափալի զանգվածային սպանություններ, որոնք լայնածավալ ահաբեկչություն հարուցեցին և զանգվածային գաղթի պատճառ դարձան: Մարդիկ շահագործում են կրոնական հայացքները քաղաքական նպատակներին հասնելու պայքարում` վտանգելով մահմեդականների և քրիստոնյաների խաղաղ համակեցության բազմամյա ավանդույթը:
Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը՝ ապահովել անհետաձգելիորեն անհրաժեշտ ռազմական օգնություն՝ մարդկանց կյանքերը փրկելու, փողոցներում կարգ ու կանոն հաստատելու և մարդկանց իրենց համայնքներ վերադառնալու հնարավորություն տալու համար: Աֆրիկյան Միությունը և Ֆրանսիան զինված միավորումներ են տեղակայել, սակայն Եվրոպական միության զինված միջամտության ջանքերը դեռևս ապարդյուն են: Կա ոչ պակաս հրատապ խնդիր` սկսել քաղաքական գործընթաց, որում հաշտեցումը կարևոր դեր ունի: Բռնության ցանկացած հետագա դրսևորում կարող է ընդգրկել ավելի մեծ տարածաշրջաններ:
Երբ պետության անկումը այսքան խորացած է, մարտահրավերները կարող են թվալ անհաղթահարելի: Սակայն պատմությունը այլ բան է վկայում: Միջազգային հանրության կայուն աջակցությունը հնարավորություն տվեց արմատական փոփոխություններ իրագործել Սիերա Լեոնեում և Թիմոր-Լեստեում: Ռուանդան գրանցել է զարգացման ուշագրավ ձեռքբերումներ, իսկ այլ պետություններ վերականգնվել են անասելի բռնություններից հետո: Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունը կարող է անցնել նույն ճանապարհը: Ես շարունակելու եմ լինել կառավարության կողքին` ուրվագծելու այն ուղին, որը հնարավորություն կտա ստեղծելու կայուն և բարգավաճ երկիր՝ որքանով որ հնարավոր կդարձնեն իր ռեսուրսներն ու ավանդույթները:
Ռուանդայում այցելելու եմ ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք եմ մատուցելու զոհերի հիշատակին, ինչպես արել եմ աշխարհը ցնցած այլ ողբերգությունների դեպքում` տասնամյակներ առաջ տեղի ունեցած Աուշվիցից և Կամբոջայից մինչև մեր ժամանակներում կատարված այլ ողբերգություններ: Միջազգային հանրությունը չի կարող հավակնել ուշադրություն հանդես բերել վայրագ ոճրագործությունների հարցում, իսկ հետո խուսափել միջոցներ և կամք ներդնելուց, որոնք անհրաժեշտ են դրանք իրականում կանխելու համար: Համաշխարհային առաջնորդները պետք է անեն ավելին` կանխելու կանխարգելելին և հակազդելու մեր աչքի առաջ տեղի ունեցող դաժանություններին: Մարդիկ ամենուր պետք է մտովի անցնեն տուժածների ուղին` Սիրիայից մինչև Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետություն, և հարցնեն իրենք իրենց, թե էլ ինչ կարող են անել, որպեսզի ստեղծեն մարդու իրավունքների և արժանապատվության աշխարհ բոլորի համար: Եկե՛ք ցույց տանք զարհուրելի վտանգների ենթարկվող մարդկանց, որ իրենք միայնակ կամ լքված չեն, և որ իրենց «փրկօղակն» արդեն ճանապարհին է:

• 10-04-2014 16:45:30   |   |  Politics
Today in the Central African Republic, government and community leaders are struggling to help the country find the path of peace.
On Monday in Kigali, I will join the people of Rwanda in commemorating the 20th anniversary of the genocide, the reverberations of which are still being felt across an arc of uncertainty in Africa’s Great Lakes region -- and in the collective conscience of the international community.
Each situation has its own dynamics. So does the Syrian conflict, which each day claims new victims. But each has posed a complex, life-and-death challenge: what can the international community do when innocent populations are being slaughtered in large numbers and the Government is unable or unwilling to protect its people -- or is among the very agents of the violence? And what can we do to prevent these atrocities from occurring in the first place?
The genocides in Rwanda and Srebrenica were emblematic failures of the international community. The scale of the brutality in Rwanda still shocks: an average of 10,000 deaths per day, day after day, for three months, with hateful radio broadcasts inflaming and inciting Rwandans to kill Rwandans.
The international community has since made important strides in acting on the lessons of these awful events. We are now united against impunity, epitomized by the establishment of the International Criminal Court. International and UN-assisted tribunals, including the International Criminal Tribunal for Rwanda, are pursuing accountability and having a discernible deterrent effect on would-be violators of basic international norms. In a landmark judgement, a former head of state has been convicted of war crimes.
The international community has endorsed the “responsibility to protect”; States can no longer claim that atrocity crimes are a domestic matter beyond the realm of international concern. Growing numbers of governments and regional organizations are creating mechanisms dedicated to genocide prevention. The United Nations and its partners are more frequently deploying human rights monitors to trouble-spots -- “eyes and ears” that show Governments and non-state actors alike the world is watching. And since such crimes take planning, we are targetting the key risk factors, from the lack of institutions to grievances left unaddressed.
We are also acting more robustly to protect civilians, including from rampant sexual violence. Assertive peacekeeping approaches have defeated one of the most brutal militias in the eastern Democratic Republic of the Congo. The United Nations opened the gates of its peacekeeping installations in South Sudan to shelter tens of thousands of people from deadly threats. Twenty years ago, such steps would have been unthinkable. Today, this is deliberate policy, an example of our new “Rights Up Front” initiative in action -- a lesson of Rwanda made real. These situations remain fragile, but the thrust is clear: more protection, not less.
However, this work has faced regular setbacks. The end of the civil war in Sri Lanka in 2009 led to tens of thousands of deaths and a systemic failure by the United Nations to speak up and act. For more than three years, the international community has remained divided over the response to the situation in Syria, providing only a fraction of the necessary humanitarian funding while fueling the fire with arms to both sides in the mistaken belief in a military solution.
The world needs to overcome these moral blind spots. Member States may have rival definitions of national interest, or be unwilling to take on new financial or military commitments. They may be daunted by complexity and risk, or concerned that discussions about an imminent crisis in other countries might one day focus on their own situations. But the results of this indifference and indecisiveness are clear: the bloodshed of innocents, shattered societies, and leaders left to utter the words “never again”, again and again – in itself, a sign of continuing failure.
Over the past decade, the Central African Republic has struggled for global awareness of its plight, and over the past year has suffered the collapse of the state, a descent into lawlessness, and gruesome mass killing that has instilled widespread terror and sparked an exodus. People are exploiting religious identity in the fight for political objectives, threatening a longstanding tradition of peaceful coexistence between Muslims and Christians.
I appeal to the international community to provide the military support urgently needed to save lives, get police back on the streets and enable people to return to their communities. The African Union and France have deployed troops, but efforts by the European Union to launch a force have so far come to naught. There is an equally pressing need to start a political process in which reconciliation figures prominently. Any further spread of violence may engulf the wider region.
When the collapse of a country is this profound, the challenge may seem insurmountable. Yet history proves otherwise. The sustained support of the international community has helped Sierra Leone and Timor-Leste make dramatic transformations. Rwanda has registered notable gains in development, and other countries have healed after unspeakable violence. The Central African Republic can walk the same path. I will continue to stand with the Government in charting a course that can build the stable and prosperous country its resources and traditions can make possible.
In Rwanda, I will visit the genocide memorial and pay tribute to the victims -- as I have for other tragedies that have challenged the world, from Auschwitz and Cambodia decades ago, to others in our time. The international community cannot claim to care about atrocity crimes and then shrink from the commitment of resources and will required to actually prevent them. Global leaders should do more to prevent the preventable, and to counter the cruelty taking place before our eyes. People everywhere should place themselves in the shoes of the vulnerable, from Syria to the Central African Republic, and ask themselves what more they can do to build a world of human rights and dignity for all. Let us show people facing dire threats that they are not alone or abandoned – and that the lifeline they need is on its way.