«Մենք երկրում ապահովել ենք խոսքի և կամքի դրսևորման իրական ազատություն».Վրաստանի վարչապետ
Փախստականների հարցերով նախարարությունում փետրվարի 2-ին կայացած հատուկ նիստի որոշման համաձայն` «2015թ.-ին տարերային աղետների արդյունքում տուժած շրջաններից շուրջ 100 ընտանիք կտեղափոխվի ավելի բարեկեցիկ եղանակային և բնական պայմաններով շրջաններ»: Հիմնականում խոսքը բարձրալեռ Աջարիայից ընտանիքների մասին է: Հիշեցնենք, որ անցյալ տարիների ընթացքում (90-ականներ և 2000-ականների սկիզբ) ոչ բարեկեցիկ բնակլիմայական պայմաններով (էկոլոգիական միգրանտներ) գյուղերի ընտանիքների մեծամասնությունը տեղափոխվել է ազգային փոքրամասնություններով` հիմնականում հույներով և հայերով խիտ բնակեցված շրջաններ: Դեռևս հայտնի չէ, թե հատկապես որ շրջաններում կտեղափոխվի 100 ընտանիք 2015թ.-ին:
Փետրվարի 2-ին 45 ոչ կառավարական կազմակերպություններ հանդես են եկել բաց դիմումով կառավարությանը «ոչ կառավարական բաժնի վրա իշխանությունների կողմից ճնշումը դադարեցնելու պահանջով»: «Մենք անհանգստություն ենք արտահայտում այն կապակցությամբ, որ վերջին ժամանակներս շատացել են ոչ կառավարական կազմակերպությունների վրա ճնշում իրականացնելու դեպքերը Վրաստանի կառավարության ներկայացուցիչնեի կողմից: Հատկապես հաճախակիացել են ճնշումներն այն կազմակերպությունների վրա, որոնք իրենց գործունեությամբ ծառայում են երկրում ժողովրդավարության մակարդակի ամրապնդմանը և հավասարության ու իրավահավասարության կողմնակիցներ են: Ոչ կառավարական կազմակերպությունների վրա ճնշման իրագործումը ոչ միայն չի ծառայում ժողովրդավարության հաստատմանը և քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը, այլև ուժեղացնում են մեր պետության եվրոպական զարգացմանը դեմ դիրքորոշում ունեցող հակառակորդներին: Միտումները, որոնք նկատելի են վերջին ժամանակներս ծայրահեղ վտանգավոր են և վրաց հասարակության խորը անհանգստությունն են արտահայտում: Մենք կոչ ենք անում կառավարության անդամներին և այլ քաղաքական գործիչներին զերծ մնալ ճնշում գործադրելուց ոչ կառավարական կազմակերպությունների վրա և այլևս քայլեր չձեռնարկել` ուղղված ոչ կառավարական բաժնի հանդեպ», -ասված է ոչ կառավարական կազմակերպությունների հայտարարությունում:
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչից են դժգոհ այդ ոչ կառավարական կազմակերպությունները: Մենք շատ հաճախ նրանցից քննադատություն ենք լսում և միշտ էլ արձագանքում ենք ցանկացած քննադատության: Եզրակացություններ ենք անում: Դա բնական և նորմալ ընթացք է: Մենք երկրում ապահովել ենք խոսքի և կամքի դրսևորման իրական ազատություն և ամեն ինչ կանենք, որ դա միշտ այդպես լինի: Եթե մեզ քննադատում են, մենք ևս իրավունք ունենք մեր կարծիքն արտահայտել», -պատասխանելով ոչ կառավարական կազմակերպությունների բաց հայտարարությանը` հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Փետրվարի 2-ին Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը մեկնաբանել է իր նախորդի` Ալեքսանդր Ճիկաիձեի հայտարարությունը երկրում իրավիճակի ապակայունացման հնարավորության մասին: «Երբ նախկին նախարարը հայտարարեց, երկրում իրավիճակի ապակայունացման մասին, նա հիմնվում էր այն տվյալների վրա, որը տրամադրում էր նախարարությունը: Այսօր մենք ևս ունենք նման տեղեկատվություն, մինչդեռ մենք թույլ չենք տա, որ ինչ-որ ուժեր ապակայունացնեն մեր երկիրը: Մենք ապակայունացում թույլ չենք տա: Մեր երկրի զարգացման համար անհրաժեշտ է պահպանել կայունություն: Դա անհրաժեշտ է, որ երկրում շարունակվեն մտնել ներդրումներ: Ապակայունացման դեպքում մենք կկորցննեք այն ձեռքբերումները, որոնց հասել ենք այդքան դժվարությամբ` կկորցնենք եվրոպական ընթացքը», -փետրվարի 2-ին հայտարարել է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարը:
Վրաստանի վարչապետի` փետրվարի 2-ին արված հայտարարության համաձայն` «2014թ. Վրաստանում տնտեսական աճը կազմել է 5%»: «Դա մեծ ձեռքբերում է հատկապես այն բանի հաշվառմամբ, որ այլ երկրներում` եվրոպական զարգացած երկրներում տնտեսական աճը անցյալ տարի չի գերազանցել 3%: Մենք ամեն ինչ կանենք, որ ընթացող տարին Վրաստանի համար ևս լինի հաջողակ, մինչդեռ միաժամանակ մենք կախված ենք արտաքին գործոններից», -փետրվարի 2-ին հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Փետրվարի 2-ին Վրաստանի Դատախազությունը հայտարարել է «2006թ. 2 քաղաքացիների աղմկահարույց սպանության» բացահայտման մասին: «Իշխանության գալուց հետո մեր կառավարությունը հետաքննել և բացահայտել է բազմաթիվ աղմկահարույց գործեր: Մենք լուսաբանել ենք փաստացիորեն բոլոր «գաղտնիքները» հետաքննել ենք գրեթե բոլոր աղմկալի սպանությունները և անցյալ տարիների հանցագործությունները: Մնացել են շատ քիչ գործեր, որոնց շուրջ դատախազությունը ջանադրաբար աշխատում է… Նախկին իշխանություններից մեզ` երկրին մնացել է շատ վատ ժառանգություն… բազմաթիվ գաղտնիքներ… Մենք պարտավոր ենք հետաքննել բոլոր այդ գործերը և ասել հասարակությանը ամբողջ ճշմարտությունը», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 2-ին Վրաստանի Դատախազությունը հայտարարել է «2006թ. 2 քաղաքացիների աղմկահարույց սպանության» բացահայտման մասին: Դատախազության հայտարարության համաձայն` քաղաքացիները դարձել են ոստիկանության կամայականությունների և Ներքին Գործերի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից լիազորությունների հանցագործ չարաշահման զոհ: Դատախազությունը նաև հայտարարել է, որ հիմնական կասկածյալը, որի մեղքը երկու քաղաքացիների սպանության և անօրինականորեն հատուկ գործողության անցկացման մեջ փաստացիորեն ապացուցված է, հանդիսանում է Վրաստանի քրեական ոստիկանության նախկին ղեկավարը:
Փետրվարի 2-ին Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը դիմել է Վրաստանի Կառավարությանը «ատելության բորբոքման մասին» նոր օրինագծի վերաբերյալ երաշխավորումներով: Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի երաշխավորումների համաձայն` ներկայացված օրինագծում կան այնպիսի ձևակերպումներ, որոնք հստակ չեն և հետագայում կարող են ծառայել ինչպես ատելության դրսևորման դեմ պայքարին, այնպես էլ կարող են խոսքի ազատության սահմանափակման առիթ հանդիսանալ, ինչը անթուլատրելի է: «Հարկ է նշել, որ ցավոք, պետությունը այդպես էլ չանցկացրեց ատելության հենքի վրա կատարված բազմաթիվ հանցագործությունների արդյունավետ հետաքննություն: Կրոնական և ազգային ատելության հենքի վրա կատարված հանցագործությունների համար ոչ ոք չի պատժվել: Վրաստանի Մարդու Իրավունքի պաշտպանի համար սկզբունքայնորեն կարևոր է, որ նման հանցագործությունները լինեն իրենց ժամանակին հետաքննված, և որ մեղավորները օրինական պատիժ կրեն: Նման երաշխավորումով մենք մեկ անգամ չէ, որ դիմել ենք երկրի Կառավարությանը: ՄԻնչդեռ, հիմնականում որևէ արձագանք չի հետևել: Անհրաժեշտ է կանխել ատելության և անհանդուրժողականության հենքի վրա կատարվող հանցագործությունները: Բայց դա չպետք է տեղի ունենա քաղաքացիների հիմնական իրավունքների խախտման հաշվին: Օրենքը չպետք է սահմանափակի խոսքի ազատությունը», -ասված է Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի հայտարարությունում:

События дня. 2 февраля, Грузия
Согласно решению специального заседания, состоявшегося 2 февраля в министерстве по вопросам беженцев, «В 2015 году, около 100 семей из районов, пострадавших в результате стихийных бедствий, будут переселены в районы с более благополучными погодными и природными условиями». В основном речь идет о семьях их Высокогорной Аджарии. Напомним, что в предыдущие годы(90-ые и начало 2000 годов), большинство семей из районов с неблагоприятными природными условиями (экологические эмигранты), были переселены в районы, компактно заселенные национальными меньшинствами, в основном греками и армянами. Пока что неизвестно, в какие именно районы будут переселены 100 семей в 2015 году.
2 февраля 45 неправительственных организаций выступили с открытым обращением к правительству с требованием «прекратить нападки властей страны на неправительственный сектор». «Мы выражаем обеспокоенность в связи с тем, что в последнее время участились случаи осуществления давления на неправительственные организации, со стороны представителей властей Грузии. Особенно участились нападки на те организации, которые своей деятельностью служат укреплению уровня демократии в стране и являются сторонниками идей равенства и равноправия. Осуществление давления на неправительственные организации не только не служит установлению демократии и развитию гражданского общества, но и усиливает позиции противников европейского развития нашего государства. Тенденции, которые наблюдаются в последнее время являются крайне опасными и вызывают глубокую обеспокоенность грузинской общественности. Мы призываем членов правительства и других политиков воздержаться от осуществления давления на неправительственные организации и больше не предпринимать действий направленных против неправительственного сектора», -сказано в заявлении неправительственных организация.
«Я не могу понять –чем недовольны эти неправительственные организации! Мы очень часто слышим от них критику и всегда прислушиваемся к любой критике. Делаем выводы. Это естественный и нормальный процесс. Мы обеспечили в стране реальную свободу слова и волеизъявления и будем делать все, для того, что бы так и было всегда. Если нас критикуют, мы тоже имеем право сказать о своем мнении», -отвечая на открытое заявление неправительственных организаций заявил премьер министр Грузии.
2 февраля министр Внутренних Дел Грузии прокомментировал заявление своего предшественника –Александра Чикаидзе, о возможной дестабилизации ситуации в стране. «Когда предыдущий министр заявил о возможности дестабилизации ситуации в стране, он основывался на те данные, которыми располагало министерство. Сегодня у нас так же есть подобная информация, однако мы не допустим, что бы некие силы дестабилизировали нашу страну. Мы не допустим дестабилизацию! Для развития нашей страны необходимо сохранять стабильность. Это необходимо, что бы в страну продолжали бы поступать инвестиции. В случае дестабилизации мы потеряем те достижения, которых достигли с таким трудом –потеряем европейскую направленность», -3 февраля заявил министр Внутренних Дел Грузии.
Согласно заявлению премьер министра Грузии от 2 февраля: «в 2014 году экономический рост в Грузии составил 5%». «Это является большим достижением, особенно с учетом того, что в других странах, в европейских развитых странах, экономический рост в прошлом году не превысил 3%. Мы сделаем все, для того, что бы текущий год для Грузии так же стал успешным, однако, в то же время, мы зависим от внешних факторов», -2 февраля заявил Иракли Гарибашвили.
2 февраля Прокуратура Грузии заявила о раскрытии «нашумевшего дела о убийстве двух граждан в 2006 году». «После прихода к власти, наше правительство расследовало и раскрыло множество нашумевших дел. Мы пролили свет практически на все «тайны», расследовали почти все громкие убийства и преступления предыдущих годов. Осталось совсем немного дел, над которыми прокуратура усиленно работает…  От предыдущих властей нам, стране, досталось очень плохое наследство… множество тайн и секретов. Мы обязаны расследовать все эти дела и сказать обществу всю правду», -заявил премьер министр Грузии. Напомним, что 2 февраля Прокуратура Грузии заявила, о раскрытии «нашумевшего дела о убийстве двух граждан в 2006 году». Согласно заявлению прокуратуры граждане стали жертвой полицейского произвола и жертвой преступного превышения полномочий со стороны высших чиновников министерства Внутренних Дел. Прокуратура так же заявила, что основным подозреваемым, чья вина практически доказана, в убийстве двух граждан и в проведении незаконной спец.операции, является бывший руководитель криминальной полиции Грузии.
2 февраля Народный Защитник Грузии обратился к Правительству Грузии с рекомендациями, относительно нового законопроекта «о разжигании ненависти». Согласно рекомендациям Народного Защитника в представленном законопроекте есть такие формулировки, которые не являются конкретными и в дальнейшем могут послужить как борьбе с проявлением ненависти, так и могут послужить поводом для ограничения свободы слова, что является недопустимым. «Следует отметить, что к сожалению, государство так и не провело эффективного расследования многочисленных преступлений, совершенных на почве ненависти. За совершенные на почве религиозной и национальной ненависти преступления никто не понес наказания. Для Народного Защитника, принципиально важно, что бы подобные преступления были бы своевременно расследованы и что бы виновники понесли бы законное наказание. С подобной рекомендацией м не раз обращались к властям страны. Однако, чаще всего никакой реакции не следовало. Необходимо предотвращать совершения преступлений на почве ненависти и нетерпимости. Но это не должно происходить за счет нарушения основных прав граждан. Закон не должен ограничивать свободу слова», -сказано в заявлении народного Защитника Грузии.