Mosfilm Non Stop և Hollywood Non Stop. հնչել են սիրված ֆիլմերի մեղեդիները
Դեկտեմբերի 19-ին բեմ է բարձրացել Mosfilm Non Stop համերգային ծրագիրը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հանդիսատեսին է ներկայացրել «Մոսֆիլմի» արտադրության սիրված ֆիլմերի սաունդթրեքները: Ավագ և երիտասարդ սերնդի հանդիսատեսով լեփ-լեցուն դահլիճն ունկնդրել է «Զգուշացիր ավտոմեքենայից», «Իվան Վասիլևիչը փոխում է մասնագիտությունը», «Ճակատագրի հեգնանքը», «Ադամանդե ձեռքը», «Հաջողության ջենթլմենները», «Միմինո»,  «Գարնան 17 ակնթարթ» և այլ ֆիլմերի մեղեդիները: Համերգն ուղեկցվում էր նաև ֆիլմերի կադրերի ցուցադրմամբ և կինոնկարների հերոսների թևավոր արտահայտություններով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատում է, որ Non Stop ծրագիրը նպատակ ունի այս ձևաչափով ցույց տալ, որ դասական երաժշտությունը բարդ չէ, և մարդիկ հեշտությամբ կարող են ընկալել այն։ «Այս համերգների ժամանակ լեփ-լեցուն դահլիճները խոսում են այն մասին, որ գաղափարը ճիշտ է, և նվագախումբը շատ լավ գործ է անում,- նշել է Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ համերգային ծրագրի ընտրությունը կատարելիս շեշտը դրել են ամենասիրված ֆիլմերի և մեղեդիների վրա՝ նաև ներկայացնելով այդ մեղեդիների սիմֆոնիզմը։- «Mosfilm Non-Stop»-ում ընդգրկել ենք այնպիսի կոմպոզիտորների, որոնք դասական են համարվում՝ Գիա Կանչելի, ում գործերը հնչում են աշխարհի լավագույն նվագախմբերի կատարմամբ, ով գրել է մեր ամենասիրելի ֆիլմերից մեկի՝ «Միմինոյի» երաժշտությունը, հայ կոմպոզիտոր Միքայել Թարիվերդիև, ով խորհրդային շատ ֆիլմերի երաժշտությունների հեղինակն է և այլք»։
Երգիչներ Գայանե Հովհաննիսյանը, Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը, Կիմ Սարգսյանը երեկոյի ընթացքում կատարել են ֆիլմերի շնորհիվ սիրված ու հանրածանոթ դարձած երգեր։
Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը համերգի ընթացքում ներկայացրել է «Գարնան 17 ակնթարթ» ֆիլմում հնչող երգը, որը հեղինակել է Միքայել Թարիվերդիևը։ Երգիչը նկատում է, որ հայ կոմպոզիտորի այս երգն առանձնանում է ինքնատիպ մեղեդայնությամբ։ Նա նաև ասում է, որ իր համար տպավորիչ են խորհրդային կինոնկարները՝ սկսած «Կովկասի գերուհին» ֆիլմից մինչև «Իվան Վասիլևիչը փոխում է մասնագիտությունը»։
Իսկ դեկտեմբերի 20-ին Երիտասարդական նվագախումբը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում երկու անգամ ներկայացրել է հանդիսատեսի կողմից շատ սիրված Hollywood Non Stop համերգային ծրագիրը։ Ամերիկյան հայտնի ֆիլմերի սաունդթրեքները ներկայացվել են նոր տեսաշարով, նոր լուսային ու ձայնային էֆեկտներով, ծրագրում ընդգրկվել են նոր մեղեդիներ։ Մասնավորապես, կատարվել են «Բախելով երկնքի դռները», «Ռոմեո և Ջուլիետ», «Գլադիատոր», «Շինդլերի ցուցակը», «Մի անգամ Ամերիկայում», «Կնքահայրը» և հոլիվուդյան այլ ֆիլմերի մեղեդիներ։

Мелодии из популярных фильмов были представлены в рамках проектов Mosfilm Non Stop и Hollywood Non Stop
21-12-2015 14:28:23 | Армения | Культура
19 декабря состоялась премьера проекта Mosfilm Non Stop. Государственный молодежный оркестр Армении представил саундтреки популярных фильмов, произведенных на киностудии «Мосфильм». Концертный зал был переполнен зрителями как старшего, так и младшего поколения, которые наслаждались саундтреками таких фильмов, как «Берегись автомобиля», «Иван Васильевич меняет профессию», «Ирония судьбы», «Бриллиантовая рука», «Джентльмены удачи», «Мимино», «17 мгновений весны» и так далее. Концерт сопровождался показом сцен из фильмов и крылатых фраз персонажей.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении - Сергей Смбатян отметил, что проект Non Stop по своему формату должен доказать, что классическая музыка не сложная, и люди могут легко понять ее. «Полные концертные залы во время этих проектов говорят об успехе идеи и о профессионализме оркестра», - отметил Сергей Смбатян и добавил, что концертные программы ориентированы на выбор наиболее популярных фильмов и музыки, а также на мелодию и симфонизм этих произведений. «Mosfilm Non Stop включает в себя шедевры композиторов, которые уже считаются классикой; Гии Канчели - автора саундтрека нашего любимого «Мимино» и многих других произведений, которые были исполнены лучшими оркестрами мира; Микаэла Таривердиева - армянского композитора, который создал мелодии для многочисленных популярных советских фильмов и творения многих других композиторов».
Вокалисты Гаяне Оганесян, Саркис Бажбеук-Меликян и Ким Саргсян представили песни, которые завоевали популярность и любовь зрителей благодаря кино.
В рамках этого концерта Саркис Бажбеук-Меликян представил песню из кинофильма «17 мгновений весны», написанную Микаэлом Таривердиевым. Певец подчеркнул, что эта песня выделяется оригинальностью своей мелодии. Он также отметил, что впечатлен советскими фильмами, начиная с «Кавказской пленницы» и кончая такой картиной, как «Иван Васильевич меняет профессию».
20 декабря Молодежный оркестр дважды представил всеми любимый проект Hollywood Non Stop в концертном зале имени Арама Хачатуряна. Знаменитые саундтреки фильмов были представлены с обновленными световыми и звуковыми эффектами, также в концертную программу были включены новые песни. В частности «Достучаться до небес», «Ромео и Джульетта», «Гладиатор», «Список Шиндлера», «Однажды в Америке», «Крестный отец» и другие голливудские мелодии.