Հայաստանի և Վրաստանի գյուղնախարարությունների միջև քննարկվել են համագործակցության հարցեր
Հունիսի 4-ին Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդում «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության խմբակցության պատգամավորների և ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպությունների ներկայացուցիչների միջև հանդիպում է կայացել: Հանդիպումը կազմակերպվել էր Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի գրասենյակի աջակցությամբ: Հանդիպման սկզբում Քաղաքային Խորհրդի մեծամասնության խմբակցության ղեկավար Ռիմա Բերաձեն ողջունեց հավաքվածներին հետևյալ խոսքերով. «Մոտակա ժամանակներս քաղաքի Սակրեբուլոյին կից կստեղծվի ազգային փոքրամասնությունների հարցերով համակարգող խորհուրդ: Այդ խորհրդի նպատակն է Քաղաքային Խորհրդին Թբիլիսիում ապրող փոքրամասնությունների խնդիրների հետ ծանոթացնելը, կուտակված հարցերի լուծման ուղիները փնտրելը»: Կայացած հանդիպման ընթացքում Թբիլիսիի Սակրեբուլոյի նախագահը հավաքվածներին ներկայացրեց «Վրացական երազանք» խմբակցությանը կից ազգային փոքրամասնությունների հարցերով Խորհրդի համակարգող Ռիտա Խիդերբեգիշվիլուն:
Վրաստանի Կառավարության` հունիսի 4-ին կայացած նիստի ընթացքում երկրի վարչապետը հանձնարարություն է տվել ֆինանսների նախարարին: «Մինչ հունիսի 10-ը ներկայացրե´ք մեզ 2015թ. երկրի Բյուջեի նախագծի նոր տարբերակը: Մենք պետք է հարմարվենք նոր իրականությանը: Այդպես չի լինի, որ նախարարությունները մի կողմից գումար պահանջեն, իսկ մյուս կողմից չկարողանան ծախսել այն, ինչ պահանջել են Բյուջեից: Թող ծախսեն այն, ինչ ունեն: 5% տնտեսական աճ այս տարի չի լինի: Ինչքան արագ մենք կանցկացնենք Բյուջեի հստակեցում, այնքան լավ», -հունիսի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը` դիմելով Ֆինանսների նախարարին:
Խորհրդարանական մեծամասնության անդամ Էկա Բեսելիան հաստատում է, որ նախկին Կառավարությունը ստեղծել է հրեշ` ի դեմս Ներքին Գործերի նախարարության: «Անհրաժեշտ է շտապ զատել Պետական Անվտանգության Ծառայությունը ներքին գործերի նախարարությունից: Մենք արդեն անցկացրել ենք գերատեսչությունների ապաքաղաքականացում, այնպես որ նախարարությունն արդեն պատրաստ է առանձնանալուն: Պետական Անվտանգության Ծառայության ղեկավարին կնշանակի Խորհրդարանը, ինչը նշանակում է, որ այդ բարձրաստիճան պաշտոնյան կունենա օրինականության բարձր մակարդակ», -հայտարարել է Էկա Բեսելիան: Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն այս օրերին արդեն սկսել է օրինագծի քննարկումը, որը ենթադրում էր ՆԳՆ-ի բաժանումը և նրա վերահսկողության տակից ուժային գերատեսչության` Պետական Անվտանգության Ծառայության դուրս բերումը: Արդեն հայտնի է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը չի պատրաստվում աջակցել տվյալ նախաձեռնությանը և մեղադրում է իշխող կոալիցիային առանձին գերատեսչություն ստեղծելու փորձի մեջ, որը իրականացնելու է իշխանությունների քաղաքական ընդդիմախոսների հետապնդում:
Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին արտահայտել է իր դիրքորոշումը Ընտրական Համակարգի սպասվելիք փոփոխությունների վերաբերյալ: «Տվյալ հարցի վերաբերյալ ես նոր կարծիք ունեմ և ես ակտիվ կլինեմ, որպեսզի գոյություն ունեցող համակարգը փոփոխվի: Ինչքանով ինձ հայտնի է, իշխող կոալիցիան մոտական օրերս ծրագրում է որոշում ընդունել մեծամասնական պատգամավորների հարցի վերաբերյալ: Ես կողմնակից եմ, որպեսզի այդ համակարգը փոփոխված լինի: Թե ինչ կորոշի իշխող Կոալիցիան, շուտով պարզ կլինի», -հունիսի 4-ին հայտարարել է Բիձինա Իվանիշվիլին:
Հունիսի 4-ին Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունում Հայաստանի և Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունների ներկայացուցիչների միջև հանդիպում է կայացել: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկրների միջև գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության խորացման հարցեր: Գյուղատնտեսության նախարարը ներկայացրել է հայ գործընկերներին Վրաստանում անցկացվող բարեփոխումների մանրամասն նկարագրությունը: Կողմերը համաձայնել են, որ գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցությունը հատուկ կարևորություն ունի և փոխօգտակար է Վրաստանի և Հայաստանի համար: Կողմերը նշել են ENPARD ծրագրի հատուկ դերը, որի շրջանակներում էլ ծրագրվում է շարունակել նշված բնագավառում համագործակության խորացումը: «Հայաստանում ENPARD  ծրագիրը սկսել է գործել 2015թ.-ից: Վրատսանում այդ ծրագիրը գոյություն ունի արդեն 4 տարի: Մեզ համար շատ կարևոր է ծանոթանալ վրացի գործընկերների փորձի հետ: Հենց դա է Վրաստան կատարած մեր այցելության հիմնական նպատակը», -հայտարարել է Հայաստանի Գյուղատնտեսության նախարարության պատվիրակության ղեկավարը:
Հունիսի 4-ին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը երկրի վարչապետի հետ միասին այցելել է պետական, ռազմական գիտատեխնիկական «Դելտա» կենտրոնը: «Երկրի համար «Դելտա» ձեռնարկության գործառույթը ռազմավարական նշանակություն ունի: Այդ ձեռնարկության ամենանշանակալի մշակումն է անօդաչու ուղղաթիռը, որի շուրջ աշխատանքները դեռևս չեն ավարտվել: 2-3 օրից նախարարությունը կստանա առաջին տվյալները, տեղեկություններ անօդաչու ուղղաթիռների մասին: Ստացված տվյալների հետ ծանոթացումից կախված` աշխատանքը կշարունակվի: Ինչ վերաբերում է պետության կողմից «Դելտա» կենտրոնի ֆինանսավորման հարցին, կասեմ, որ դա հենց կենտրոնի հոգսն է: Ֆինանսավորման բարձրացումը կախված է նրանից կկարողանա՞ արդյոք «Դելտան» ստեղծել գնորդին հետաքրքրող արտադրանք: Ինչքանով ես տեղյակ եմ, արդեն քիչ ցանկացողներ չկան, որոնք ուզում են ձեռք բերել Վրաստանում արտադրվող ռազմական տեխնիկան: Ընկերությունը բաց է համագործակցության համար», -հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:

• 05-06-2015 11:00:45   | Армения  |  Обзор прессы Диаспоры
4 июня в Городском Совете Тбилиси, состоялась встреча, между депутатами от правящей партии «Грузинская Мечта» и представителями организаций национальных меньшинств. Встреча была организована при поддержке офиса Народного Защитника Грузии. В начале встречи, руководитель фракции большинства Городского Совета –Рима Берадзе поприветствовала собравшихся со следующими словами: «В ближайшее время, при Городском Совете города будет создан координационный совет по вопросам национальных меньшинств. Цель этого совета –ознакомление Городского Совета с проблемами проживающих в Тбилиси национальных меньшинств, поиск путей решения накопившихся вопросов». В ходе состоявшейся встречи председатель Городского Совета Тбилиси представил собравшимся координатора Совета по вопросам национальных меньшинств при фракции «Грузинская Мечта» -Риту Хидарбегишвили.
В ходе состоявшегося 4 июня заседания Правительства Грузии, премьер министр страны дал поручение министру финансов. «До 10 июня представьте нам на рассмотрение новый вариант проекта Бюджета страны на 2015 год. Мы должны подстраиваться под новые реалии. Так не получится, что бы министерства с одной стороны требовали бы деньги, а с другой не могли бы потратить то, что требуют от бюджета. Пусть тратят то, что у них есть! 5%ого экономического роста в этом году не будет! Чем быстрее мы проведем коррекцию Бюджета, тем лучше», -4 июгя заявил премьер министр Грузии, обращаясь к министру финансов.
Член парламентского большинства –Эка Беселия утверждает. Что предыдущее правительство создало монстра, в лице министерства Внутренних Дел. «Необходимо срочно отделить Службу Государственной Безопасности от министерства внутренних дел. Мы уже провели де-политизацию ведомства, так что министерство уже готово к разделению. Руководителя Службы Государственной Безопасности будет назначать Парламент, что означает то, что этот чиновник будет иметь высокий уровень легитимности», -заявила Эка Беселия. Напомним. Что парламент в эти дни уже приступил к обсуждению законопроекта, предполагающего разделение МВД и вывода из под его контроля силового ведомства - Службы Государственной Безопасности. Уже известно, что парламентская оппозиция не собирается поддерживать данную инициативу, и обвиняет правящую коалицию в попытке создать отдельное ведомства, которое будет осуществлять преследование политических оппонентов властей.
Бывший премьер министр Грузии –Бидзина Иванишвили высказал свою позицию относительно ожидаемой реформы Избирательной Системы. «У меня есть свое мнение относительно данного вопроса и я буду активным, что бы существующая система была бы изменена. Насколько мне известно, правящая коалиция, в ближайшие дни, планирует принять решение по вопросу мажоритарных депутатов. Я сторонник того, что бы эта система была бы изменена. Что решит правящая Коалиция –станет известно в скором времени», -4 июня заявил Бидзина Иванишвили.
4 июня в министерстве сельского хозяйства Грузии состоялась встреча между представителями министерств сельского хозяйства Армении и Грузии. В ходе встречи стороны обсудили вопросы углубления сотрудничества между странами в вопросах сельского хозяйства. Министр Сельского хозяйства Грузии представил армянским коллегам подробное описание реформ, проводимых в Грузии. Стороны согласились, что сотрудничество в сфере сельского хозяйства является особенно важным и взаимно-полезным для Грузии и Армении. Стороны отметили особенную роль программы ENPARD, в рамках которой и планируется продолжать углублять сотрудничество в указанной сфере. «В Армении программа ENPARD начала действовать с 2015 года. В грузи эта программа существует уже четыре года. Для нас очень важно ознакомится с опытом грузинских коллег. Именно это и является основной целью нашего визита в Грузию», -заявил руководитель делегации министерства Сельского хозяйства Армении.
4 июня министр Обороны Грузии, вместе с премьер министром страны. Посетила государственный военный научно-технический центр «Дельту». «Для страны, функция предприятия «Дельта» -имеет стратегическое значение. Самой выдающейся разработкой этого предприятия является беспилотный вертолет, работа над которым еще не завершена. Через 2-3 недели министерство получит первые данные, информацию о беспилотном вертолете. В зависимости от ознакомления с полученными данными, работа будет продолжена. Что касается финансирования деятельности центра «Дельта» со стороны государства, скажу, что это забота самого центра. Увеличение финансирования зависит от того –сможет ли «Дельта» создавать продукцию, интересную для покупателей. Насколько мне известно, уже есть немало желающих приобрести военную технику, произведенную в Грузии. Компания открыта для сотрудничества», -заявила министр Обороны Грузии.