ԱՊՀ կամ ԵՏՄ տարածքում դոլարով առևտուր անելուց հրաժարվելն անիրատեսական է
Վերջերս Ռուսաստանի Նախագահ Պուտինը հանդես էր եկել մի նախաձեռնությամբ, որով առաջարկում էր հրաժարվել ԱՊՀ երկրների միջև փոխադարձ առևտուրը դոլարով իրականացնելուց, փոխարենը հաշվարկներում օգտագործելով առևտուրն անող երկրների արժույթները։ Իսկ երեկ այդ նախաձեռնությունը սատարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ով Բելառուսում հայտարարեց, որ «Հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել ԵՏՄ-ում ազգային արժույթներով կատարվող փոխադարձ հաշվարկների ակտիվացման եւ դոլարիզացիան նվազեցնելու ուղղությամբ»:
Տեխնիկապես բավականին բարդ, բայց տեսականորեն առաջին հայացքից հնարավոր թվացող այս ծրագիրը, սակայն, բավականին ռիսկային է ու գործնականում շատ դժվար է իրականացնելը։ Համաձայնելու՞ է արդյոք Ռուսաստանը, որ, ասենք, գազի կամ նավթամթերքի դիմաց Հայաստանը իրեն վճարի ռուսական ռուբլով: Երբ ռուբլին արժեզրկվում է (իսկ այն, ակնհայտորեն շարունակելու է արժեզրկվել առաջիկա տարիներին), «Գազպրոմին» ձեռնտու է գազի դիմաց վճարը հենց դոլարով ստանալ (ինչը համարժեք կլինի ավելի շատ ռուբլու)։ Իսկ միգուցե Ռուսաստանը համաձայնի, որ իր գազի դիմաց Հայաստանը դրամո՞վ վճարի։ Այդ դեպքում մեր երկիրը դրամը աստիճանական արժեզրկելու (ու արժեզրկված դրամով ռուսներին վճարելու) լրացուցիչ խթան է ստանում, ինչը հասկանալով` դժվար թե ռուսները համաձայնեն դրամին:
Առաջին դժվարությունը կապված է արժույթի ընտրության հետ։ Ո՞ր դեպքերում ո՞ր արժույթով ներմուծողներն ու արտահանողները պետք է կնքեն պայմանագրերը։ Տրամաբանականն այն է, որ ընտրվի ամենակայուն՝ ամենաքիչ տատանվող արժույթը, հակառակ դեպքում գործարարների՝ կուրսի տատանումներից մեծ վնասներ կրելու ռիսկը չափազանց մեծ կլինի։ Եթե ազգային արժույթները տատանվում են, բայց առևտրային պայմանագրերը դոլարով են՝ գործարարները ռիսկերը շատ ավելի հեշտ են կառավարվում, քան թե եթե առևտուրը հենց տատանվող արժույթով է արվում։
Արժույթը
Մինչև 2014-ի սկիզբը թվում էր, թե Ղազախստանի արժույթն ամենակայուններից է (այս երկիրն իրականացնում էր ֆիքսվածին մոտ փոխարժեքի քաղաքականություն), սակայն վերջին մեկուկես տարում երկու անգամ այս արժույթը կտրուկ արժեզրկվեց (55 տոկոսով)՝ 1 դոլարի դիմաց նախկին մոտ 160-ից հասնելով 240-245-ի։ Ռուբլու
մասին խոսելն արդեն ավելորդ է, քանի որ վերջինս ամենաանկայունն է: Պակաս վատ վիճակում չէ վերջին մի տարում 50 տոկոսով արժեզրկված բելառուսական ռուբլին:
Իսկ ահա ԵՏՄ-ին նոր անդամակցած Ղրղզստանի ազգային արժույթը՝ Սոմը, թեև մի տարում արժեզրկվել է ընդամենը 22 տոկոսով, սակայն այն հաճախակի է տատանվում:
Համեմատաբար կայուն է ԵՏՄ տարածքում հայկական դրամը, որը վերջին 6 տարում 2 անգամ է կտրուկ արժեզրկվել, մի դեպքում` 25%-ով, մյուսում` 18%-ով։ Սակայն, դրամի դեպքում էլ գործ ունենք փոքր տնտեսության և առևտրի փոքր ծավալների հետ, ինչը ևս բարդացնում է խնդիրը։ Բացի այդ, ԵՏՄ անդամ մյուս պետությունները հազիվ թե համաձայնվեն անցնեն դրամի` նաև քաղաքական նկատառումներից ելնելով:
Հետևապես ԵՏՄ տարածքում չկա որևէ մի արժույթ, որը կարողանա իր վստահելիությամբ և կայունությամբ փոխարինել Դոլարին, Եվրոյին և այլ միջազգային արժույթներին:
Հունական հիվանդության ուրվականը
Հաջորդ խնդիրը կապված է երկրների եկամուտների տարբերությունների հետ։ Հայաստանի մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն 4 անգամ պակաս է Ռուսաստանի համապատասխան ցուցանիշից, 2 անգամ՝ Ղազախստանի ցուցանիշից։ Առևտուրը տեղական արժույթներով անելը (եթե իհարկե այն հաջողվի) ի վերջո, տանելու է ԵՏՄ տարածքում միասնական արժույթ ստեղծելու անհրաժեշտությանը: Բայց ստեղծել միասնական արժույթ այն երկրների համար, որոնց մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն էականորեն տարբերվում է, նշանակում է ապրանքների արտահանման էական աճի հեռանկարից զրկել քիչ եկամուտներով երկրներին: Դա է պատճառը, որ անգամ ԵՄ 28 երկրներից 9 (համեմատաբար ցածր եկամուտներով երկրները) չեն մտել եվրոգոտի: Հունաստանի պարտքային ճգնաժամի պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ունենալով համեմատաբար ցածր եկամուտներ` մտավ եվրոգոտի ու վատացրեց իր ապրանքների արտահանման պայմանները:
Այսպիսով` ԱՊՀ երկրների միջև առևտրում դոլարից հրաժարվելու Պուտինի նախաձեռնությունը շատ խնդրահարույց է: Ամենայն հավանականությամբ այն զուտ քաղաքական-քարոզչական նպատակներ է հետապնդում` Ռուսաստան-Արևմուտք ներկայիս առճակատման ֆոնին: Դոլարից հրաժարվելուն, ամենայն հավանականությամբ, դեմ կլինեն ԵՏՄ անդամ մյուս երկրները, որոնք չեն ցանկանա,
որ իրենց ազգային արժույթը փոխարինվի ռուսական ռուբլու պես անկայուն միասնական արժույթով, իսկ տնտեսությունները կանգնեն «հունական հիվանդության» եզրին:

Отказ от торговли за доллары на территории Снг или Еаэс нереалистичен
Некеторое время назад Президент Российской Федерации выступил с инициативой отказа от осуществления торговли между странами СНГ за доллары США, взамен предложив использовать валюту торгующих стран. А вчера эту инициативу поддержал премьер-министр РА Овик Абрамян, который в Белоруссии заявил: «Нужно предпринять шаги в направлении активизации в ЕАЭС взаимных расчетов национальными валютами и снижении долларизации».
Эта технически сложная, но с первого взгляда теоретически кажущаяся возможной программа, однако, довольно рискованна и реализовать ее на практике очень трудно. Согласится ли Россия, чтобы, например, Армения ей платила за газ или нефть российскими рублями, когда рубль обесценивается (а он наверняка будет продолжать обесцениваться в предстоящие годы) и «Газпрому» выгодно получать деньги за газ именно в долларах (что будет эквивалентно большему количеству рублей). А может, Россия согласится, чтобы Армения за газ платила драмами? В этом случае наша страна получает дополнительный стимул постепенно обесценить драм (и платить России обесцененным драмом) и, понимая это, Россия вряд ли согласится на такое.
Первая трудность связана с трудностью выбора валюты. В каких случаях в какой валюте экспортеры и импортеры должны заключать договора. Логичным будет выбрать самую стабильную – наименее колеблющуюся валюту, в противном случае риск предпринимателей понести потери из-за колебаний курса будет более чем велик. Если национальные валюты колеблются, но торговые договора заключены в долларах, то риски предпринимателей управляются намного легче, чем когда торговля производится в колеблющейся валюте.
Валюта
До начала 2014-го года казалось, что казахская валюта является одной из самых стабильных (эта страна осуществляля политику курса, близкого к фиксированному), однако за последние полтора года эта валюта два раза резко обесценилась (на 55 процентов) – курс доллара от 160 тенге дошел до 240-245. О рубле говорить уже излишне, так как он является самым нестабильным. Не в лучшем состоянии и обесценившийся за последний год на 50 процентов белорусский рубль.
А вот национальная валюта присоедидвшегося к ЕАЭС Кыргызстана – сом, хотя и за год обесценилась всего лишь на 22 процента, однако колеблется часто.
На территории ЕАЭС сравнительно стабилен армянский драм, который за последние 6 лет резко обесценивался 2 раза: в первом случае – на 25 процентов, во втором – на 18. Однако, в случае драма мы имеем дело с небольшой экономикой и небольшими объемами торговли, что и осложняет ситуацию. Кроме того, остальные государства-члены ЕАЭС вряд ли согласятся перейти на драм, в том числе и по политическим причинам.
Следовательно, на территории ЕАЭС не существует валюты, способной своей надежностью и стабильностью заменить доллар, евро и другие международные валюты.
Призрак греческой болезни
Следующая проблема связана с разницей доходов стран. ВВП Армении на душу населения в 4 раза ниже соответствующего показателя России, в 2 раза – Казахстана. Осуществление торговли в местной валюте (если, конечно, это удастся) в конечном счете приведет к необходимости создания единой валюты на территории ЕАЭС. Но создавать единую валюту для стран, чей ВВП на душу населения существенно отличается друг от друга, означает лишить страны с низким доходом перспективы существенного роста экспорта. По этой причине 9 из 28-и стран-членов Евросоюза (страны со сравнительно низкими доходами) не вошли в еврозону. Одной из причин долгового кризиса Греции – страна, имея сравнительно низкие доходы, вошла в еврозону и ухудшила условия экспорта отечественных товаров.
Таким образом, инициатива Путина насчет отказа от доллара США в торговле между странами СНГ очень проблематична. По всей видимости, она преследует чисто политическо-пропагандистские цели на фоне существующего конфликта между Россией и Западом. Против отказа от доллара, по всей вероятности, будут против и другие страны-члены ЕАЭС, которые не захотят, чтоб их национальная валюта была заменена такой нестабильной единой валютой, как российский рубль, а экономики оказались на грани «греческой болезни».