Բնակարանային պատշաճ պայմաններ` անապահով ևս 25 ընտանիքի համար
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» հայտարարում են բնակարանաշինության ծրագրի հերթական փուլի մեկնարկի մասին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից հովանավորվող ծրագրի պաշտոնական բացումը կայացել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Վազաշեն գյուղում: Համագործակցող կողմերը համատեղ կառուցման աշխատանքներ են իրականացրել գյուղում: Սոցիալական ծրագրի նպատակը  անապահով ընտանիքներին աջակցելն է` իրենց տները կառուցելու և վերանորոգելու գործում: Դրա շահառուները են Տավուշի և Արմավիրի մարզերի սահմանամերձ գյուղերի անապահով 25 ընտանիքները:
Այսօր Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերը ճգնաժամային այնպիսի վտանգի առջև են, ինչպիսիք են տնազրկությունը, աշխատատեղերի սղությունը, որոնք էլ իրենց հերթին դառնում են արտագաղթի պատճառ:  Կա նաև ցածր բնական վերարտադրողականության խնդիր, ինչը վտանգում է գյուղերի գոյությունը: Սահմանամերձ գյուղերին աջակցելու, առկա վտանգները նվազեցնելու, Հայաստանի սահմանամերձ տարածքներում ապրելու և ընտանիք պահելու համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն. դրամի ներդրում: իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ստանձնել է իրականացնել այդ ծրագիրը, որի նպատակը  սահմանամերձ գյուղերի 10 ընտանիքի օգնելն է` իրենց կիսակառույց տների շինարարությունն ավարտելու և 15 ընտանիքի՝ վերանորոգելու հարցում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմի համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 2007թ.-ին և եղել է արդյունավետ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության և նվիրման շնորհիվ, արդեն 25 ընտանիք վայելում է հարմարավետ տանիքի տակ ապրելու  երջանկությունը: Այս երկար և արգասաբեր համագործակցության շնորհիվ` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կայուն սոցիալական ներդրում է կատարում Հայաստանի համայնքների պահպանման և զարգացման գործում: Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության վառ դրսևորմամբ ` ընկերությունը ստանձնել է տնազրկությունը Հայաստանում վերացնելու առաքելության մի մասը:
«Սահմանագծին ապրող այս մարդիկ ևս մեր երկրի սահմանները պահողն են, և մենք պետք է ձեռք մեկնենք նրանց՝ օգնելով բարելավել իրենց կյանքի որակը: Այս տան շարվող պատերի յուրաքանչյուր քար և բարձրացող ամեն մի տանիք հանդիսանում են մեր երկրի հենասյունը: «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ մենք իրականություն ենք դարձնում այս մարդկանց երազանքը. վերջապես ավարտին հասցնել կիսակառույց տների կառուցումը և զավակներին ապահով և բարեկարգ պայմաններում մեծացնելու հնարավորություն ստանալ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համագործակցությունը երկար տարիների փորձով է հաստատել իր արդյունավետությունը՝ բազմաթիվ ընտանիքների կյանքում իրապես փոփոխություն մտցնելով: Սա մի յուրօրինակ համագործակցություն է, որի հիմքում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունն է. պատասխանատվություն առ համայնքներ, պատասխանատվություն առ ընտանիքներ, որոնք ապրում են մեր կողքին, որոնք մեր հասարակության մի մասնիկն են, ինչպես և մեզանից յուրաքանչյուրը: Այս նոր ծրագրով նախատեսվում է աջակցել սահմանամերձ համայնքներում ապրող 25 ընտանիքների, որը ավելի լավ կենսամակարդակ փնտրելու համար Հայաստանից չհեռանալու հնարավորություն կտա նրանց՝ նպաստելով նաև պետության սահմանների անվտանգության պահպանմանը»,-ասաց Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

• 11-04-2014 11:46:21   | Armenia  |  Сharity
VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia continue partnership to bring decent housing to 25 more families in need
VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia joined in a home build in the borderline village of Vazashen, Tavush Region to mark the official launch of the new project sponsored by VivaCell-MTS addressed to assisting 25 low income families from bordering villages of Tavush and Armavir regions to build and renovate their homes.
Today Armenia’s bordering villages face critical challenges, such as the need for decent housing, the lack of jobs, which, in its turn brings forth emigration, low natural reproduction that threatens the existence of these villages. The problem is vital both for security reasons and for the overall economy of the country. To provide assistance, to lessen critical challenges the bordering villages face and to make the borderline areas of Armenia a place to live and raise a family VivaCell-MTS makes an investment of 55 million AMD and Fuller Center for Housing Armenia undertakes the implementation of a new program through which 10 families from bordering villages will be assisted to complete their half-built homes and 15 will be assisted to renovate their homes.
The partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia team goes back to 2007 and has fruitful outcomes. Already 25 families in Armenia enjoy the happiness of decent housing with the help and dedication of VivaCell-MTS. Through this long and fruitful partnership VivaCell-MTS makes a secure social investment in the protection and development of Armenian communities becoming part of the mission of eliminating poverty housing in Armenia through a striking example of corporate social responsibility.
«Our people on the borders are our country’s shield, and it is our duty to give them a helping hand for a better living. Every stone we build here, every roof we enhance is a strong armor for our country. Together with Fuller Center for Housing Armenia, we will help these people realize their dream - finish their homes and raise their children in safe and decent conditions,» VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated.
«The productivity of the partnership with VivaCell-MTS has been proved through the experience of many years, through the real difference made in the lives of many Armenian families. This is a unique partnership based on corporate social responsibility towards the communities, the families who are living side by side with us in a community that we ourselves are a part of. Through the generous support of VivaCell-MTS 25 families from bordering villages will have better housing condition. Instead of thinking of emigrating from Armenia in search of better standards of living they will remain in their homes and foster the security of the country borders,» shared the president of the Fuller Center for Housing Armenia, Ashot Yeghiazaryan.