Mosfilm Non Stop և Hollywood Non Stop. հնչել են սիրված ֆիլմերի մեղեդիները
Դեկտեմբերի 19-ին բեմ է բարձրացել Mosfilm Non Stop համերգային ծրագիրը։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հանդիսատեսին է ներկայացրել «Մոսֆիլմի» արտադրության սիրված ֆիլմերի սաունդթրեքները: Ավագ և երիտասարդ սերնդի հանդիսատեսով լեփ-լեցուն դահլիճն ունկնդրել է «Զգուշացիր ավտոմեքենայից», «Իվան Վասիլևիչը փոխում է մասնագիտությունը», «Ճակատագրի հեգնանքը», «Ադամանդե ձեռքը», «Հաջողության ջենթլմենները», «Միմինո»,  «Գարնան 17 ակնթարթ» և այլ ֆիլմերի մեղեդիները: Համերգն ուղեկցվում էր նաև ֆիլմերի կադրերի ցուցադրմամբ և կինոնկարների հերոսների թևավոր արտահայտություններով։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատում է, որ Non Stop ծրագիրը նպատակ ունի այս ձևաչափով ցույց տալ, որ դասական երաժշտությունը բարդ չէ, և մարդիկ հեշտությամբ կարող են ընկալել այն։ «Այս համերգների ժամանակ լեփ-լեցուն դահլիճները խոսում են այն մասին, որ գաղափարը ճիշտ է, և նվագախումբը շատ լավ գործ է անում,- նշել է Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ համերգային ծրագրի ընտրությունը կատարելիս շեշտը դրել են ամենասիրված ֆիլմերի և մեղեդիների վրա՝ նաև ներկայացնելով այդ մեղեդիների սիմֆոնիզմը։- «Mosfilm Non-Stop»-ում ընդգրկել ենք այնպիսի կոմպոզիտորների, որոնք դասական են համարվում՝ Գիա Կանչելի, ում գործերը հնչում են աշխարհի լավագույն նվագախմբերի կատարմամբ, ով գրել է մեր ամենասիրելի ֆիլմերից մեկի՝ «Միմինոյի» երաժշտությունը, հայ կոմպոզիտոր Միքայել Թարիվերդիև, ով խորհրդային շատ ֆիլմերի երաժշտությունների հեղինակն է և այլք»։
Երգիչներ Գայանե Հովհաննիսյանը, Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը, Կիմ Սարգսյանը երեկոյի ընթացքում կատարել են ֆիլմերի շնորհիվ սիրված ու հանրածանոթ դարձած երգեր։
Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը համերգի ընթացքում ներկայացրել է «Գարնան 17 ակնթարթ» ֆիլմում հնչող երգը, որը հեղինակել է Միքայել Թարիվերդիևը։ Երգիչը նկատում է, որ հայ կոմպոզիտորի այս երգն առանձնանում է ինքնատիպ մեղեդայնությամբ։ Նա նաև ասում է, որ իր համար տպավորիչ են խորհրդային կինոնկարները՝ սկսած «Կովկասի գերուհին» ֆիլմից մինչև «Իվան Վասիլևիչը փոխում է մասնագիտությունը»։
Իսկ դեկտեմբերի 20-ին Երիտասարդական նվագախումբը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում երկու անգամ ներկայացրել է հանդիսատեսի կողմից շատ սիրված Hollywood Non Stop համերգային ծրագիրը։ Ամերիկյան հայտնի ֆիլմերի սաունդթրեքները ներկայացվել են նոր տեսաշարով, նոր լուսային ու ձայնային էֆեկտներով, ծրագրում ընդգրկվել են նոր մեղեդիներ։ Մասնավորապես, կատարվել են «Բախելով երկնքի դռները», «Ռոմեո և Ջուլիետ», «Գլադիատոր», «Շինդլերի ցուցակը», «Մի անգամ Ամերիկայում», «Կնքահայրը» և հոլիվուդյան այլ ֆիլմերի մեղեդիներ։

21-12-2015 14:28:23 | Armenia | Culture
On 19th of December Mosfilm Non Stop program premiered. The State Youth Orchestra of Armenia presented to the audience soundtracks of popular movies produced by "Mosfilm". The concert hall was overcrowded by older and younger generations of spectators who enjoyed soundtracks of "Beware of the Car", "Ivan Vasilievich Changes a Profession", "Irony of Fate", "Diamond Hand", "Gentlemen of Luck", "Mimino", "17 Moments of Spring" and many other movies. The concert was accompanied by demonstration of scenes from movies and winged phrases of the characters.
Artistic director and principal conductor of the State Youth Orchestra of Armenia - Sergey Smbatyan notes that “Non Stop” project by its format is meant to show that classical music is not a complicated one and people can easily understand it. “The full concert halls during these projects are talking about the success of the idea and about the quality the Orchestra is performing”- said Sergey Smbatyan and added that the concert programs are focused on the selection of the most popular films and music, as well as on melodies and ideology. “Mosfilm Non Stop includes masterpieces of composers who are considered classics already; Giya Kancheli - the soundtrack author of our favorite “Mimino” and many other compositions that have been introduced by the world's top orchestras, Mikael Tariverdiev - Armenian composer who created melodies for numerous soviet popular films and many others”.
During the event singers Gayane Hovhannisyan, Sargis Bazhbeuk-Melikyan and Kim Sargsyan presented songs which have gained popularity and love of the audience due to movies.
In the framework of this concert Sargis Bazhbeuk-Melikyan presented the song from “17 Moments of Spring” written by Mikael Tariverdiev. The singer says that this song stands out by its original melody. He also mentioned that all the Soviet films are very impressive to him, starting with “Kidnapping, Caucasian Style” and up to “Ivan Vasilievich Changes a Profession”.
On December 20, the Youth Orchestra twice performed the audience's favorite Hollywood Non Stop Project in Aram Khachaturian Concert Hall. The famous film soundtracks were presented with a new video, light and sound effects, as well as new songs were included in the concert program. In particular, were presented “Knocking on Heaven’s Door”, “Romeo and Juliet”, “Gladiator”, “Schindler's List”, “Once Upon a Time in America”, “The Godfather” and other Hollywood melodies.