Եվրոպայի արվեստասերներին է ներկայացվել Մինաս Ավետիսյանի «Մենք այստեղ ապրել ենք. Ջաջուռ» կտավը (Տեսանյութեր)
• 20-07-2015 14:58:56   | Գերմանիա  |  Մշակույթ
Հայ մեծանուն նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի  ծննդյան 86րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Մշակույթների երկխոսություն» հիմնադրամը  Ռուսական  արվեստի թանգարանի (պրոֆ. Արամ Աբրահամյանի հավաքածու) հետ համագործակցությամբ հուլիսի 19-ին արվեստասեր հանդիսատեսին ներկայացրեց «Մենք այստեղ  ապրել ենք. Ջաջուռ» (1968թ.) Մինաս Ավետիսյանի կտավը, որը սովորաբար գտնվում է թանգարանի պահոցում:
«Մշակույթների երկխոսություն» հիմնադրամը, համագործակցելով Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Մորիցբուրգ թանգարանի  հետ, ներկայացրեց «Մինաս և Նարեկ Ավետիսյան. Մոդեռնը և Ավանգարդը Հայաստանում» խորագիրը կրող ինքնատիպ ցուցահանդեսը: Այն կայացավ Գերմանիայի Հալլե քաղաքում՝ գործելով 2014թ. փետրվարի 21-ից մայիսի 4ը: Այս ցուցահանդեսի շնորհիվ Գերմանիայում առաջին անգամ երկու սերունդների նկարիչների աշխատանքները հանդես եկան համատեղ: Մինասի 19 (նաև Ռուսական արվեստի թանգարանի հավաքածույում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի միակ «Մենք այստեղ  ապրել ենք. Ջաջուռ» կտավը) և որդու՝ Նարեկի 9 ստեղծագործությունները ներկայացված էին յուրօրինակ հակադրության մեջ, որը ցուցահանդեսի կոնցեպցիայի առանցքն էր կազմում: Հակադրություն, որը նոր ուղի բացեց դեպի 20րդ դարի անվանի հայ նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի աշխարհ և օգնեց ընկալել մեր արդի արվեստի վառ ներկայացուցիչներից մեկի՝ Նարեկ Ավետիսյանի ստեղծագործությունները:
2015թ.-ի հուլիսի 19-ին Նարեկ Ավետիսյանը, Մինաս Ավետիսյանի կրտսեր որդին խոսեց վերոնշյալ համատեղ լայնածավալ ցուցահանդեսի մասին, ինչպես նաև «Մշակույթների երկխոսություն» հիմնադրամի նախագահ Սոնա Հարությունյանը ներկայացրեց Հալլեում կայացած ցուցահանդեսի շրջանակներում լույս ընծայված եռալեզու (գերմաներեն, հայերեն, անգլերեն) պատկերագրքը, ուր տեղ են գտել Մինասի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին լուսաբանող տարբեր նյութեր ու բացառիկ լուսանկարներ: Պատկերագրքում ընդգրկված է նաև նկարչին նվիրված էսսե, որտեղ արվեստի պատմության գերմանացի պրոֆեսոր, պատվավոր դոկտոր Վիլհեմ Շլինկը բարձր է գնահատում Մինասի արվեստը՝ այն դիտարկելով միջմշակութային համատեքստում:
Գերմանացի արվեստաբան տիկին Մարի-Քրիստին Ֆրիտչը Նարեկ Ավետիսյանի հետ իր հարցազրույցում փորձել է բացահայտել հոր և որդու միջև գոյություն ունեցող կապը: Նա մեզ ուղեկցում է Նարեկ Ավետիսյանի ստեղծագործական կյանքի տարբեր փուլերով՝ կարևորելով նրա դերը ժամանակակից արվեստում: Մարի-Քրիստին Ֆրիտչն անդրադարձել է նկարչի «Ինտերֆրակտալ շարքին», որտեղ ի հայտ է գալիս արվեստագետի մաթեմատիկական մոտեցումը թեմային: Նա փորձում է մեկնաբանել այս յուրօրինակ միջդիսցիպլինար նախագծի ստեղծումը:
2009թ. Մինաս Ավետիսյանի ծննդյան 80-ամյակի առթիվ «Մշակույթների երկխոսություն» հիմնադրամը լույս ընծայեց մեծանուն նկարչին նվիրված «Մինաս» պատկերագիրքը, որտեղ ընդգրկված են բացառապես մասնավոր հավաքածուներում գտնվող նրա ստեղծագործությունները:
Ներկա եռալեզու պատկերագիրքը, որը հրատարակվել է 2014թ-ին Գերմանիայի Հալլե քաղաքում «Մինաս և Նարեկ Ավետիսյան.Մոդեռնը և Ավանգարդը Հայաստանում» ցուցահանդեսին կապակցությամբ, շեշտադրում է Մինաս Ավետիսյանի ստեղծագործական ուղին, ըստ արժանավույնի նշանավորելով նկարչի 85-ամյա հոբելյանը:
Եվ քանի որ պատկերագիրքն անդրադառնում է նաև նկարչի ուշ ստեղծագործական շրջանի զարգացմանը, գիտակցաբար կերպով համալրում է այդպիսով նախորդ 2009թ.-ին հրատարակված պատկերագիրքը: Արվեստասեր հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա հուլիսի 20ից 26ը Ռուսական արվեստի թանգարանում տեսնել Մինաս Ավետիսյանի վրձնին պատկանող «Մենք այստեղ  ապրել ենք. Ջաջուռ» կտավը և ձեռք բերել «Մինաս և Նարեկ Ավետիսյան.Մոդեռնը և Ավանգարդը Հայաստանում» եռալեզու պատկերագիրքը:
Միևնույն ժամանակ հայ  հանդիսատեսը Ռուսական արվեստի թանգարանում (պրոֆ. Արամ Աբրահամյանի հավաքածու) հնարավորություն ունցավ դիտել «Մինաս և Նարեկ Ավետիսյան.Մոդեռնը և Ավանգարդը Հայաստանում» ցուցահանդեսի բացման և փակման արարողությունը պատկերող  տեսանյութը:

Commemorating event for the anniversary of the famous Armenian painter Minas Avetisyan including the presentation of the latest catalogue
20-07-2015 14:58:56 | Germany | Culture
In order to acknowledge the 86th anniversary of the great Armenian artist Minas Avetisyan on July 19th, Foundation KulturDialog Armenien presented Minas’ work “This is Where We Lived” (1968) in cooperation with the Museum of Russian Art (collection of Aram Abrahamyan). For this occasion, the museum granted the public access to the famous painting, which is normally stored in the museum’s depot, for a week (19.-26.07.2015). Last year, the painting was part of the special exhibition “Minas and Narek Avetisyan. Modernism and Avant-garde in Armenia” at the Fine Arts Museum Moritzburg in Halle (Saale), (county museum of Saxony-Anhalt), Germany.
In cooperation with the German county Saxony-Anhalt and its county museum Stiftung Moritzburg (Landesmuseum Sachsen-Anhalt) KulturDialog Armenien presented the special exhibition “Minas and Narek Avetisyan. Modernism and Avant-garde in Armenia“ in Halle (Saale), Germany from February 21st to May 4th, 2014. This exhibition in Germany allowed to exhibit together works of these two generations of artists for the first time. It contrasted 19 works by Minas Avetisyan with 9 works by his son Narek Avetisyan and thus gave insight to the oeuvre of one of the most important artists of Armenia in the 20th century, Minas Avetisyan, and to approach a work series by Narek Avetisyan, the country's most important contemporary artist today.
Narek Avetisyan, the son of Minas, spoke about last year’s joint exhibition in Germany. He also presented the trilingual exhibition catalogue, which concentrates largely on the oeuvre of his father.
An illustrated trilingual catalogue (German, Armenian, English) was published exclusively on the occasion of this exhibition in Halle. It provides the reader with a great variety of material and an appreciable photographic documentation on the live and work of Minas Avetisyan. The included essay on Minas Avetisyan by the German Art History Professor Emeritus Dr. Wilhelm Schlink positions the artist and his work in an international art context. The comprehensive and exclusive interview Narek Avetisyan granted the German art historian Marie-Christine Fritsch allows to understand better the relation between father and son. The reader can follow Narek Avetisyan's artistic development and evaluate his current position in the art world. Special emphasis is given to the exhibited “Interfractal Series” by Narek Avetisyan as the interview presents Avetisyan's approach to this primarily mathematical subject and explains how the artists created this unique, interdisciplinary project.
In 2009, on the occasion of Minas Avetisyan's 80th anniversary, KulturDialog Armenien published the penultimate illustrated catalogue “Minas”, dedicated to the renowned artist and his works which can be found exclusively in private collections.
The latest, trilingual catalogue which accompanied the exhibition “Minas and Narek Avetisyan. Modernism and Avant-garde in Armenia“ in Halle (Saxony-Anhalt), Germany, in 2014, focuses greatly on the creative life of Minas Avetisyan to appropriately commemorate the artist's 85th anniversary. As it commits also to the development of his late artistic career, the catalogue deliberately complements the catalogue published in 2009.
Additionally, a film documenting the exhibition in Germany was shown that day. The public was given the possibility to see the famous work of Minas and buy the exhibition catalogue. The catalogue will be available at the Museum of Russian Art (collection of Aram Abrahamyan).