Օդի աղտոտվածության պատճառով տարեկան 5,5 մլն մարդ է մահանում
Ամբողջ աշխարհում ամեն տարի օդի աղտոտվածության պատճառով մահանում է շուրջ 5,5 մլն մարդ: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտարարվել է գիտության զարգացման Ամերիկյան ասոցիացիային ներկայացված զեկույցում:
Էլեկտրակայանների, գործարանների, տրանսպորտի գործարկաման, ինչպես նաև ածուխի այրման հետևանքով մթնոլորտ արտանետված թունավոր միկրոմասնիկները լրջորեն մեծացնում են սրտային հիվանդությունների և թոքերի քաղցկեղի առաջացման վտանգները:
Ուսումնասիրությունների համաձայն` օդի աղտոտվածությունն ավելի շատ է հանգեցնում մահվան, քան ոչ բավարար սնվելը, գիրանալը, թմրանյութերի օգտագործումը և ոչ անվտանգ սեռական հարաբերությունները:
Մահացությունների կեսից ավելին բաժին է ընկնում Չինաստանին և Հնդկաստանին: Վաշինգտոնում խոշորագույն գիտական փառատոնի ընթացքում կատարված աշխատանքների մանրամասների ուսումնասիրությունից հետո հետազոտողները Չինաստանին և Հնդկաստանին կոչ են արել առաջնահերթություն դարձնել նորագույն տեխնոլոգիաները, որպեսզի սահմանապակեն թունավոր նյութերի արտանետումը:
Որոշ տեղեկությունների համաձայն` Չինաստանում տարեկան մոտ 1,6 մլն մարդ մահանում է աղտոտված օդի պատճառով, իսկ Հնդկաստանում` մոտ 1,3 մլն մարդ:

• 13-02-2016 16:22:58   | Китай  |  Общество
Около 5,5 миллионов человек во всем мире каждый год преждевременно умирают из-за загрязнения воздуха, говорится в докладе, представленном на собрании Американской ассоциации по продвижению науки.
Вдыхание токсичных микрочастиц, которые появляются в воздухе из-за выбросов электростанций, заводов, транспорта, а также в результате сжигания угля, серьезно повышает риск болезней сердца и рака легких.
Согласно исследованию, загрязнение воздуха вызывает больше смертей, чем такие факторы риска, как недостаточное питание, ожирение, употребление наркотиков, и небезопасный секс.
Более половины смертей из-за качества воздуха приходится на Китай и Индию.
Исследователи, которые сообщили о деталях своей работы на крупнейшем научном фестивале в Вашингтоне, уже призвали Китай и Индию сделать своим приоритетом новейшие технологии, чтобы ограничить выбросы токсичных веществ.
По некоторым данным, в Китае около 1,6 миллионов смертей в год связаны с загрязнением воздуха; в Индии - примерно 1,3 миллиона.