Ֆիլմ՝ ոչ թույլ նյարդեր ունեցողների համար
Այն կազմված է երկու մասից,ուր ընգրկվել են “Ռուսական դրվածք” և “Ստվերների ճակատամարտ” ֆիլմերը, որոնք ինքնուրույն երկու նախագիծ են, որոնց միավորում է մեկ ընդանուր պատմություն: Ֆիլմերի ռեժիսորն է Ալեքս Ամիրյանը: Նրա մինչ այդ ստեղծած ֆիլմերը ( “Winds Of Hope”,"Give me a Family" և “Silence Of The Mountains”) ոչ միայն մասնակից եղել մի շարք միջազգային փառատոնների,այլ նաև դարձել են ռեժիսորի այցեքարտը: “Կուկլովոդ” դրաման նկարահանվել է Ալեքս Ամիրյանի սցենարով,բացի այդ նա հանդիսանում է ֆիլմի ռեժիսորն և մարմնավորել է գլխավոր հերոսին Ալեքս Առոևին:
Ֆիլմի առաջին մասը՝“Ռուսական դրվածքը” Ամերիկայի ռուսական մաֆիայի ստեղծման պատմությունն է՝ Հենց “Ռուսական դրվածք”անունն է կրում ռուսական մաֆիոզ կազմակերպությունը,որը ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ստեղծում է կրիմինալ հեղինակություն,օրենքով գող Ռոդյա Կնուտը ( Ռոդիոն Սիչովը):Կազմակերպության նպատակն է հսկողություն սահմանել Նոր Ռուսաստանի բիզնեսմենների գործունեության ու կոոպերատիվ շարժման նկատմամբ: Չէ որ 80-ականների վերջին ԽՍՀՄ –ում սկսվեց սեփականության վերաբաժանում և իշխանությունը միմիանց մեջ կիսում էին նախկին կուսակցական առաջնորդները,կրիմինալ հեղինակությունները և ուժային կառույցների ներկայացուցիչները:Սակայն “Ռուսական դրվածքի” գործունեությունը չի սահմանափակվում միայն 90-ականների սկզբներին Ամերիկա արտագաղթած ռուսներով: Օրենքով գող Գեռա Բորմանը (Գերման Բրոմշտեյնը) միավորելով Նյու Յորքի անջատ ռուսական գանգստեարական խմբավորումները,սկսեց անզիճում պայքար իտալական “Կոզա Նոստրայի”,լատինոամերիկյան նարկոբարոնների և աֆրոամերիկյան սև հրեշտակների դեմ , հետապնդելով մեկ նպատակ՝վերահսկողություն հաստատել Բրայտոնի ռուսալեզու կոմերսանտների նկատմամբ:
ֆիլմի ռեժիսորի կարծիքով “Կուկլովոդը” ոչ միայն սուր սյուժետային, դինամիկ ֆիլմ է. * “Կուկլովոդը” թույլ նյարդեր ունեցողների համար չէ: Գանգստերների արյունալի քաշքշուների տեսարանները՝մաֆիայի իրական կյանքն է:
Ֆիլմում տեղ է գտել նաև սյուժեյի գլխավոր ինտրիգը՝մարդ,որի գտնվելու վայրի մասին ոչ ոք չգիտի: Նա օրենքով գող Սենյա Կուկլովոդն է (Սեմյոն Պրուդկովը)՝ “Ռուսական դրվածքի” սև կարդինալը,որի և ձեռքում մեծ բոսսերը դառնում են հնազանդ տիկնիկներ:
Բորմանի բանտարկությունից հետո, նրա տեղն է զբաղեցնում Ռուսաստանից ժամանած Կուկլովոդը: Այդ պահից նախկին դրվածքը վերանում է: Անտեսանելի մարդը այնպես է դասավորում խաղաքարտերը,որ գանգստերների փոխկապակցված գործունեությունը հայտնի է միայն Կուկլովոդին:
՝“Ռուսական դրվածքը” զուտ գանգստեարական զրուցավեպ չէ: Այստեղ ռեժիսորը փորձում է ֆիլմի հետաքրքրաժարժ սյուժեյի միջոցով, վեր հանել բազմաթիվ էմիգրանտական պրոբլեմներ,որոնց մասին ընդունված չէ խոսել: Պատահական չէ նոր երկու հերոսների՝Ալեքս Առոևի և նրա եղբոր՝ Մագայի հայտնվելը սյուժեյում:
Քիգբոքսինգի նախկին չեմպիոն Ալեքս Առոևը, որը ոչ մի կապ չունի մաֆիայի հետ,ճակատագրի բերումով հայտնվում է Ամերիկայում:Անցնելով էմիգրացիայի փշոտ ճամբով Առոևը ներգրավվում է Կուկլովոդի մեծ խաղի մեջ:
Ալեքս Ամիրյանի նախագծում կինոդերասանների կողքին նկարահանվել են,անվանի սպորտսմեններ և էստրադայի արտիստներ:Մի քանի անուն.ռուսական կինոյի դերասան Պավել Նովիկով, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Վլադիմիր Եպիսկոպոսյանը,Ռուսաստանի դերասանների գիլդիայի անդամ Իգոր Գուզունը, թատրոնի և կինոյի հայ դերասան Ռուդոլֆ Ղևոնդյանը, կինոյի դերասան Մաքս Ռուչկինը (ԱՄՆ) և վերջապես հայտնի կինոռեժիսոր, ԽՍՀՄ Պետական մրցանակի դափնեկիր,Ռուսաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Կոնստանտին Բրոմբերգը,որը հայտնի է իր հրաշալի ֆիլմերով,ինպիսին են «Приключения Электроника» և «Чародеи»:Ֆիլմում նա մարմնավորեց օրենքով գող Կնուտի դերը:
Նախագծին մասնակցեցին նաև կոմպոզիտոր,երաժշտական պրոդյուսեր Արաքսիա Մուշեղյանը, “Միստեր Շլյագեր” Միխաիլ Միխայլովը,”Չիչերինա”, “Պիլիգրիմ” ռոք խմբերը,երգչուհի Դիանա Դիեզը,ռեպեր Մարկուս Ջոնսոնը (ԱՄՆ),երգիչ Պետրո Լուչենտեն (Կանադա) և վերջապես նախագծի կոմպոզիտոր Գարրի Հովակիմյանը:
Նկարահանումները տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ում (Շարլոտ,Նյու-Յորք, Դետրոյթ, Մայամի), Կանադայում (Վինզոր),Ռուսաստանում (Մոսկվա), Ուկրաինայում (Օդեսա), Բելգիայում (Բրյուսել)։

"Кукловод" - (Русский расклад)
Формат картины - две части, где фильмы "Русский расклад" и "Битва теней" - это по сути два самостоятельных проекта, которые объединеняет одна большая история. Режиссёр картины Алекс Амирян. Его фильмы ( “Winds Of Hope”,"Give me a Family" и “Silence Of The Mountains”) стали не только участниками многих международных фестивалей, но и визитной карточкой режиссёра. "Кукловод" снят по сценарию Алекса Амиряна, где он является как режиссёром картины, так и исполнителем роли главного героя фильма Алекса Ароева.
Первая часть картины, "Русский расклад" - это история зарождения так называемой русской мафии Америки. "Русский расклад"- это название русской мафиозной организации, которую после развала Советского Союза создаёт криминальный авторитет, вор в законе, Родя Кнут (Родион Сычев). Цель организации - это установление контроля над кооперативным движением и бизнесменами " Новой России"; ведь в конце 80-ых в стране начался большой передел собственности, когда власть в стране между собой стали делить бывшие партийные лидеры, криминальные авторитеты и силовики. Но деятельность "русского расклада" не ограничивается только Россией.Эмигрировавший в начале 90-ых в Америку, вор в законе Гера Борман(Герман Бромштейн) объединив разрозненные Нью-йоркские,
русские гангстерские группировки, начал бескомпромиссную борьбу против итальянской "Коза Ностры", латиноамериканских наркобаронов и афроамериканских чёрных ангелов с одной лишь целью: установления контроля над русскоговорящими коммерсантами Брайтона.
Как считает режиссёр картины, фильм "Кукловод" получился не только остросюжетным, динамичным.
- "Кукловод" - это фильм не для слабонервных. Экшен сцены кровавые разборки гангстеров - это то, чем живёт мафия.
Но в картине присутствует и главная интрига сюжета - человек, о местонахождении которого не знает никто.Вор в законе Сеня Кукловод (Семен Прутков).
Чёрный кардинал "русского расклада", в руках которого большие боссы, становятся послушными куклами. После ареста Бормана, его место занимает приехавший из России Кукловод, и с этого момента перестает существовать прежний расклад; человек невидимка разложил свой пасьянс, в котором механизм взаимодействия гангстеров известен только Кукловоду.
"Русский расклад" - это не просто гангстерское сага, это попытка режиссёра посредством интригующего сюжета, поднять на поверхность многие эмигрантские проблемы о которых обычно не принято говорить, поэтому появление в сюжете двух новых героев Алекса Ароева и его брата Маги не случайны. Бывший чемпион по кикбоксингу Алекс Ароев, человек не имеющий никого отношения к мафии, в силу жизненных обстоятельств оказывается в Америке. И теперь, пройдя сквозь тернии эмигрантской жизни, Ароев оказывается втянутым в большую игру Кукловода. Проект Алекса Амиряна, в котором приняли участие не только актёры кино, но и эстрады, такие как (актёр российского кино Павел Новиков, заслуженный артист РФ Владимир Епископосян, член гильдии актёров России Игорь Гузун,актёр Владимир Никитин (Россия), актёр театра и кино Рудольф Гевондян,(Армения),актёр кино Макс Ручкин (USA) и наконец известный режиссёр, лауреат государственной премии СССР, Заслуженный деятель искусств России Константин Леонидович Бромберг известный по таким художественным фильмам как «Приключения Электроника» и «Чародеи», сыграл в фильме "Кукловод" роль вора в законе (Кнута). Также в проекте приняли участие:композитор, музыкальный продюсер Араксия Мушегян, «Мистер Шлягер» Михаил Михайлов, рок-группы «Чичерина»,«Пилигрим», певица Диана Диез, репер Маркус Джонсон (USA), певец Петро Лученте(Канада) и наконец композитор проекта Гарри Овакимян.
Съёмки велись в следующих странах: Америка (Шарлотт, Нью-Йорк, Детройт, Майами), Канада (Виндзор), Россия(Москва), Украина(Одесса), Бельгия (Брюссель).