Հայաստանում կվերականգնվի հախճապակու արտադրության ավանդույթները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է հախճապակու արտադրությամբ զբաղվող իտալական Ceramisia ընկերության փոխնախագահ Ֆեդերիկո Պոլիդորիին:
Իտալական ընկերության փոխնախագահը վարչապետին է ներկայացրել իրենց կողմից Հայաստանում նախատեսվող ներդրումային ծրագիրը: Մասնավորապես, Ֆեդերիկո Պոլիդորին նշել է, որ աշխատանքներ են տարվում առաջիկայում մեր երկրում հախճապակու արտադրությամբ զբաղվող գործարան կառուցելու ուղղությամբ, որի արտադրանքը կարտահանվի նաև արտերկիր:
Հովիկ Աբրահամյանը ողջունել է նախաձեռնությունը և հայտնել կառավարության աջակցությունը՝ ներդրումային ծրագրի իրականացման աշխատանքներում: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ ծրագիրը կնպաստի Հայաստանում հախճապակու արտադրության ավանդույթների վերականգնմանը:
Ըստ ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության մամլո հաղորդագրության, այնուհետև կառավարության ղեկավարը և Ֆեդերիկո Պոլիդորին քննարկել են ներդրումային ծրագրին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ceramisia-ն ներկայում իր արտադրանքն արտահանում է 25 երկիր: Այն Իտալիայում համարվում է տնային և հյուրանոցային հախճապակյա սպասքի արտադրության ասպարեզում ամենախոշոր ազգային կերամիկական ընկերությունը:

Овику Абраамяну представили инвестиционную программу итальянской компании Ceramisia
Премьер-министр Овик Абраамян принял вице-президента занимающейся производством фаянса итальянской компании Ceramisia Федерико Полидори.
Вице-президент итальянской компании представил Премьер-министру намеченную ими в Армении инвестиционную программу. В частности, Федерико Полидори отметил, что ведутся в работы в направлении стоительства в Армении фаянсового завода, продукция которого будет также экспортироваться.
Овик Абраамян приветствовал эту инициативу и выразил поддержку Правительства работам по осуществлению инвестиционной программы. Премьер-министр выразил надежду, что программа будет способствовать восстановлению традиций производства фаянса в Армении.
Затем Глава Правительства и Федерико Полидори обсудили ряд вопросов, касающихся инвестиционной программы.
Ceramisia в настоящее время экспортирует свою продукцию в 25 стран. Она в Италии считается самой крупной производящей керамику национальной компанией в сфере изготовления домашней и гостиничной фаянсовой посуды.