Ֆինլանդիայում մահմեդական փախստականներին տեղավորել են խոզաբուծարանի նախկին շենքում
Ֆինլանդիայի Հյուվինկյա քաղաքի խոզաբուծության նախկին գիտահետազոտական ինստիտուտի շենքում բացել են ներգաղթյալների ընդունման կենտրոն: Նրանցից շատերը մահմեդականներ են: Այս մասին գրում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով Iltalehti-ին:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` կենտրոնը բացվել է նոյեմբերի սկզբին:
Այդ կառույցի ներկայացուցիչների խոսքերով` ներկայումս կենտրոնում գտնվում է շուրջ հարյուր մարդ, իսկ այն կարող է տեղավորվել մինչև երեք հարյուր մարդ:
Ներգաղթյալների համար ընտրված ապարաստարանը բանավեճերի առարկա է դարձել, մասնավորապես, կարծիքներ են արտահայտվել այն մասին, որ փախստականներին նախկին խոզաբուծարանի շենքում տեղավորելը կարող է վիրավորել իսլամի հետևորդների արժանապատվությունը:
Նշենք, որ խոզի միսը մահմեդականների համար համարվում է արգելված կերակրատեսակ, քանի որ իսլամում այդ կենդանին պիղծ է համարվում:

В Финляндии беженцев-мусульман направили в бывший центр свиноводства
В бывшем научно-исследовательском институте свиноводства финского города Хювинкя (Hyvinkaa) открыли центр приема беженцев, большая часть из которых — мусульмане. Об этом сообщает издание Ienta.ru.
Центр открылся в начале ноября. По словам представителей его администрации, в настоящее время там находится около 100 беженцев, всего в центре могут разместиться до 300 человек.
Издание отмечает, что выбор места для центра вызвал дискуссии, в частности, высказывались опасения, что размещение в институте оскорбит приверженцев ислама. Свинина входит в список пищевых запретов для мусульман — в исламе это животное называется нечистым.