Բաց սեմինար նվիրված ԱՀԿ ՊԳՀ պարտավորվածություններին և պետական գնումների բնագավառում առաջատար միջազգային փորձին
• 25-04-2014 15:26:04   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագիրը ԱՀԿ քարտուղարության, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Հայաստանի Հանրապետության Ֆինանսների նախարարության հետ համատեղ 2014թ. ապրիլի 25-ին Երևանում անցկացրեց Առևտրային համաշխարհային կազմակերպության պետական գնումների մասին համաձայնագրի պարտավորվածությունների և պետական գնումների բնագավառում առաջատար միջազգային փորձին նվիրված սեմինար: Այս մեկօրյա ծրագիրը, որին մասնակցեցին մոտավորապես հարյուր պաշտոնյա՝ կապալային կազմակերպությունների, տեղական կառավարման մարմինների, միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ներկայացրեց Հայաստանի ԱՀԿ ՊԳՀ շրջանակներում ստանձնած պարտավորվածությունները և իրավունքները: Սեմինարը անցկացրեցին ԱՀԿ քարտուղարությունը, ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի միջազգային առևտրի ոլորտում մասնագետը և առևտրի ոլորտի խորհրդատուն, ով նախկինում ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակի ավագ բանակցող է եղել: ԱՀԿ ՊԳՀ ընդհանուր ամփոփումից բացի, ծրագիրի ընթացքում ծավալվեցին քննարկումներ ՊԳՀ դերի, սկզբունքների և թափանցիկության պահանջների, գործընթացային պարտականությունների և գնումների հնարավորությունների վերաբերյալ:
Ապրիլի 25-ին կայանալիք բաց սեմինարին կհաջորդեն երկօրյա դասընթացները, որոնք կացկացվեն ապրիլի 26-ին և 27-ին Ծաղկաձորում և կկազմակերպվեն ԱՀԿ քարտուղարության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից: Մոտ 30 հայ պաշտոնյաների համար նախատեսված ծրագիրը ներառելու է ՊԳՀ թափանցիկության և գործընթացային կանոնների, դրա շրջանակներում Հայաստանի պարտավորվածությունների, վերանայված ՊԳՀ իրականացման, ՊԳՀ ինստիտուցիոնալ դրույթների, ՊԳՀ տարածաշրջանային առևտրային համաձայնագրերի բանակցությունների վրա ազդեցության, էլեկտրոնային գնումների և ԱՄՆ-ում օտարերկրյա մատակարարողների
հնարավորությունների վերաբերյալ տեխնիկական դասընթացներ և ինտերակտիվ քննարկումներ կլոր սեղանի շուրջ:
Այս ծրագրի նպատակն է ավելի զարգացնել պետական գնումների օրենսդրական և կարգավորող դաշտերը միջազգային ստանդարտների և ԱՀԿ ՊԳՀ համապատասխան, կազմակերպել համապատասխան դասընթացներ Հայաստանի պետական գնումների բնագավառում աշխատող մասնագետների համար և բարձրացնել Հայաստանում պետական գնումների արդյունավետությունն ու թափանցիկությունը:
ԱԻԶԾ մասին
Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագիրը, որը ստեղծվել է 1992թ, ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի գլխավոր իրավաբանի գրասենյակի կողմից ստեղծված ծրագիր է, որի նպատակն է առևտրային օրենսդրության բնագավառում տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել անցումային շրջանում գտնվող երկրների կառավարություններին և մասնավոր սեկտորներին, իրենց տնտեսական զարգացմանը աջակցելու նպատակով: ԱԻԶԾ աջակցում է անցումային շրջանում գտնվող երկրներին՝ կազմակերպելով դասընթացներ և խորհրդատվություններ պետական պաշտոնյաների, օրենսդիրների, կառավարողների, դատավորների, իրավաբանների, դասախոսների և այլ հետաքրքրված կողմերի համար:

• 25-04-2014 15:26:04   | Armenia  |  Press release
The U.S. Department of Commerce’s Commercial Law Development Program (CLDP), in partnership with the WTO Secretariat, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), and the Ministry of Finance of Armenia, will hold a Seminar on World Trade Organization’s(WTO) Government Procurement Agreement (GPA)Obligations and International Best Practices in Public Procurement in Yerevan on April 25, 2014. This one day program for approximately 100 government officials, contracting entities, municipalities, and representatives from international organizations and NGOs will offer information on Armenia’s rights and obligations per the WTO GPA. The program will be led by the WTO Secretariat, a U.S. Department of Commerce International Trade Specialist, and a Trade Consultant who was formerly the Senior Procurement Negotiator with the Office of the United States Trade Representative. Besides an overview of the WTO GPA, the program will also feature presentations and discussions on the GPA’s role, principles, and transparency requirements, procedural obligations, and procurement opportunities. The two US advisors will provide examples of US implementation, coverage, and experience with the WTO GPA.
The April 25 Open Seminar will be followed by two additional days of training on April 26 and 27 held in Tsakhkadzor, Armenia and organized by the WTO Secretariat and EBRD. The program for approximately 30 Armenian government officials will feature technical sessions and interactive roundtable discussions on the GPA transparency and procedural rules, Armenia’s coverage commitments, implementation of the revised GPA, GPA’s institutional provisions, the GPA’s impact on regional trade agreement negotiations, e-procurement, and opportunities for foreign suppliers in the US.
The goal of this program is to further develop a legislative and regulatory public procurement framework in compliance with international standards and the WTO GPA, provide comprehensive training to Armenian public procurement practitioners, and increase the efficiency and transparency of public procurement in Armenia.
About CLDP
Created in 1992, the Commercial Law Development Program (CLDP) is a program of the U.S. Department of Commerce Office of the General Counsel that is uniquely tasked with providing technical assistance in the commercial law arena to the governments and private sectors of transitional countries in support of their economic development goals. CLDP assists transitional countries by providing training and consultative services to government representatives, lawmakers, regulators, judges, lawyers, educators, and other stakeholders.