Լույս է տեսել «Գլոբուս» վերլուծական հանդեսի 2015թ. տասներորդ համարը
Լույս է տեսել «Գլոբուս» վերլուծական հանդեսի 2015թ. տասներորդ համարը՝ նվիրված տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական խնդիրներին։
Տարածաշրջանային խնդիրների համատեքստում հեղինակներն անդրադառնում են Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծին, Բուլղարիայի մունիցիպալ ընտրությունների համատեքստում «Հարավային հոսք» նախագծի վերսկսման հեռանկարներին, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին Թուրքիայի հայ համայնքին, Ռուսաստանի քաղաքականությանը Սիրիայում, ուկրաինական արմատականների և սիրիական ահաբեկիչների կապին։
Աշխարհաքաղաքական խնդիրների համատեքստում վերլուծվում են Մեծ Մերձավոր Արևելքում հնարավոր խորքային փոփոխությունների, Ռուսաստան-Արևմուտք փոխհարաբերութունների զարգացման սցենարների, ԱՄՆ առաջիկա նախագահական ընտրությունների, չինական քաղաքականության հետ կապված հարցեր։
Ամսագրում տեղ են գտել նաև լուրեր տեղեկատվական ոլորտի և Սփյուռքին առնչվող վերջին շրջանի ուշագրավ փաստերի և իրադարձությունների վերաբերյալ։

Вышел в свет десятый номер аналитического журнала «Глобус» за 2015г.
Вышел в свет десятый номер аналитического журнала «Глобус» за 2015г., посвященный региональным и геополитическим вопросам.
В контексте региональных проблем говорится о железной дороге Баку-Тбилиси-Карс, перспективах возобновления проекта «Южный поток» на фоне муниципальных выборов в Болгарии, армянской общине Турции в преддверии внеочередных парламентских выборов, политике России в Сирии, связи между украинскими радикалами и сирийскими террористами.
В геополитическом ракурсе проанализированы возможные глубинные изменения на Большом, Ближнем Востоке, сценарии развития взаимоотношений Россия-Запад, предстоящие президентские выборы в США, китайская политика.
В номер вошли также новости информационной сферы, а также дайджест интересных фактов и событий из жизни Диаспоры.