Մարտի 18. օրվա իրադարձություններ. Վրաստան
«Այն տարածքի վերահսկողության ընթացքում, որտեղով անցնում է Բաքու-Սուպսա նավթախողովակը, Վրաստանի ՆԳՆ-ի աշխատակիցները Մցխեթա-Մթիանեթի շրջանի Ծիլկանի գյուղին կից հայտնաբերել են նավթախողովակից նավթի գողության փորձի փաստ: Նավթախողովակին կից հայտնաբերվել են խողովակներ և այլ առարկաներ, որոնք մատնանշում են, որ ինչ-որ անձինք պատրաստվում էին նավթախողովակի տվյալ հատվածից նավթի գողություն իրականացնել», -ասված է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Ռուսաստանի հետ երխոսությունից հրաժարվելը ոչ մի խնդիր չի լուծի: Ընդհակառակը, կմեծացնի խնդիրների ծավալը: Դա շատ ցավալի կերպով կանդրադառնա մեզ վրա: Եթե մենք մեզ ողջամտորեն պահենք, մեզ ոչինչ չի սպառնա», -մեկնաբանելով ռուս-վրացական երկխոսության ներկայիս դրությունը` հայտնել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությւոնների հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Շարունակվել է երկխոսությունը ռուս-վրացական կապերի ակտիվացման կոնկրետ հարցերի շուրջ այն ուղղություններով, որտեղ դիվանագիտական հարաբերությւոնների բացակայությամբ հնարավոր է առաջընթաց: Մասնակիորեն նշվել է, որ երկկողմանի ապրանքաշրջանառության ծավալը չնայած 2015թ. որոշ կրճատումներին` կրկին աճի միտում ունի: Ռուսաստանը կարևորությամբ Վրաստանի երկրորդ առևտրային համագործակիցն է: Երկու երկրների միջև զարգանում են երթևեկության կապերը: Ավտոմոբիլային փոխադրումների մեծացման շնորհիվ Մոսկվան և Թբիլիսին խորացնում են գործնական համագործակցությունը «Վերին Լարս-Կազբեկ» սահմանային անցակետում անցունակությունը մեծացնելու նպատակով: Վրաստանի և Ռուսաստանի պրոֆիլային գերատեսչությունների, խորհրդարանականների, գիտնականների, հասարակական և գործնական շրջանների միջև ուղիղ կապերի ակտիվացում է հատկանշվել: Ռուսական կողմից շահագրգռվածություն է ընգծվել հետագայում առաջադիմորեն զարգացնել Վրաստանի հետ երկկողմանի հարաբերությունները: Միաժամանակ նշվել է, որ վերջին ժամանակներս հաճախակիացած ոչ ընկերական հայտարարությունները վրացի պաշտոնական ներկայացուցիչների կողմից հակասում են կառուցողական փոխհարաբերություների խոշորագույն միտմանը», -ասված է Ռուսաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Այնպես, ինչպես մյուս բոլոր բնաավառներում մեր երկրի գյուղատնտեսությունում կան բազում մարտահրավերներ: Հատկապես հարկ է նշել այն «տնային առաջադրանքը», որը Վրաստանը ստացել է Եվրամիությունից: Վրաստանի կողմից Եվրամիության առջև վերցրած պարտականությունների մեծամասնությունը վերաբերում է հենց գյուղատնտեսության արդյունաբերությանը: Երկիրն ունի եռամյա գործողությունների ծրագիր` ուղղված նրան, որպեսզի երեք տարի անց մեր արտադրանքը մրցունակ լինի եվրոպական շուկայում: Դա մեր հիմնական նպատակն է: Մենք պետք է Վրաստանը դարձնենք գյուղատնտեսական արտադրանք արտահանող երկիր` հատկապես եվրոպական շուկայի ուղղությամբ», -մարտի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տարածած տեղեկության համաձայն` «ամենացածր աշխատավարձերը 2015թ. չորրորդ եռամսյակում գրանցվել են հանրակրթական բաժնում»: «Ուսուցիչների աշխատավարձերի ծավալը կազմել է 625 լարի: Կրթության համակարգում աշխատանքի տեղավորված անձանց 70%-ից ավելին աշխատում է պետական հանրակրթական հաստատություններում: Մասնավոր բաժնում աշխատանքի է տեղավորված շուրջ 22 000 քաղաքացի: Վրաստանում աշխատում է ընդամենը 67 000 ուսուցիչ: Նրանցից 88% աշխատում է պետական դպրոցներում: Ուսուցիչների ընդհանուր քանակության 85% կանայք են: 2015թ. տվյալների համաձայն` 67 000 ուսուցիչ դասավանդում է 553 000 աշակերտի: Այդ կերպ, մեկ աշակերտի հասնում է 0,12 ուսուցիչ», -ասված է հրապարակված վիճակագրական տվյալներում: 2015թ. չորրորդ եռամսյակում ամենաբարձր աշխատավարձերը հաստատվել են ֆինանսական բաժնում: Ֆինանսական բաժնում աշխատանքի տեղավորված անձանց միջին աշխատավարձը կազմում է 1549 լարի:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` «երկրի ընդհանուր տնտեսական ակտիվության երկու երրորդը կենտրոնացված է Թբիլիսիում»: «Երկրի ընդհանուր ֆինանսական շրջանառության 73%-ը հասնում է Թբիլիսիին: Մայրաքաղաքը նաև առաջնորդ է քաղաքացիների աշխատանքի տեղավորման հարցում: Մասնավոր բաժնում Թբիլիսում աշխատում է երկրի աշխատանքի տեղավորված անձանց ընդհանուր քանակի 65%-ը»:
«2016թ. սկզբին Վրաստանից Կատար և Սաուդիան Արաբիա է արտահանվել 11 800 գլուխ ոչխար 1 000 000 դոլար ընդհանուր արժողությամբ», -ասված է Վրաստանի Տնտեսության նախարարության հայտարարությունում:
Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարության հայտարարության համաձայն` «մաքրման աշխատանքների անցկացումից հետո ամբողջությամբ վերականգնվել է տեղաշարժը Ծալկա-Նինոծմինդա մայրուղու Պոգա-Ռոդիանովկա ոլորաններում»:

• 18-03-2016 19:30:04   | Грузия  |  Новости науки и технологии
«В ходе патрулирования территории, по которой проходит нефтепровод Баку-Супса, сотрудники МВД Грузии, рядом с селом Цилкани –региона Мцхета-Мтианети, обнаружили факт попытки кражи нефти из нефтепровода. Рядом с нефтепроводом были обнаружены трубы и другие предметы указывающие на то, что некие лица готовились на данном отрезке нефтепровода осуществлять кражу нефти», -сказано в заявлении министерства внутренних Дел Грузии.
«Отказ от диалога с Россией не решит ни одну из проблем. Наоборот –увеличит количество и масштаб проблем. Это очень болезненно скажется на всех нас. Если мы будем вести себя разумно –нам ничего не будет грозить», -комментируя нынешнее состояние грузино-российского диалога заявил специальный представитель премьер министра Грузии по вопросам отношений с Россией –Зураб Абашидзе.
«Был продолжен диалог по конкретным вопросам активизации российско-грузинских связей на тех направлениях, где в отсутствие дипломатических отношений возможен прогресс. В частности, было отмечено, что объем двустороннего товарооборота, несмотря на некоторое сокращение в 2015г., вновь демонстрирует тенденцию к росту. Россия является вторым по значимости торговым партнером Грузии. Развиваются транспортные связи между двумя странами. В силу заметного увеличения автомобильных перевозок Москва и Тбилиси углубляют практическое взаимодействие с целью увеличения пропускной способности пограничного пункта пропуска «Верхний Ларс–Казбеги». Отмечена активизация прямых контактов между профильными ведомствами России и Грузии, парламентариями, научными, общественными и деловыми кругами. С российской стороны подчеркнута заинтересованность в дальнейшем поступательном развитии двустороннего сотрудничества с Грузией. Вместе с тем отмечено, что участившиеся в последнее время недружественные заявления грузинских официальных представителей противоречат крепнущей тенденции конструктивного взаимодействия», -сказано в заявлении министерства Иностранных Дел России.
«Так же, как и во всех других сферах, в сельском хозяйстве нашей страны есть множество вызовов. Особенно стоит отметить то домашнее задание, которое Грузия получила от Европейского Союза. Большинство обязательств, взятых Грузией перед Европейским Союзом касаются именно сельскохозяйственной отрасли. У страны есть трехлетний план действий направленный на то, что бы через три года наша продукция стала бы конкурентоспособной на европейском рынке. Это наша основная цель. Мы должны сделать Грузию страной –экспортером сельскохозяйственной продукции. Особенно по направлению к европейскому рынку», -18 марта заявил министр Сельского Хозяйства Грузии.
Согласно информации, распространенной Национальным Статистическим Агентством Грузии «самые низкие зарплаты, в четвертом квартале 2015 года, зафиксированы в общеобразовательном секторе». «Объем зарплаты педагогам составил 625 лари. Более 70% всех лиц, трудоустроенных в системе Образования, работают в государственных образовательных учреждениях. В частном секторе трудоустроено около 22 000 граждан. Всего в Грузии работают 67 000 педагогов. Из них 88% работают в государственных школах. 85% от общего количества педагогов –женщины. Согласно данным за 2015 год, 67 000 педагогов преподают 553 000 учащимся. Таким образом, на одного ученика приходится 0,12 педагога», -сказано в опубликованных статистических данных. Самые высокие зарплаты в четвертом квартале 2015 года зафиксированы в финансовом секторе. Средняя зарплата лиц, трудоустроенных в финансовом секторе составляет 1549 лари.
Согласно статистическим данным, «две трети от общей экономической активности страны сконцентрирована в Тбилиси». «73% от общего финансового обороты страны приходится на Тбилиси. Столица так же лидирует по показателям трудоустроенности граждан. В частном секторе, в Тбилиси работают 65% от общего количества всех трудоустроенных граждан страны».
«С начала 2016 года из Грузии в Катар и Саудовсую Аравию было экспортировано 11 800 голов овец, на общую сумму в 1 000 000 долларов», -сказано в заявлении министерства экономики Грузии.
Согласно заявлению министерства Регионального Развития Грузии «после проведения очистительных работ полностью восстановлено автомобильное движение на перевале Пога-Родионовка, магистрали Цалка-Ниноцминда. Движение по магистрали открыто для всех видов транспорта».