Վրաստանի արտաքսվող բնակչությունը չի պաշտպանում իր իրավունքները...
Անցյալ շաբաթ Վրաստանում պաշտոնական այցով հյուրընկալվել էր կառավարական պատվիրակությունը Հայսաստանից: Պատվիրակությունը գլխավորում էր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը: Պաշտոնական այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը մի քանի հանդիպումներ է անցկացրել վրացի գործընկերների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական միջպետական հարաբերությունների հիմնական ուղղությունների հետ կապված հարցեր` առևտուր, տնտեսություն:
«Կողմերը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության օրակարգային հարցերը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը և առևտրատնտեսական կապերն ավելի սերտացնելու հեռանկարները: Բարձր գնահատելով երկկողմ քաղաքական երկխոսության մակարդակը` զրուցակիցները կարևորել են առևտրատնտեսական հարաբերություններում ևս առկա ներուժի լիարժեք իրացումը և այդ համատեքստում անդրադարձել առաջիկա անելիքներին: Երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալն ավելացնելու նպատակով կողմերն անհրաժեշտ են համարել ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացումը և հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը», -ասված է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի մամլո-ծառայության տարածած հայտարարությունում:
Ինչպես պարզվում է, փակ դռների հետևում հայկական և վրացական պատվիրակությունների միջև բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև այսպես կոչված «քաղաքացիոթյան» հարցը: Բանկացությունների ավարտին երկու երկրների վարչապետները հանդես են եկել համատեղ ասուլիսով: Մինչդեռ, ո´չ Ղարիբաշվիլին, ո´չ Հովիկ Աբրահամյանը, ասուլիսի ընթացքում չեն հիշատակել «քաղաքացիության» հարցը… Միակ աղբյուրը, որը հիշատակել է այս հարցը, Հայաստանի վարչապետի մամլո-ծառայությունն է, որը հայտնել է հասարակությանը հետևյալը.
«Հայկական կողմը բարձրացրել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների՝ 90 օրից ավելի Վրաստանի տարածքում գտնվելու հարցը, որի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել: Տեղեկացնելով, որ Վրաստանի միգրացիոն քաղաքականության օրենսդրությունում կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ, վրացական կողմը բանակցությունների ընթացքում խոստացել է, որ մինչև 2015 թ. առաջին եռամսյակի ավարտն բարձրացված բոլոր խնդիրներին լուծում կտրվի օտարերկրյա, այդ թվում նաև՝ ՀՀ քաղաքացիների համար»
Այդ կերպ կարելի է եզրափակել, որ տվյալ հարցում առաջընթաց չի գրացվել…
Վրաստան ժամանած հայկական պատվիրակությունն այդպես էլ չի կարողացել համոզել վրացի գործընկերներին, որ իր իսկ բնակչության արտաքսումը, բնակիչների աքսորը հարազատ տներից և քաղաքացիությունը վերականգնելու մերժումը վնասում է ոչ միայն հայ և վրացի ժողովուրդների միջև բազմադարյա եղբայրական և բարեկամական հարաբերություններին, այլև նաև վնասում է վրացական պետականությանը:
Չնայած որ հայկական պատվիրակությունը տվյալ հարցում չկարողացավ հաջողության հասնել, այն բանի հույսը, որ վրացական կառավարությունը չի սկսի երկրի բնակիչների զանգվածային արտաքսումը, դեռևս մնում է…
Վերջ ի վերջո հարցը չի վերաբերում միայն երկի ազգությամբ հայ բնակիչներին: Այդ նույն դրության` արտաքսման սպասելիքի մեջ են գտնվում նաև Քվեմո-Քարթլի շրջանի բնակիչները` Վրաստանում ապրող ադրբեջանցիները: Իսկ վրաց-ադրբեջանական միջպետական փոխհարաբերություններն իրենց հերթին ավելի շատ հույսեր են ներշնչում, որ վրացական կառավարությունն այնուամենայնիվ կվերանայի իր մոտեցումները վերոնշյալ խնդրի շուրջ…
Միաժամանակ, իհա´րկե, չի կարելի մոռանալ հենց իր բնակչության գործոնը… Ծայրահեղ դժվար է պատկերացնել այն իրավիճակը, երբ պետությունն իրականցնում է բնակչության զանգվածային արտաքսում, իսկ միաժամանակ այդ նույն բնակչությունը, որն արտաքսվում է, ոչ մի կերպ չի պաշտպանում իր իրավունքները, պատասխան չի տալիս… Նման իրավիճակ ուղղակի անհնար է պատկերացնել:
Ուզում ենք հավատալ, որ մեր Կառավարությունը իրավիճակը դրան չի հասցնի, երբ երկրի բնակիչները ստիպված կլինեն դիմել իրենց իսկ հողի վրա, իրենց իսկ տներում ապրելու իրավունքի հավաքական պաշտպանությանը: Ուզում ենք հավատալ, որ Վրաստանի իշխանությունները ողջամիտ որոշում կընդունեն, թույլ կտան իրենց բնակիչների ոչ միայն 2015 թվականը դիմավորել իրենց հարազատ տներում, բայց և ապրել այս երկրում, կառուցել և զարգացնել այն:

Свои проблемы мы должны решать сами
На прошлой неделе, в Грузии с официальным визитом гостила правительственная делегация из Армении. Делегацию возглавлял премьер министр Республики Армения. В рамках официального визита армянская делегация провела несколько встреч с грузинскими коллегами. В ходе встреч обсуждались вопросы, связанные с основными направлениями армяно-грузинского, межгосударственного сотрудничества –торговля, экономика…
«Стороны обсудили вопросы экономического сотрудничества, а так же поговорили о процессе выполнения ранее достигнутых договоренностей и о перспективах углубления торговых связей между двумя странами. Стороны положительно оценили имеющийся уровень экономических связей, однако подчеркнули, что у данной сферы есть большой потенциал для развития и углубления. Стороны договорились, что для увеличения товарооборота между двумя странами необходимо разработать новые инвестиционные проекты, а так же активизировать деятельность межправительственной комиссии», -сказано в заявлении распространенном пресс службой премьер министра Армении.
Как выясняется, в ходе переговоров между армянской и грузинской делегациями, за закрытыми дверями так же обсуждался так называемый вопрос «гражданства». По окончанию переговоров премьер министры двух стран выступили на совместной пресс конференции. Однако, ни Иракли Гарибашвили, ни Овик Абрамян, в ходе пресс конференции не упомянули о вопросе «гражданства»… Единственный источник, который упомянул о данном вопросе –это пресс служба премьер министра Армении, которая сообщила общественности следующее:
«Стороны так же обсудили введенную Грузией новую миграционную политику и те сложности, которые она возникает у граждан Армении. Грузинская сторона сообщила армянским коллегам, что в миграционное законодательство Грузии уже внесены необходимые поправки, и дало обещание, что до окончания первого квартала 2015 года все те сложности и проблемы, которые возникают у иностранных граждан, в том числе и у граждан Армении, будут решены».
Таким образом, можно понять, что прорыва в данном вопросе зафиксировано не было…
Прибывшая в Грузию армянская делегация так и не смогла убедить грузинских коллег в том, что депортация своего же населения, изгнание жителей из родных домов и отказ в восстановлении гражданства, наносит ущерб не только многовековым дружеским и братским отношениям между армянским и грузинским народами, но и вредит грузинской государственности.
Не смотря на то, что армянская делегация, в данном вопросе, не смогла достигнуть успеха, надежда на то, что грузинское правительство не начнет массовую депортацию жителей страны, все же остается…
В конце концов данный вопрос касается не только жителей страны армянского происхождения. В таком же положении, в ожидании скорой депортации, так же находятся жители региона Квемо Картли –азербайджанцы, проживающие в Грузии. А грузино-азербайджанские межгосударственные взаимоотношения дают в свою очередь больше надежды на то, что грузинское правительство пересмотрит свои подходы к вышеуказанной проблеме…
В то же время, конечно же нельзя забывать и фактор самого населения… Крайне сложно представить ситуацию, при которой государство проводит массовую депортацию населения, а это же самое население, которое подвергается депортации, никак не защищает свои права, не дает ответа… Такую ситуацию просто невозможно представить.
Хочется верить в то, что наше правительство не доведет ситуацию до такого состояния, когда жители страны будут вынуждены прибегнуть к коллективной защите права жить в своих же домах, на своей земле. Хочется верить, что власти Грузии примут разумное решение -позволят своим жителям не только встретить новый 2015 год в родных домах, но и жить в этой стране, строить и развивать ее.