Վրաստանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել Թուրքիայի տարածքում գտնվող իր քաղաքացիներին զգոնություն ցուցաբերել
Սեպտեմբերի 10-ին Կախեթիի շրջանում (Վրաստանի խաղողագործության հիմնական շրջանը -խմբ.) սկսվել է խաղողի բերքահավաքի պետական ծրագիրը` «Ռթվելի 2015»:
«Գյուղացիների կողմից հավաքված բերքը կընդունեն 4 ձեռնարկություններ: Փուլ առ փուլ խաղողի բերքահավաքին կմիանան նաև երկրի այլ շրջանները: Խաղողի «Ռկածիթելի» տեսակի համար պետությունը կվճարի 0.25 լարի, դրան գումարած պետական սուբսիդիան` 0.35 լարի: Խաղողի Ռկածիթելի տեսակի արժեքը կկազմի 0.60 լարի: 1 կգ. «Սափերավիի» դիմաց պետությունը կվճարի ընդհանուր առմամբ 0.75 լարի», -ասված է գինեգործության Ազգային Գործակալության հայտարարությունում:
Միաժամանակ Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտարարում է, որ «լավ կլիներ, եթե գյուղացիները վերադառնային գինու պատրաստման ավանդական մեթոդին` պատրաստեին այն ինքնություն: Այս տարի խաղողի բերքահավաքը կլինի բավականին ծանր: Դա կապված է դեպի Ռուսաստան և Ուկրաինա գինու արտահանման ծավալի կտրուկ կրճատման հետ: Գործարաններն արդեն իսկ ունեն անցյալ տարվա չվաճառված գինու մեծ պաշարը, իսկ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի դրությունը լավատեսություն չի հաղորդում արտահանման աճի տեսանկյունից»:
Կախեթիի գյուղացիները բողոքում են խաղողի դիմաց պետության առաջարկած ցածր գներից: Սեպտեմբերի 10-ին Գուրջանիում բողոքի ցույց է անցկացվել, որի ընթացքում բողոքող գյուղացիները սպառանցել են իշխանություններին, որ խաղողի գինը չբարձրացնելու դեպքում, իրենք կկտրեն ողջ խաղողի այգին: «Մենք խաղող աճեցնելու համար շատ ավելի մեծ գումար ենք ծախսել, քան այսօր մեզ առաջարկում են: Մեզ ուղղակիորեն ստորացնում են, երբ առաջարկում են նման գին… Եթե գինը չբարձրացվի մենք կկտրենք ամբողջ խաղողի այգիները», -հայտարարում են կախեթցի գյուղացիները:
«Ես ունեմ հիմնավորված կասկած, որ գյուղացիների բողոքները ղեկավարվում են դրսից: Նրանք չափից ավելի կազմակերպված են… Գյուղացիները սպառնում են մեզ, որ կկտրեն իրենց խաղեղի վազերը… Մենք բոլորս վրացիներ ենք, և եթե վրացու համար այդքան հեշտ է կտրել իր խաղողի այգին, ապա նա արժանի չէ խաղողի վազ ունենալուն: Տվյալ թեմայի շուրջ խարդախությունն անընդունելի է», -սեպտեմբերի 10-ին հայտնել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
Հիշեցնենք, որ բացի նրանից, որ գինին և խաղողը սրբություն են վրացական մշակույթի մեջ, գինու արտահանումը վրաց պետության հիմնական եկամուտներից մեկն է:
«Վրաստանը տարածաշրջանում կդառնա առաջին երկիրը, որի հետ Չինաստանը կսկսի ազատ առևտրային համակարգի հաստատման մասին երկխոսությունը», -Չինաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին: «Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու պետությունների միջև առևտրային և տնտեսական հարաբերությունների խորացման հարցերը: Ընդգծվել է, որ ներկայիս կառավարության օրոք (վրացական -խմբ.) Վրաստանի և Չինաստանի հարաբերություններն ավելի են ակտիվացել: Համագործակցության խորացման ապացույցն է միջպետական այցելությունների և կապերի հաճախականության աճող դինամիկան: Չինաստանը Վրաստանի հիմնական առևտրային դաշնակիցներից մեկն է: 2014թ. երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 28%-ով», -ասված է Վրաստանի վարչապետի մամլո-ծառայության տարածած հայտարարությունում:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել է լարիի փոխարժեքային կուրսը արտասահմանյան արժույթների նկատմամբ սեպտեմբերի 11-ի համար: Բանկի որոշման համաձայն` 1 դոլարը կարժենա 2.4014 լարի, իսկ 1 եվրոն` 2.6872 լարի: Վրաստանի ազգային արժույթը շարունակում է անկումը:
Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարությունը Թուրքիայում գտնվող Վրաստանի քաղաքացիներին դիմում է հղել: «Թուրքիայում կատարված վերջին իրադարձություններին ի տես` Վրաստանի ԱԳՆ-ն կոչ է անում Թուրքիայի տարածքում գտնվող քաղաքացիներին զգոնություն ցուցաբերել և հարկ եղած դեպքում դիմել Վրաստանի դեսպանությանը», -ասված է դիմումի մեջ:
Հիշեցնենք, որ ահա արդեն մի քանի ամիս է, ինչ Թուրքիայում բախումներ են տեղի ունենում թուրքական բանակի և քուրդ բնակչության միջև: Երկրի արևելյան շրջաններում հայտարարված է հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացում (ըստ էության պատերազմական իրավիճակ), իսկ քաղաքներում, որտեղ քրդերը քանակական փոքրամասնություն են կազմում, թուրքերը կազմակերպում են զանգվածային ջարդեր: Արդեն այրվել են քրդերին պատկանող մի քանի հարյուր շենքեր` բնակելի և գրասենյակային:

10 сентября в регионе Кахети (основной грузинский регион по выращиванию винограда –ред.) началась государственная программа по сбору урожая винограда –Ртвели 2015. «Принимать собранный крестьянами урожай будут четыре предприятия. Поэтапно, к сбору винограда подключаться и другие регионы страны. За сорт винограда «Ркацители» государство будет платить 0,25 лари плюс государственная субсидия -0,35 лари. Стоимость винограда сорта «Ркацители» составит 0,60 лари. За один килограмм винограда «Саперави» государство в общей сумме заплатит 0,75 лари», -сказано в заявлении национального агентства по виноделию.
В то же время министерство Сельского хозяйства Грузии заявляет, что «было бы лучьше если бы крестьяне вернулись к традиционному методу изготовления вина –делали бы его самостоятельно. Сбор урожая в этом году будет довольно сложным. Это связанно с резким сокращением объемом экспорта вина в Россию и Украину. У заводов и так имеются большие запасы непроданного прошлогоднего вина, а ситуация в России и Украине не внушает оптимизма, с точки зрения увеличения объема экспорта».
Кахетинские крестьяне протестуют против низких цен, предлагаемых государством за виноград. 10 сентября в Гурджаани состоялась акция протеста, в ходе которой протестующие крестьяне пригрозили властям, что в случае, если цена за виноград не будет повышена –они срубят все виноградники. «Мы потратили на выращивание винограда гораздо больше денег, чем нам сегодня предлагают. Нам в прямом смысле унижают, когда предлагают такую цену… Если цена не будет повышена –мы срубим все виноградники», заявляют крестьяне.
«У меня существует обоснованное подозрение, что протесты крестьян руководятся из вне. Очень уж они организованные… Крестьяне угрожают нам, что срубят свои виноградники… Мы все грузины, и если грузину так легко срубить свой виноградник, значит он не заслуживает иметь виноградную лозу. Спекуляции на данную тему –неприемлемы!», -10 сентября заявил министр Сельского хозяйства Грузии.
Напомним, что кроме того, что вино и виноград являются чем то священным в грузинской культуре, экспорт вина это один из основных пунктов доходов грузинского государства.
«Грузия станет первой страной в регионе с которой Китай начнет диалог о установлении режима свободной торговли», -по окончании встречи с премьер министром Китая заявил Иракли Гарибашвили. «В ходе встречи стороны обсуждали вопросы углубления торговых и экономических связей между государствами. Было отмечено, что при нынешнем правительстве (грузинском -ред.) отношения между Грузией и Китаем еще больше активизировались. Свидетельством о углублении сотрудничества является динамика межгосударственных визитов и контактов. Китай является одним из основных торговых партнеров Грузии. В 2014 году товарооборот между странами повысился на 28%», -сказано в заявлении распространенном пресс службой премьер министра Грузии.
Национальный Банк Грузии установил обменный курс лари, по отношению к иностранной валюте на 11 сентября. Согласно решению Банка, завтра 1 доллар будет стоить 2,4014 лари, а 1 евро -2,6872 лари. Национальная валюта Грузии продолжает падение.
Министерство Иностранных Дел Грузии распространило обращение к гражданам Грузии находящимся в Турции. «В виду последних событий происходящих в Турции, МИД Грузии призывает граждан, находящихся на территории Турции проявлять осторожность и в случае необходимости обращаться в посольство Грузии», -сказано в обращении. Напомним, что вот уже
несколько месяцев, как в Турции происходят столкновения между турецкой армией и курдскими борцами за независимость. В восточных регионах страны объявлено о проведении Антитеррористической Операции, а в городах, где курды составляют количественное меньшинство, турки устраивают массовые погром. Уже сожжено несколько сотен зданий (жилых и офисных), принадлежащих курдам.