Անտառների նկատմամբ վարվող ներկայիս քաղաքականությունը մոտ ապագայում հանգեցնելու է դրանց ոչնչացման. Հակոբ Սանասարյան (տեսանյութ)
• 21-03-2016 16:32:11   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Հայաստանն անընդհատ կորցնում է անտառային տարածքներ. Եթե ներկայիս քաղաքականությունը շարունակվի, ապա մոտ ապագայում Հայաստանում անտառները կվերանան: Նման մտահոգություն մարտի 21-ին` անտառների պահպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Կանաչների միության» նախագահ Հակոբ Սանասարյանը:
Ըստ նրա` մարդկության համար կենսական նշանակություն ունեցող անտառային տարածքները Հայաստանի որոշ տարածքներում պարբերաբար լցվում են հանքարդյունաբերության հետևանքով առաջացող թափոններով, որոնք հանգեցնում են անտառների ոչնչացման:
«Միայն Սյունիքի մարզի Ագարակ և Քաջարան քաղաքաներում 30-35 մլն տոննա թափոն է լցվում անտառածածկ տարածքների վրա. Պատկերացրեք, թե ինչ է նշանակում ծանր մետաղներ պարունակող կապարները լցնել անտառների վրա»,- ասաց Հ. Սանասարյանը` հավելելով, որ այդ թափոների հետևանքով հավերժորեն ոչնչանում են թե անտառները, թե հողային տարածքները:
Նրա փոխանցմամբ` ներկայումս անտառածածկ տարածքները մի կողմից լցվում են թափոններով, մյուս կողմից անտառների 90 տոկոսը վարձակալական հիմունքներով և 55 տարով տրամադրվում է հանքարդյունաբերությամբ զբաղվող ընկերություններին, ինչն աղետալի հետևանք է ունենում դրանց վրա:
Հ. Սանասարյանի պնդմամբ` 1994 թվականին ընդունված առաջին «Անտառային օրենքսգիրք»-ով պահպանվել են անտառներին առնչվող գրեթե բոլոր նորմերը, սակայն 2002 թվականին ընդունված նոր օրենսգրքով անտառները դրվել են առևտրային հիմքերի վրա:
«Հիմնականում միջազգային կազմակերպությունները ցանկանում են այնպես անել, որպեսզի անտառները չպատկանեն Հայաստան պետությանը, այլ լինեն համայնքային»,- ասաց բանախոսը` ընդգծելով, որ այդ գործընթացն սկսվել է Տավուշի մարզում, սակայն հնարավոր է եղել այն ժամանակավոր կասեցնել:
Նրա կարծիքով, եթե անտառային տնտեսություններն անցնեն համայնքային կառավարման, ապա մեծանալու է դրանց սեփականաշնորհման վտանգը, որը դարձյալ հանգեցնելու է անտառների ոչնչացման:
«Կանաչների միության» նախագահի համոզմամբ` Հայաստանում անտառահատումները կրում են կարգավորված բնույթ, այսինքն` բոլոր հատումները կատարվում են ղեկավար մարմինների իմացությամբ ու լուռ համաձայնությամբ:
Լրագրողի այն հարցին, թե այս խնդրի առնչությամբ որն է ՀՀ Բնապահպանության նախարարության դիրքորոշումը, Հ. Սանասարյանը նշեց. «Մենք պետք է անկեղծ խոսենք և ընդունենք, որ Հայաստանում երկար տարիներ գործում է մեկ մարդու իշխանություն, նախարարություններում շատ մասնագետներ կան, որոնք անգործ նստած են: Երբ լինի կարգադրություն, որ անտառները չհատեն, ուրեմն այդ ժամանակ էլ հատումները կկանխվեն. Կան «զոռբա» մարդիկ, որոնց ձեռքով էլ Հայաստանի անտառները փաստորեն քայքայվում են»:

The current policy on forests will lead to their destruction in the nearest future. Jacob Sanasaryan.
• 25-03-2016 13:30:33   | Armenia  |  Social
Armenia keeps losing forest areas. If the current policy continues, the forests will disappear in the near future. Such concern was expressed by the “Greens’ Union” president  Jacob  Sanasaryan at a press conference on the occasion of the International Day of forest protection, on March 21. According to him   some areas in Armenia, which have a vital importance for mankind are regularly filled with waste, which leads to the destruction of forests caused by mining.
"Only in the cities of Kajaran and Agarak in Syunik region 30-35 million tons of waste is dumped into the forested areas. Imagine what it means to dump leads containing heavy metals into the woods. ",said J.Sanasaryan adding that as a result are eternally being destroyed both forest and land areas.
He claims that on the one hand currently forested areas are being filled with waste, and on the other 90 percent of forests are leased for 55 years to mining companies, which have a disastrous effect on them.
Sanasaryan insisted that by the first “Forest Code” adopted in 1994, almost all the norms concerning forests were kept, but by new Code adopted in 2002 forests were placed on commercial grounds.  "Mainly international organizations act like this, in order to make forests  the property of the community but not the country",- said the speaker, stressing that the process started in Tavush region, but it has been temporarily suspended.
He believes that if forest economies pass to the community management, the possibility of its privatization will increase, which will again lead to the destruction of forests.
"Greens' Union” president  believes that deforestation in Armenia are regulated ,that is ,all the cuttings are done with the awareness and tacit consent of the governing bodies.
To the journalist’s question what is the position of Ministry of Nature Protection about this issue, Sanasaryan answered: "We must be honest and admit that in Armenia already for many years there is a power of One, there are many professionals in ministries who simply are sitting idle. Only after the order, which will not allow forest cutting, the logging will be prevented. There are "quite stubborn " people whose hands are in fact destroying forests in Armenia. "