Ազգային եղեռների դասերի մասին. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին
ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների  ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանի զեկուցումը։
Խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում։
Հարգարժան պարոն Նախագահող,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի և Եվրոպական հրեական խորհրդարանի հարգելի անդամներ,
Տիկնայք և պարոնայք:
Թույլ տվեք իմ զեկուցումն սկսել մի հիշատակումով, որ վաղն այն օրն է, երբ 66 տարի առաջ` 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ին, Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ընդունեց ծագումով հրեա պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինի մշակած «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և նրա համար պատժման մասին կոնվենցիան» : Դրա հետ մեկտեղ Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ը օրենսդրորեն բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր  հայտարարելու վերաբերյալ առաջարկությունը դրված է ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի օրակարգում, հենց այն հանձնաժողովի, որի հովանու ներքո անցկացվում են այսօրվա լսումները, որոնք շատ կարևոր են Համաշխարհային հայության և Համաշխարհային հրեության կայուն զարգացման շահերից բխող անվտանգային համագործակցության հեռանկարների իմաստավորման առումով:
Սակայն մենք ամենայն պատասխանատվությամբ պետք է փաստենք, որ այսօր` այս կարևոր օրվա նախօրյակին` Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի Պետության անմիջական մոտակայքում Իսլամական Պետության մոլեռանդ դահիճներն իրականացնում են քրիստոնյաների, հուդայականների, եզդիների և ահաբեկչական ջիհադի մեջ չներգրավված մահմեդականների ցեղասպանություն: Տվյալ ընդհանուր սպառնալիքին դիմակայելու խնդիրը արդյունավետ կերպով լուծելու համար կարևոր է իմաստավորել և վերաիմաստավորել այն դասերը, որոնք ժողովուրդները քաղել են պատմության նորագույն շրջանում մարդկայնության և մարդկության դեմ կատարված ցեղասպանական հանցագործություններից: Թեև տարբեր ժողովուրդների և կրոնական խմբերի զոհերի բացարձակ կամ համամասնական թվերը տարբեր են, սակայն դա որևէ կերպ չի նվազեցնում նրանցից յուրաքանչյուրի ճակատագրում այդ ողբերգության դերը:
Հայ և հրեա ժողովուրդները նման են այն բանով, որ ցեղասպանությանը պատասխանեցին իրենց հնագույն պետականության վերականգնմամբ և ժողովրդավարական ճանապարհով առաջխաղացմամբ: Այդ հիշարժան իրադարձությունները տեղի ունեցան անցյալ դարի երկու համաշխարհային պատերազմների արդյունքներով. Հայաստանի Հանրապետությունն ստեղծվեց 1918 թ. մայիսի 28-ին, Իսրայելի Պետությունը` 1948 թ. մայիսի 14-ին:
Ցեղասպանության չկրկնման երաշխիքներով Իսրայելի և Հայաստանի ապահովվածությանը միջազգային հանրության նպաստման նկատմամբ հրեա և հայ ժողովուրդների իրավունքի տրամաբանական և բարոյական հիմքերը միավորված են «Այլևս երբեˊք» սկզբունքով : Այդ սկզբունքը Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի Պետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունների անկյունաքարն է:
Հայ ժողովրդի համար «Այլևս երբեˊք» սկզբունքի արդիականությունը պայմանավորված է ԽՍՀՄ-ում Վերակառուցման շրջանում Ադրբեջանի հայության նկատմամբ նախաձեռնված ցեղասպանական գործողություններով, որոնցով Ադրբեջանը պատասխանեց ինքնորոշմանն ու Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս գալուն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ քաղաքական ձեռնարկումներին, որոնք լիովին համապատասխանում էին այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը : Խոսքը 1988 թ. Սումգաիթի ու Կիրովաբադի և 1990 թ. Բաքվի ջարդերի մասին է: Այդ  հանցագործությունները ուղեկցվում էին և մինչ օրս էլ ուղեկցվում են ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի կողմից իբր կատարված ցեղասպանական գործողություններով «հավասարակշռելու» փորձերով: Այսպես. Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահին վարկաբեկելու և իշխանությունը զավթելու նպատակով Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատի կողմից 1992 թ. Խոջալուում իրենց համաքաղաքացիների նկատմամբ ձեռնարկված սպանդը վերագրվում է հայերին, որոնք իրականում հակառակորդի կրակային դիրքերը ճնշելու ժամանակ Խոջալուի բնակիչների համար թողել էին մարդասիրական միջանցք :
Վերջերս Բաքվի ԶԼՄ-ներում շրջանառում էր տեղեկույթ այն մասին, որ Ադրբեջանի հյուսիսում գտնվող Ղուբա քաղաքում զանգվածային թաղման տարածքում կանգնեցվել է հուշահամալիր` նվիրված անցյալ դարի սկզբին իբր հայերի կողմից լեռնական հրեաների նկատմամբ կատարված ցեղասպանության զոհերի հիշատակին : Այս փաստը դարձավ քաղաքական ձեռնածությունների առարկա` հրեաների շրջանում հակահայկական տրամադրություններ սերմանելու նպատակով : Սակայն, ինչպես վկայում են թուրքական աղբյուրներից քաղված պատմական փաստերը, որոնք հրապարակել է հայկական կողմը, իրականում խոսքը վերաբերում էր այն հայերի զանգվածային թաղումներին, որոնց 1918 թ. Անդրովկաս կատարած ներխուժման ժամանակ սրի էր քաշել Նուրի փաշայի թուրքական Իսլամական բանակը: Դրա հետ մեկտեղ, համաձայն Ռուսաստանի Կենտրոնական պետական պատմական արխիվում պահվող փաստաթղթերի, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հայերի և հրեաների հարաբերությունները եղել են բացառապես բարեկամական : Հրեա և հայ ժողովուրդների միջև բախում առաջացնելու նպատակով Ղուբայի նենգափոխված պատմական իրադարձություններն օգտագործելու փորձերը կասեցվեցին Հայկական և Հրեական Սփյուռքների գիտնականների և ազդեցիկ կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի և Իսրայելի փորձագետների արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ:
Հրեա ժողովրդի համար Ողջակիզման չկրկնման երաշխավորման կարևորությունը պայմանավորված է Հրեա ժողովրդի նկատմամբ ձեռնարկվող անդադար մահացու հարձակումներով, որոնք տեղի են ունենում Իսրայելի Պետության հիմնադրման օրվանից, իսկ ներկայիս փուլում զուգակցվում են նաև ծայրահեղ մահմեդականության գործի դրված ահաբեկչությամբ: Մերձավոր Արևելքում ցեղասպանությունների կրկնման սպառնալիքի կապակցությամբ հայության և հրեության անվտանգային շահերի անմիջական խաչումը վերջերս իր արտացոլումն ստացավ 1915 թ. Մեծ Եղեռնի հայ զոհերի հիշատակին Սիրիայի Դեր-Զոր անապատում կանգնեցված՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության տաճարական համալիրի ոչնչացմամբ, որը ձեռնարկել էին Իսլամական պետություն բարբարոսները :
Ինչպես հայտնի է, լուրջ պրոբլեմ է այն, որ ցեղասպանությունը, որը մարդկության և մարդկայնության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է, ճանաչում է պահանջում ինչպես այն պետություններից որոնց նախկին իշխանությունները ձեռնարկել էին այդ ցեղասպանությունը, այնպես էլ միջազգային հանրությունից: Ընդսմին, ցեղասպանության չճանաչումը, որպես կանոն, ունի քաղաքական աստառ: Որպես նախադեպ պետք է դիտել Ողջակիզման ճանաչումը ԳԴՀ իշխանությունների կողմից, որոնք սկզբունքորեն իրենց տարանջատեցին նախկին ֆաշիստական Գերմանիայի ցեղասպանական իշխանություններից: Հայտնի է, որ այդ հիմքերի վրա, Կոնրադ Ադենաուերի կառավարությունը Իսրայելի կառավարության և Գերմանիայի նկատմամբ նյութական պահանջատիրության հարցերով համաժողովի հետ ստորագրեց մի համաձայնագիր, որով պարտավորվեց տուժած կողմին վճարել փոխհատուցում: Ժամանակակից Թուրքիայի իշխանություններից ակնկալվում է ազգությամբ հայ իրենց 1.5 մլն քաղաքացիների նկատմամբ կատարված ցեղասպանության կապակցությամբ տարանջատում Սուլթան Աբդուլ Համիդի և երիտթուրքերի ցեղասպանական վարչակարգերից` վնասի համար փոխհատուցման համաչափ պատասխանատվության ստանձմամբ:
Ինչպես համարում են որոշ իսրայելցի փորձագետներ, ժամանակին Իսրայելը հաշվի առնելով արաբա-իսրայելական հակամարտության դինամիկան և ձգտելով արաբական պետություններին այլընտրանքային աշխարհիկ Թուրքիայի հետ կառուցելու և պահպանելու գործընկերային հարաբերություններ, ստիպված եղավ հրաժարվել հայերի ցեղասպանության ճանաչումից, որպեսզի չգրգռի Անկարային: Տվյալ քաղաքական որոշման հրապարակային փաստարկումը ներկայացվեց Ողջակիզման` որպես մարդկության պատմության մեջ որևէ ցեղասպանության հետ անզուգորդելի երևույթի եզակիության պաշտպանության ձևով:
Սակայն, թուրքական իշխանությունների` «նոր օսմանականության» ուսմունքի վրա խարսխվող գերակայությունների փոփոխման, և դրանից բխող` Մերձավոր Արևելքում և մահմեդական աշխարհում Թուրքիայի նոր աշխարհառազմավարության բերումով ի հայտ եկավ համաշխարհային Հրեության հեղինակավոր ներկայացուցիչների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միտումը: Թույլ տվեք ներկայացնել Ողջակիզման առաջատար հետազոտողների որոշ գնահատականներ:
ՊՐՈՖԵՍՈՐ ԻՍՐԱՅԵԼ ՉԱՌՆԻ,
Երուսաղեմի Ողջակիզման և ցեղասպանության ինստիտուտի տնօրեն, «Ցեղասպանության հանրագիտարանի» գլխավոր խմբագիր
«Հայերի ցեղասպանությունը հատկանշական է բազմաթիվ առումներով, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ արյունալի 20-րդ դարում այն եղել է զանգվածային ցեղասպանության ավելի վաղ օրինակ, որը շատերը համարում են Ողջակիզման «նախափորձ»» :
ՍՈԼ ԳԻՏԼՄԵՆ,
Թաֆտսի համալսարանի (ԱՄՆ) պրոռեկտոր և Հուդայականության հետազոտությունների ամբիոնի ղեկավար
«Անարգանքի և ապամարդկայնացման արշավը, որը նախորդեց 1895-1896 թթ., և կրկին 1915 թ. հարյուր հազարավոր հայերի բնաջնջմանը, իր խարդավանքով և նախապատրաստմամբ նույնքան մանրակրկիտ կերպով էր պլանավորված, որքան և Գեբելսի ձեռնարկած նախապատրաստումը: Հայերը բաշխված էին ըստ թվակազմերի` համապատասխան կարծրատիպի: Այդ պատճառով նրանց չէին համարում մարդ, և տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների սպանությունը չէր դիտվում որպես դաժանություն, այլ համարվում էր հերոսականության դրսևորում, որն անհրաժեշտ էր երկիրը ախտից ազատելու համար» :
ԼՅՈՒՍԻ ԴԱՎԻԴՈՎԻՑ,
Ողջակիզման հարցերով մասնագետ, Հարվարդ (ԱՄՆ)
«Թուրքերի կողմից հայերի կոտորածը... իր մասշտաբով և սարսափազդությամբ առավելագույնս մոտ է եվրոպական հրեաների սպանությանը… Ժամանակին  անիմաստ  համարվող  «Հայկական հարցի լուծումը», որը ժամանակին թվում էր անհնարին, մեր ժամանակներում դարձավ հասանելի «վերջնական լուծում», որը մտահղացել են նացիստները որպես եվրոպական հրեաների բնաջնջման կոդային անվանում» :
Սակայն Իսրայելում Հայերի ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ են անում ոչ միայն Ողջակիզման հարցերով առաջատար փորձագետները: Երկար տարիներ Կնեսետի պատգամավորներ Զահավա Գալ-Oնը, Արիյե Էլդադը, Զեև Էլկինը, Յուրի Շտեռնը, Յոսի Սարիդը, Յաիր Ցաբանը, Ալեքսանդր Ցինկերը, Հաիմ Օրոնը և ուրիշներ իսրայելական խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգ էին մտցնում պատմության այդ ողբերգական փաստի պաշտոնական ճանաչման վերաբերյալ առաջարկություններ: Հայերի Ցեղասպանության փաստի ճանաչումը Իսրայելական Կնեսետի պարտականություն էր համարում նաև նրա Խոսնակ Ռեուվեն Ռիվլինը, որն այսօր զբաղեցնում է Իսրայելի նախագահի աթոռը :
Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը բացառիկ կարևոր աջակցություն ցուցաբերեց Իսրայելի Գլխավոր ռաբբի Իոնա Մեցգերը, որը 2005թ. այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերին հիշատակի հուշահամալիրը Ծիծեռնակաբերդում :
Մենք ուրախ ենք Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության 100 ամյակի նախաշեմին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովում ողջունելու Եվրոպայի հրեաների խորհրդարանի անդամներին: Թուˊյլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ մեր այսօրվա համատեղ քննարկումը առաջ կմղի Համաշխարհային Հայության և Համաշխարհային Հրեության միջև կառուցողական համագործակցության իմաստավորումը և կենսագործումը ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և Իսրայելի պետության, ինչպես նաև Հայոց և Հրեական Սփյուռքների անվտանգության ու կայուն զարգացման:
Ամփոփելով խոսքս` իմ անձնական պարտքն եմ համարում նշելու, որ նպատակահարմար է թվում Օսմանյան կայսրությունում Մեծ եղեռնի 100 ամյակի միջոցառումներում մասնակցության համար 2015թ. ապրիլին Երևան հրավիրել Նորին Գերազանցություն Իսրայելի Նախագահ, մեծարգո պարոն Ռեուվեն Ռիվլինին: Համոզված եմ, որ այդ այցելությունը, արտացոլելով Իսրայելի Պետության և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությունների շահերը, կարող է աշխարհի բոլոր պետությունների ու ժողովուրդների համար դառնալ մարդկայնության և մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների զոհերի հիշատակի նկատմամբ բարոյական պարտքի ի կատար ածման վսեմ արարք:

LESSONS LEARNED FROM NATIONAL CATASTROPHES: ON THE THRESHOLD OF THE 100TH ANNIVERSARY OF THE ARMENIAN GENOCIDE IN THE OTTOMAN EMPIRE
• 08-12-2014 13:50:28   | Armenia  |  Articles and Analyses
Presentation of the Head of the Institute for National Strategic Studies MOD, RA, Doctor of Political Science, Major General Hayk Kotanjian.
Parliamentary hearings at the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia, December 8, 2014.
Honorable Mr. Chairman!
Dear Members of the National Assembly of the Republic of Armenia and the European Jewish Parliament!
Ladies and Gentlemen!
Let me start my presentation highlighting the fact that tomorrow is the very day when 66 years ago - on December 9, 1948 - the United Nations adopted The Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide  developed by Professor of Jewish origin Raphael Lemkin. At the same time, the proposal to legislatively announce the December 9 the Remembrance Day for victims of all Genocides in Armenia is on the agenda of the Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament of the Republic of Armenia, under the auspices of which today’s hearings are conducted, that are very important in terms of understanding the perspectives of the security cooperation in the interest of the sustainable development of World Armenians and World Jewry.
Nevertheless, we must state, bearing the full responsibility, that on the eve of this significant event, in close proximity to the Republic of Armenia and the State of Israel the torturers of the Islamic State perpetrate genocide of Christians, Jews, Yazidis, and Muslims - not engaged in terroristic jihad. To efficiently solve the problem of countering this common threat, it is instrumental to consider and reconsider the lessons learned by peoples from the genocidal crimes committed against humanity and mankind during the contemporary history. At the same time, the absolute or proportionate number of victims from different peoples and religious groups is, indeed, various; nevertheless, this in no way belittles the role of tragedy in the fates of each of them.
The Armenian and Jewish peoples are alike in having responded to the genocides by restoring and democratically promoting their ancient statehoods. These remarkable events occurred at the end of the two World Wars of the 20th century: the Republic of Armenia and the State of Israel were established accordingly on 28 May, 1918 and 14 May, 1948.
The “Never Again” principle integrates the logical and moral bases of the Jewish and Armenian peoples’ right to contribute to the international community in providing Israel and Armenia with the guarantees of non-recurrence of genocide.  This principle is a cornerstone underlying the National Security Strategies of the Republic of Armenia and the State of Israel.
The urgency of the “Never Again” principle for the Armenian people called forth by the genocidal acts against the Armenians of Azerbaijan during Perestroika in the USSR, in response to the Nagorno-Karabakh Armenians’ peaceful political actions for self-determination and withdrawal from the Azerbaijani SSR in compliance with the USSR legislation then in force.   It concerns the pogroms in Sumgait and Kirovabad in 1988 and in Baku in 1990. These crimes were interspersed and to this day are being interspersed with the attempts to “counterbalance” them with the genocidal acts against Azerbaijanis allegedly committed by the Armenians. Thus, the slaughter of its own citizens in Khojalu, carried out in 1992 by the Popular Front of Azerbaijan - in order to discredit the then Azerbaijani President and to seize the power - is imputed to the Armenians who, when neutralizing enemy’s firing positions, had actually opened a humanitarian corridor for the evacuation of the people of Khojalu.
In recent past, the Baku mass media played up the information that on the territory of the mass grave in Guba - a town in the north of Azerbaijan - a memorial complex was erected in commemoration of the victims of the genocide allegedly committed by the Armenians against the Mountain Jews at the beginning of the last century.  This fact became a matter of political manipulations targeted at cultivating anti-Armenian sentiments among the Jews.  However, as the historical facts picked up from the Turkish sources and published by the Armenian side evidence, in fact this concerns the mass grave of the Armenians killed as a result of the massacre perpetrated by the Ottoman Islamic army under the command of Nuri Pasha at the invasion of the South Caucasus in 1918. Besides, according to the documents of the Central State Historical Archive of Russia the relations between the Armenians and the Jews in the South Caucasus region were exceptionally friendly.   The attempts of using falsification of historical events in Guba - to lead the Jewish and Armenian peoples to a clash - failed due to the productive cooperation of the scholars and influential organizations of the Armenian and Jewish Diasporas, as well as the experts of Armenia and Israel.
In the case of the Jews, the urgency of guaranteeing non-recurrence of the Holocaust is conditioned by the unremitting mortal attacks against the Jewish people since the establishment of the State of Israel, and at present accompanied by the terrorism of the radical Islam. Direct intersection of security interests of the Armenians and Jews in terms of the threat of recurrence of genocides in the Middle East has recently been reflected in the destruction of the 1915 Armenian Genocide Martyrs' Memorial Church of the Armenian Catholicosate of Cilicia in the Syrian desert Deir ez-Zor by the vandals of the Islamic State .
As it is well known, there is a serious issue regarding the fact that genocide - being an international crime against humanity and humankind - requires recognition from the state, the former authorities of which had committed genocide, as well as the international community. Meanwhile, non-recognition of genocide, as a rule, is politically motivated. As a precedent we should consider the recognition of the Holocaust by the authorities of the FRG, who have fundamentally dissociated themselves from Nazi Germany’s former genocidal leadership. As we know, the government of Konrad Adenauer on this basis signed an agreement with the government of Israel and the Conference on Jewish Material Claims against Germany, under which committed itself to pay compensation to the affected party.  Distancing itself from the genocidal regimes of Sultan Abdul Hamid and the Young Turks with the assumption of adequate responsibility for compensating the damage is expected from modern Turkey’s authorities in terms of the Genocide committed against 1.5 million of its citizens of Armenian origin.
As some Israeli experts think, in due time, taking into account the dynamics of the Arab-Israeli conflict, Israel, with a view to build and maintain partnership with secular Turkey - an alternative to Arab states - has refused to recognize the Armenian Genocide, so as not to irritate Ankara. The public arguments of the given political solution were veiled in the form of protection of the uniqueness of the Holocaust as a phenomenon incomparable with any other genocide in the history of mankind.
However, along with the changing priorities of the Turkish authorities, based on the doctrine of "neo-Ottomanism", and the consequent recent new geostrategy of Turkey in the Middle East and the Islamic world, there is a tendency for the recognition of the Armenian Genocide by authoritative representatives of the world Jewry. Let me provide you with some assessments by the leading researchers of the Holocaust.
DR. ISRAEL CHARNY,
Executive Director of the Institute on the Holocaust and Genocide, Jerusalem.
Editor-in-Chief of the Encyclopedia of Genocide.
“The Armenian Genocide is remarkable in many respects, including the fact that in the bloody 20th century it was an early example of mass genocide, which many recognize as a “dress rehearsal” of the Holocaust” .
SOL GITTLEMAN
Provost and Head of the Chair of Judaic Studies, Tufts University (US).
“The campaign of vilification and dehumanization which preceded the destruction of hundreds of thousands of Armenians in 1895-1896 and again in 1915 was, in subtlety and in preparation, just as carefully orchestrated as was the preparation of Dr. Goebbels. The Armenians were categorized according to the stereotype. Therefore, they were less than human, and killing men, women, and children was not an act of brutality, but rather an act of heroism necessary to free the country from an infection.”
LUCY DAWIDOWICZ,
Expert on Holocaust, Harvard (US).
“The Armenian Genocide in its extent and horror most closely approximated the murder of the European Jews <…> The once unthinkable “Armenian solution” became, in our time achievable “Final solution”, the Nazi code name for the annihilation of the European Jews. ”
Meanwhile, Israel urged to recognize the Armenian Genocide not only by leading experts on the Holocaust. Over the years Knesset members Aryeh Eldad, Ze’ev Elkin, Zahava Gal-On, Haim Oron, Yossi Sarid, Yuri Stern, Yair Tzaban, Alexander Tzinker and others bore on the agenda of the plenary sessions of the Israeli Parliament proposals for official recognition of this tragic fact of history. Today’s Israeli president Reuven Rivlin - the then Speaker of the Knesset - also considered the recognition of the Armenian Genocide to be the duty of the Israeli parliament.
A crucial support for the recognition of Armenian Genocide demonstrated Yona Metzger, Chief Rabbi of Israel, who visited the Memorial to the victims of the Armenian Genocide in Tsitsernakaberd in 2005 .
We welcome the members of the European Jewish Parliament at the National Assembly of the Republic of Armenia on the threshold of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. Let me express my confidence that today’s joint discussion of ours will advance the understanding and implementation of constructive cooperation between the Armenians of the World and World Jewry in the interests of security and sustainable development of the Republic of Armenia and the State of Israel, as well as the Armenian and the Jewish Diasporas.
In conclusion, I feel genuinely obliged to speak about the appropriateness of the invitation of His Excellency the President of Israel Dear Mr. Reuven Rivlin to Yerevan in April, 2015, to take part in events marking the 100th  Anniversary of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. This visit, reflecting the national security interests of the State of Israel and the Republic of Armenia, and I am sure of it, may become a high performance act of moral duty for all the states and peoples of the world - in relation to the memory of the victims of crimes against humanity and mankind.