Բնակարանամուտ՝ Շղարշիկում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության շնորհիվ Արագածոտնի մարզի Շղարշիկ համայնքում 2015թ.-ի վերջին ավարտվել է մեկ կիսակառույց տան շինարարություն և վերանորոգվել է երկու տանիք: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը մասնակցել են երջանիկ ընտանիքի բնակարանամուտի արարողությանը և այցելել տանիքները նորոգած ընտանիքներին:
Համատեղ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրն անցյալ տարի մեկնարկել է հենց այս տան շինարարությամբ: Խամոյանների ընտանիքը 20 տարի ապրել է կիսակառույց տանը, բետոնապատ հատակի վրա, առանց խոհանոցի և սանհանգույցի: Ի սկզբանե որպես կաթսայատուն կառուցված շինությունն այսօր հարմարավետ տուն է դարձել ընտանիքի համար:
«Երբ հեռվից նայում եմ տարիներին, այնքան հեքիաթային է այսօրվա մեր երջանկությունը: Մեր ընտանիքում յուրաքանչյուրն ուզում է ամեն պահ տանը լինել, վայելել այն հարմարավետությունը, որից զրկված ենք եղել տարիներ շարունակ: Վատ պայմաններն իրենց հետքն են թողել երեխաներիս առողջության վրա: Հիմա, գոնե նրանց առողջությունն ինչ- որ չափով երաշխավորված կլինի»,-ասել է Խամոյանների ընտանիքի հայրը՝ Մուշեղը:
«Այս ծրագրի հիմքում անտարբերությունը մերժելու մոտեցումն է: Նպատակ, որը հարազատ է մեր ընկերության արժեհամակարգին: Իր խնդիրների և հոգսերի մեջ միայնակ մնացած մարդը նախ հարմարվում է ստեղծված վիճակին, ապա մեկուսանում է միջավայրից: Դա ամենավատ հոգեվիճակն է, որից պետք է խուսափի հասարակությունը: Մենք ձգտում ենք լինել այն աջակցող ձեռքը, որը բազմաթիվ ընտանիքների հանում է դժվարին վիճակից: Այդ ձեռքը, սակայն, ամենազոր չէ: Մենք մեր ծրագրերով շարունակում ենք հուշել մարդկանց. մի եղեք անտարբեր»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ծրագրի շրջանակներում Արագածոտնի մարզում կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտել կամ տունը վերանորոգել է 10 ընտանիք: Շատերի համար տարրական կոմունալ հարմարություններն ու բարեկարգ տունը բնական ու օրինաչափ երևույթ են, մինչդեռ մի զգալի զանգվածի համար այն մաքառումների նպատակակետ է դառնում՝ կյանքը, մի տեսակ, թողնելով հետին պլանում: Ծրագրի այս և մյուս ընտանիքների  համար մի խնդիր այլևս պակասել է»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հիշեցնենք, որ 2015թ.-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել բնակարանաշինության  ծրագրի իրականացման համար, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնն» իրականացրել է այն: Համատեղ իրականացվող ծրագրից 2007թ.-ից մինչև օրս օգտվել է  93 ընտանիք:

• 22-01-2016 11:20:53   |   |  Сharity
Owing to the partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia the construction of a half-built house and renovation of roofs of two houses have been completed in Shgharshik community of Aragatsotn region in 2015. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan participated in the housewarming ceremony of the happy family and visited the families, who have renovated the roofs of their houses.
Last year the jointly implemented housing project launched with the construction of this house. The Khamoyans have lived in a half-built house for 20 years on concrete ground, without a kitchen or a bathroom. The building that was initially built as a boiling house now has become a decent home for the family.
“When I go far back our happiness seems so dreamlike now. Each member of our family wants to be at home each second, enjoy the comfort we were deprived of so many years. Bad housing conditions have affected my children’s health. At least now their health can be secured somehow,” said Mushegh, the father of the Khamoyan family.
“The denial of indifference is in the core of this program, which is very close to the system of values adopted in our Company. Anyone left alone with his or her problems and troubles first adjusts to the situation, and as a next step isolates oneself from others. That’s the worst human condition and the society has to avoid it. We strive to be the helping hand, which supports numerous families in getting out of the hard situation. However, we are not almighty. This program sends a message to others not to be indifferent,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Owing to the housing project 10 families of Aragatsotn region have completed the construction of their half-built house or have renovated their house. For many families the basic housing conditions and the decent home are natural and normal phenomena while for a significant part it becomes a destination for a lifelong struggle leaving the life in the back. For this and other families of the project at least one problem is now solved,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
To remind, in 2015 VivaCell-MTS invested AMD 100 million for the housing project, and the Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project. Owing to this partnership, since 2007, 93 families have benefited.