Կկայանա հայ-հոլանդական բիզնես ֆորում` ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումի շրջանակներում
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատունը հունիսի 21-ին, Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում կազմակերպում են Հայ-հոլանդական բիզնես ֆորում: Միջոցառումը կանցկացվի ամենամյա միջազգային ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումիշրջանակներում, որը կտևի 2 օր` հունիսի 20-21-ը` «Խելացի լուծումներ` խելացի բիզնեսի համար» խորագրի ներքո:
Հայ-հոլանդական ֆորումի հիմնական նպատակն է ներկայացնել Նիդերլանդների ընդհանուր ՏՀՏ ոլորտի և, մասնավորապես, բիզնես կիրառական խաղերի մեթոդի նկարագիրը: Կիրառական կամ «լուրջ» խաղերը իրական խնդիրների կամ իրավիճակների սիմուլյացիաներ են, որոնք կարող են օգտագործվել որպես փորձարարական և կրթական տեխնոլոգիաներ ճարտարագիտության, պաշտպանության, առողջապահության, գիտության, բիզնեսի կառավարման և այլ ոլորտներում:
Ֆորումի ընթացքում կքննարկվի նաև հոլանդական և հայկական ՏՀՏ ոլորտների համագործակցության հնարավորությունները հետևյալ հիմնական ուղղություններով` նոր շուկաներ մուտք, օտարերկրյա կապիտալի ներգրավում, կրթության ոլորտում նախաձեռնություններ:
Հայ-հոլանդական բիզնես ֆորումի արդյունքում Փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրվի Նիդերլանդների ՏՀՏ ասոցիացիայի (Nederland ICT) և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) միջև:
Ֆորումի օրակարգին կարող եք ծանոթանալ հետևելով հղմանը:
Միջոցառումը կազմակերպվում է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline):Ֆորումի հովանավորներն են Կոնվերս բանկը և ռուսական «ԱՌինտեգ» ընկերությունը:
Ֆորումի մուտքն ազատ է:
ԴիջիԹեք Բիզնես Ֆորումի գլխավոր ինֆորմացիոն հովանավորն է Լրատվական ռադիոն, գործընկերներն են` telecom.arka.am, itechnology.am, armef.com, panorama.am, panarmenian.net, ittrend.am, mwnews.am, erit.am, tesadasht.am լրատվական կայքերը, «Իրատես դե ֆակտո», «Հայոց Աշխարհ», «168 ժամ», «Դելովոյ Էքսպրես», «Ռեսպուբլիկա Արմենիա», «Ինֆո-Մարկետ» թերթերը:
Ֆորումի հովանավորներ
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունըհիմնադրվել է 2000թ.` որպես Հայաստանում գործող տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների բիզնես ասոցիացիա: ԻՏՁՄ-ն ստեղծվել է ոլորտի ձեռնարկությունների շահերի պաշտպանության, բիզնեսի խթանման նպատակով: Իր գործունեության շրջանակներում ԻՏՁՄ-ն կազմակերպում է մի շարք միջոցառումներ` ուղղված ՏՀՏ ոլորտի համար բարենպաստ բիզնես միջավայրի ստեղծմանը, այդ թվում` DigiTec Expo ամենամյա ՏՀՏ/ԲՏ միջազգային ցուցահանդեսը, DigiTec բիզնես ֆորումը, ՏՀՏ լիդերների հանդիպում-ֆորումը, Բիզնես Ինովացիոն ֆորումը, DigiCamp ամառային տեխնոլոգիական ճամբարը, «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնությունը և Հայաստանում Ռոբոտատեխնիկայի Զարգացման Ծրագրիը /ԱրմՌոբոտիքս/:

Armenian-Dutch Business Forum in the frame of DigiTec Business Forum
Armenian-Dutch Business Forum organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands will be held on June 21 in Armenia Marriott hotel. The event will be part of the annual DigiTec International Business Forum“Smart solutions for smart business” on June 20-21.
The key topic of the Armenian-Dutch Business Forum is the introduction of the Dutch ICT sector, and particularly, serious game technologies industry. Serious or applied games are simulations of real-world events or processes which can be used as experimental or educational technologies in such industries as engineering, defense, healthcare, education, science, business management and other sectors.
The forum will have a problem discussion session with the main focus on the cooperation opportunities between Armenian and Dutch ICT sectors in the following main directions: market expansion, attraction of foreign capital, and initiatives in education sector.
Every year DigiTec Business Forum is held under the high patronage of the RA Government. The general sponsor is the company "ArmenTel” CJSC (brand "Beeline"), the sponsors are Russian "ARinteg” company and Converse bank. The event is organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE).
The general media partner of the DigiTec Business Forum is Lratvakan Radio; the partners are: telecom.arka.am, itechnology.am, armef.com, panorama.am, panarmenian.net, ittrend.am, mwnews.am, erit.am, network.am, tesadasht.am news sites, “Irates de Facto”, “Hayots Ashkharh”, “168 Zham”, “Delovoy Express”, “Respublika Armenia”, “Info-Market” newspapers, "Yerevan Events" application.
ConverseBank.pngSponsors
logo.png
The Union of Information Technology Enterprises (UITE) is IT Association of Armenia. UITE was founded in 2000 as a non-profit, non-governmental association of ICT companies working in Armenia. The vision of the Union of Information Technology Enterprises is to ensure that there is an internationally competitive ICT/High Tech industry in Armenia. UITE implements a variety of projects which mainly tends toward the development and growth of IT sector in Armenia. And therefore all IT events within this frame come from the goals stated in “IT development concept”. Among all the projects UITE organizes annual Digitec Expo, ICT Leaders Meeting Without Tiesand Digitec Business Forum, Armrobotics, Armenian Open Championship of Developers of Computer Games.