«Որքան ավելի ծառ տնկենք, այնքան մաքուր կլինի օդը, որ շնչում ենք».Ռալֆ Յիրիկյան
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որպես այգու բարեփոխման աշխատանքների մաս, ծառատունկ են իրականացրել կենդանաբանական այգու՝ կանաչապատումից զուրկ հատվածում: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շրջանակում տնկվել է թխկի, շագանակենի, սոսի, արոսենի տեսակների շուրջ 60 ծառ: Ծառատունկը կատարվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 30 աշխատակիցների ուժերով:
Տնկվող ծառերի ընտրությունն իրականացվել է՝ Կենդանաբանական այգու կենդանատեսակների և բուսատեսակների պահանջներից ելնելով: Ծառատունկի հիմնական նպատակն է նպաստել Կենդանաբանական այգու միկրոտարածքում կենսաբազմազանության պահպանմանը: Այն նաև նպատակ ունի հրավիրել հասարակության ուշադրությունը բնապահպանական խնդիրների վրա և ներգրավել կազմակերպություններին ու քաղաքացիներին դրանց լուծման գործում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առանձնահատուկ կարևորություն է հատկացնում շրջակա միջավայրի պահպանությանն առնչվող խնդիրներին և մշտապես մասնակցություն ունենում կազմակերպվող ծառատունկներին: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հետ համատեղ՝ ընկերությունը ցանկանում է շարունակական և ընդգրկուն դարձնել ծառատունկի աշխատանքները՝ ներգրավելով երիտասարդներին:
2011 թ-ին «FPWC-ի հիմնադրամը՝ Երևանի կենդանաբանական այգու համար» ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 50 միլիոն դրամ է հատկացրել ծրագրի իրականացմանը: 2011 թ-ից սկսած ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաև գերարագ Wi-Fi ինտերնետ կապ է ապահովում Երևանի կենդանաբանական այգու տարածքում: 2015 թ-ի ընթացքում Կենդանաբանական այգին կներկայանա հանրությանը նոր՝ վերափոխված և բարելավված տեսքով և հատուկ մշակված զբոսուղիներով, իսկ այգու այցելուները հնարավորություն կունենան օգտվելու ընդլայնված Wi-Fi ծածկույթից՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության շնորհիվ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցում է Երևանի կենդանաբանական այգու բարեփոխման աշխատանքներին տարբեր մակարդակներում: Բնապահպանական կրթական և տեղեկատվական արշավներն իրականացվում են FPWC հիմնադրամի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ: Իրականացվում են «Երկրի օր», «Նկարչական տոն», «Դդմի օր»,  «Պաղպաղակի օր», «Ապրող ծառ» բնապահպանական տոն-մրցույթները, «Երազանքի գիշեր կենդանաբանական այգում» նախաձեռնությունը և այլ միջոցառումներ: Ամեն տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կենդանաբանական այգուն տրամադրում է տարբեր ծառատեսակների տնկիներ, իսկ ընկերության աշխատակիցները մասնակցում են ծառատունկներին:
2014թ-ի դեկտեմբերից Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ մեկնարկեցին Հայաստանում առաջին ներառական խաղահրապարակի կառուցման աշխատանքները: Նախագծի նպատակն է տարբեր կարողություններ ունեցող երեխաների թույլ տալ շփվել միմյանց հետ՝ ապահովելով խաղալու հավասար իրավունք: Նախագիծն ուղղված է Հայաստանում գրանցված հատուկ կարիքներով ավելի քան 8000 երեխաների համար կրթական, թերապևտիկ, ինչպես նաև ժամանցային հարթակ ստեղծելուն: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցում է նախագծին՝ դրա իրականացման համար հատկացնելով 10 միլիոն դրամ:
«Ծառերը մեր հողի ոգին են. որքան ավելի ծառ տնկենք, այնքան մաքուր կլինի օդը, որ շնչում ենք: Սա է կյանքի աղբյուրը, և մենք պետք է տարածենք այս գիտակցությունը մարդկանց մեջ: Աշխարհում ծառերի քանակը երբեք չի կարող բավարար լինել, հատկապես հաշվի առնելով համաշխարհային արդյունաբերության՝ շրջակա միջավայրին հասցրած անդառնալի վնասը: Եվ ես կոչ եմ անում բոլորին՝  հանձն առնել ծառեր տնկելու և դրանց մասին հոգ տանելու պարտականությունը՝ առավել մաքուր ու առողջ աշխարհ ունենալու համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

• 30-04-2015 18:38:10   | Armenia  |  Сharity
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have initiated a tree-planting in a treeless area of the Zoo, as part of the forestation works. In total, about 60 trees, including mountain ash, maple, chestnut, and plane tree, were planted within the frames of the action. The tree-planting was conducted by 30 volunteers from VivaCell-MTS.
The selection of trees for the action is in accordance with the requirements of the animal and bird species living in the Zoo. The main objective of the tree planting action is to contribute to the preservation of the biodiversity of the micro area of the Zoo. The tree-planting is also aimed at focusing the attention of the society and mobilizing efforts of all organizations and citizens to have their input in the urban greening activities.
VivaCell-MTS treats environmental issues with great importance participating with its staff in the tree planting activities on a continuous basis. Together with FPWC, the Company aims to extend the common tree planting activities into continual and consistent work, by involving the youth.
Since 2011, the start of “FPWC for Yerevan Zoo” project, VivaCell-MTS has contributed to the project around 50 mln AMD.  Since 2011 VivaCell-MTS provides for all visitors of Yerevan Zoo a high-speed public Wi-Fi network. In 2015, as Yerevan Zoo promises to appear to public completely reconstructed and transformed, with newly elaborated Zoo tours, an expanded Wi-Fi zone will be offered to the zoo visitors thanks to the generous support of VivaCell-MTS.
VivaCell-MTS contributes on many levels to FPWC’s project for the transformation of Yerevan Zoo since 2011. Namely, all educational activities and environmental awareness raising events in Yerevan Zoo are jointly organized by FPWC and VivaCell-MTS. The annual events include Earth Day, PanArmenian Painting Day, Pumpkin Day, Dreamnight, Ice Cream Day, Living Tree Festival and more. Each year VivaCell-MTS contributes dozens of tree species for planting in the Zoo and VivaCell-MTS staff participates in the tree planting works carried out annually.
In December of 2014, the FPWC began a campaign to build Armenia’s 1st Inclusive Playground – a pioneering initiative to create a unique space for children of all abilities to interact with each other and have equal opportunities for play. FPWC’s project aims to establish an educational, therapeutic and entertainment platform that will provide free access to 8000 children with disabilities registered in Armenia.
VivaCell-MTS’ generous contribution to the project  in the amount of 10 mln AMD was a major investment in creation of the 1st Inclusive Playground in Armenia at Yerevan Zoo.
“Trees are the soul of our land, the more we grow of them the cleaner air we will breathe. This is the source of all lives; we need to educate all people around us. There are never enough trees in the world especially with the rising industries everywhere polluting tremendously our world. For everyone I say make it an objective to plant trees and take care of it for a fresher and healthier world,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian noted.