Մեկնարկել է Երիտասարդական նվագախմբի նոր համերգաշրջանը (Տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 1-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 2015-2016 համերգաշրջանի բացման համերգը (գործընկեր՝ Յունիբանկ)։
Նվագախմբի կատարմամբ հնչեցին Պյոտր Չայկովսկու Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 1-ը (մենակատար՝ Արմեն Բաբախանյան, դաշնամուր), հատվածներ Արամ Խաչատրյանի ՙՍպարտակ՚ բալետից (Նախանվագ և պար, Սպարտակի և Ֆրիգայի ադաջոն, Էգինայի վարիացիան և խրախճանք, Տեսարան և կրոտալներով պար, Հադեսի կույսերի պարը և Սպարտակի հաղթանակը)։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ կարևոր օր է իր և նվագախմբի համար։ Արտիստի համար միշտ սպասված է նոր համերգաշրջանը։ Մաեստրոն տեղեկացրեց, որ սպասվում է շատ ակտիվ համերգային գործունեություն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս. ՙՄենք շատ լավ գիտենք, որ հայաստանյան ունկնդիրը մեզ սպասում է, և ամեն ինչ անելու ենք ավելի ու ավելի հետաքրքիր նախագծեր ներկայացնելու համար՚։
Ամփոփելով նախորդ համերգաշրջանը՝ նշենք, որ այն հագեցած էր, ձեռքբերումներով լի և արդյունավետ։ Բազմաթիվ հանդիպումներ հայաստանյան հանդիսատեսի հետ։ Տեղի են ունեցել մի շարք համերգներ արտասահմանում՝ արժանանալով օտարազգի երաժշտասերի բարձր գնահատանքին։ Ինչպես նախորդ տարիներին, անցած համերգաշրջանում նույնպես, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ՙԱլ Բուստան՚ միջազգային փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն էր, և այս գործընթացը շարունակական է լինելու։ Ելույթներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դահլիճում, Կաննի «Դեբյուսի» համերգասրահում։ Նվագախումբը նոր է վերադարձել Ավստրիայից և Իսպանիայից՝ ելույթներ ունենալով հռչակավոր բեմերում. մասնակցություն «Բրուքներֆեստին», համերգներ Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյն» սրահում, Սարագոսայի «Մոցարտ» համերգասրահում և Մադրիդի Թագավորական թատրոնում։
Նոր համերգաշրջանում՝ հոկտեմբերի 3-ից դեկտեմբերի 5-ը Երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնը, որն այս տարվանից սկսած՝ անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Փառատոնի շրջանակներում յուրաքանչյուր չորեքշաբթի կներկայացվեն կամերային, իսկ շաբաթ օրերին՝ սիմֆոնիկ համերգներ։
Նոր համերգաշրջանում՝ 2015թ. դեկտեմբերին, Երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի նաև Non Stop համերգային ծրագիրը։ Իսկ հունվարին կնշվի Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի 10-րդ ստեղծագործական հոբելյանական տարին։
Այս ամենն առցանց հեռարձակվելու է SYOA TV-ի միջոցով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի նոր համերգաշրջանի բացման համերգը կարող եք դիտել հետևյալ հղմամբ.

Стартовал новый насыщенный концертный сезон Молодежного оркестра в Армении и за рубежом
1 октября в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал. Спендиаряна состоялся концерт, ознаменовавший открытие 2015/2016 сезона Государственного молодежного оркестра Армении (партнер - «Юнибанк»).
В исполнении оркестра прозвучали Концерт для фортепиано № 1 Чайковского (Армен Бабаханян/фортепиано), отрывки из балета«Спартак» Арама Хачатуряна (Интродукция и танец, Адажио Спартака и Фригии, Вариации Эгины и вакханалия, Сцена и танец с кроталами, Танец гадитанских дев и победа Спартака).
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что это очень важный день и для него, и для оркестра. Музыкант всегда с нетерпением ждет нового концертного сезона. Маэстро подчеркнул, что ожидается очень активный концертный сезон с насыщенным графиком как в Армении, так и за ее пределами. «Мы знаем, что армянский зритель ждет нас, и мы будем делать все возможное и не только, чтобы реализовать все больше интересных проектов».
Подводя итоги прошлого сезона, следует отметить, что он был насыщен, эффективен и полон достижений. Многочисленные встречи с армянским зрителем. Был проведен ряд концертов за границей, которые удостоились высокой оценки зарубежной аудитории. В прошлом сезоне, как и в предыдущие годы, Государственный молодежный оркестр Армении выступал в качестве официального оркестра Международного фестиваля Аль Бустан, и этот процесс будет продолжительным. Выступления в парижском зале ЮНЕСКО, в концертном зале «Дебюсси» в Каннах. Оркестр накануне вернулся из Австрии и Испании, где выступал с концертами на известных мировых сценах: «Брукнерфест» и в венский «Музикферайн», концертный зал «Моцарт» в Сарагосе и Королевский театре в Мадриде.
В новом сезоне, с 3 октября по 5 декабря, Молодежный оркестр представит Международный фестиваль имени Хачатуряна, который с 2015 года проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна. В рамках фестиваля будут представлены симфонические (по субботам) и камерные (по средам) концерты.
В декабре нового, 2015 сезона Молодежный оркестр представит концертную программу Non Stop, а в январе Государственный молодежный оркестр Армении будут отмечать свой 10-й юбилей.
Все это будет транслироваться в онлайн режиме на SYOA TV.
Вы можете посмотреть первый концерт нового сезона Государственного молодежного оркестра Армении здесь: https://www.youtube.com/watch?t=2&v=qkSi1Hv24po