Մեկնարկել է Երիտասարդական նվագախմբի նոր համերգաշրջանը (Տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 1-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 2015-2016 համերգաշրջանի բացման համերգը (գործընկեր՝ Յունիբանկ)։
Նվագախմբի կատարմամբ հնչեցին Պյոտր Չայկովսկու Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 1-ը (մենակատար՝ Արմեն Բաբախանյան, դաշնամուր), հատվածներ Արամ Խաչատրյանի ՙՍպարտակ՚ բալետից (Նախանվագ և պար, Սպարտակի և Ֆրիգայի ադաջոն, Էգինայի վարիացիան և խրախճանք, Տեսարան և կրոտալներով պար, Հադեսի կույսերի պարը և Սպարտակի հաղթանակը)։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ կարևոր օր է իր և նվագախմբի համար։ Արտիստի համար միշտ սպասված է նոր համերգաշրջանը։ Մաեստրոն տեղեկացրեց, որ սպասվում է շատ ակտիվ համերգային գործունեություն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս. ՙՄենք շատ լավ գիտենք, որ հայաստանյան ունկնդիրը մեզ սպասում է, և ամեն ինչ անելու ենք ավելի ու ավելի հետաքրքիր նախագծեր ներկայացնելու համար՚։
Ամփոփելով նախորդ համերգաշրջանը՝ նշենք, որ այն հագեցած էր, ձեռքբերումներով լի և արդյունավետ։ Բազմաթիվ հանդիպումներ հայաստանյան հանդիսատեսի հետ։ Տեղի են ունեցել մի շարք համերգներ արտասահմանում՝ արժանանալով օտարազգի երաժշտասերի բարձր գնահատանքին։ Ինչպես նախորդ տարիներին, անցած համերգաշրջանում նույնպես, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ՙԱլ Բուստան՚ միջազգային փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն էր, և այս գործընթացը շարունակական է լինելու։ Ելույթներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դահլիճում, Կաննի «Դեբյուսի» համերգասրահում։ Նվագախումբը նոր է վերադարձել Ավստրիայից և Իսպանիայից՝ ելույթներ ունենալով հռչակավոր բեմերում. մասնակցություն «Բրուքներֆեստին», համերգներ Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյն» սրահում, Սարագոսայի «Մոցարտ» համերգասրահում և Մադրիդի Թագավորական թատրոնում։
Նոր համերգաշրջանում՝ հոկտեմբերի 3-ից դեկտեմբերի 5-ը Երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը, որն այս տարվանից սկսած՝ անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Փառատոնի շրջանակներում յուրաքանչյուր չորեքշաբթի կներկայացվեն կամերային, իսկ շաբաթ օրերին՝ սիմֆոնիկ համերգներ։
Նոր համերգաշրջանում՝ 2015թ. դեկտեմբերին, Երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի նաև Non Stop համերգային ծրագիրը։ Իսկ հունվարին կնշվի Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 10-րդ ստեղծագործական հոբելյանական տարին։
Այս ամենն առցանց հեռարձակվելու է SYOA TV-ի միջոցով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի նոր համերգաշրջանի բացման համերգը կարող եք դիտել հետևյալ հղմամբ.

State Youth Orchestra opened a saturated concert season in Armenia and abroad
On the 1st of October, at the National Academic Theater of Opera and Ballet after Al. Spendiaryan was held a concert that marked the opening of the 2015/2016 season of the State Youth Orchestra of Armenia (partner - "Unibank").
The State Youth Orchestra performed Tchaikovsky Piano Concerto No.1 (Armen Babakhanian/piano), pieces from Aram Khachaturian “Spartacus” Ballet
(Introduction and Dance, Adagio Spartacus and Phrygia, Variation of Aegina and
Bacchanalia, Scene and Dance with Crotalums, Dance of Gaditanae and Victory of Spartacus).
The Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan mentioned that it is a rather important day both for him and orchestra. Musician always look forward to the new concert season. The maestro underlined that a very active concert season with a busy schedule both in Armenia and abroad is expected. "We know that the Armenian audience is waiting for us, and we will do every possible thing to realize more interesting projects."
Summing up the results of the previous season, it should be noted that it was productive, effective and full of achievements. Numerous meetings with the Armenian audience and concert series abroad, which have received the appreciation of foreign audiences. During the last season the State Youth Orchestra of Armenia was the official orchestra of Al Bustan International Festival and this is a long term process. Performances at UNESCO Hall in Paris and at "Debussy" concert hall in Cannes. The orchestra has just returned from Austria and Spain, where preformed with concerts at the world famous stages: Brucknerfest and the Vienna "Musikverein", "Mozart" concert hall in Zaragoza and the "Teatro Real" in Madrid.
Within the new season, from October 3 to December 5, the Youth Orchestra will present Khachaturian International Festival, which since 2015 is held under the patronage of RA President Serzh Sargsyan. The festival will feature symphony (on Saturdays) and the chamber (on Wednesdays) concerts.
In December of new 2015 season the Youth Orchestra will present Non Stop Concert Program and in January the State Youth Orchestra of Armenia will celebrate its 10th anniversary.