Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղում ևս մեկ ընտանիք բնակարանամուտ է տոնել
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանն այցելել են Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղ, ուր այս տարվա բնակարանաշինության ծրագրով Ավետիսյանների ընտանիքը ավարտել էր կիսակառույց տան շինարարությունը և բնակարանամուտ էր տոնում:
Ավետիսյանների երեք զավակները մեծացել են ընտանիքի հոր՝ Սերոբի հայրական տան կիսանկուղային երկու փոքրիկ սենյակներում, առանց խոհանոցի ու սանհանգույցի: Չնայած Արցախյան պատերազմի տարիներին ստացած վերքերի, որոնք մինչ օրս իրենց զգացնել են տալիս, Սերոբը քարը քարին է դրել՝ փորձելով կառուցել իր տունը, իր երեխաների ապագան, սակայն չի կարողացել ավարտին հասցնել այն:
«Ձմռան գալուստն այնքան մեծ բեռ էր ընտանիքիս ուսերին: Ցուրտ ու խոնավ պատերը կարծես պատիժ լինեին: Ամեն օր տեսնելով, որ իմ հասուն երեխաները չունեն տարրական կենցաղային պայմաններ, որ յուրաքանչյուրը պետք է ունենա, սիրտս ցավում էր: Հիմա անսահման երջանիկ եմ ու շնորհակալ այս օգնության համար, որի շնորհիվ ոչ մի ձմեռ այլևս սարսափելի չէ»,-ասել է Սերոբը:
Բնակարանաշինության ծրագրով այս տարի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և ‹‹Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի›› իրականացմամբ, հանրապետության տասը մարզերի 18 համայնքներից 40 ընտանիք ձմեռը կդիմավորի ապահով տանիքի տակ, առանց քամուց սուլող պատուհանների ու խարխլված տանիքի քանդվելու սպառնալիքի:
«Տուն կառուցելը գործի միայն մի մասն է, և այդ բեռը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պատրաստակամորեն վերցնում է իր վրա: Տան տերերին մնում է միայն այդ տունն իրենց ընտանիքի համար ամրոց դարձնել, պահպանել ընտանիքի ամրությունը, ջերմ մթնոլորտում մեծացնել երեխաներին: Չէ՞ որ տունը միայն ապրելու վայրը չէ. այն մարդու հոգեկան հանգստության, ապահովության և լիարժեքության զգացողության գրավականն է: Եթե մարդն իր տանն իրեն լավ զգա, նա երբեք չի մտածի երկիրը լքելու և օտարության մեջ բախտ որոնելու մասին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ընտանիքի հայրը ժամանակին կռվել ու պայքարել է հանուն մեր հայրենիքի սահմանների անսասանության, հանուն մեր երեխաների անվտանգության: Այսօր յուրաքնչյուրիս պարտքն է օգնել իրար: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի կառուցել ամուր տուն, միասնական համայնք ու ապահով հայրենիք»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2015թ-ի բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել (2014թ.-ին` 55 մլն դրամ), իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնն» իրականացնում է այն: Ծրագրի շնորհիվ 2007թ.-ից մինչև 2015թ.-ի ավարտը բարեկարգված կամ կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտին հասցրած ընտանիքների թիվը կհասնի 93-ի:

• 22-12-2015 12:55:03   | Armenia  |  Сharity
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan visited Ujan village of Aragatsotn region where the Avetisyans have completed the construction of their half-built house through the housing project of this year and were celebrating housewarming.
The three children of the Avetisyans were grown up in family father's, Serob's  semi basement small two rooms of the parental house without a kitchen and a bathroom. Despite the wounds gotten during Artsakh war he put the stone on the stone and tried to build his house, the future of his children, but couldn't complete it.
''Winters have always been a burden for my family. Cold and damp walls were like punishment. It hurt me each time to feel that my adult children did not have basic housing conditions each person should have. Now my hapinnes is endless and I am thankful for the support; now the winter won't be a trouble,'' shared Serob.
Owing to the housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by Fuller Center for Housing Armenia 40 families of 18 communities of 10 regions will meet this winter under a safe roof without whistling-of-the-wind-windows and the threat of the collapse of  the deteriorated roof.
''Building a house is only part of the work, and VivaCell-MTS willingly takes this burden. Now the owners of the house have to make it a castle for their family, to be strong together and raise their children in warm atmosphere. A house is not only a place where one lives: it is the guarantee of a person’s inner peace, sense of security and completeness. If one feels good at home, he will never think of leaving his country and seeking fortune abroad'', VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
''The family father has fought for the borders of our Homeland to stay unshaken and for our children to live safely. Today it's our duty to help each other; only in this case it is possible to build a home with strong basis, a united community and a safe Homeland,'' said Fuller Center for Housing Armenia president Ashot Yeghiazaryan.
To remind, this year VivaCell-MTS invested AMD 100 million for the housing project (AMD 55 million was invested in 2014), and the Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project. Through this partnership, from 2007 till the end of 2015, the number of the families having their houses renovated or the construction of the half-built houses completed will reach 93.