Բրյուսելում տեղի ունեցած ահաբեկչության մասին ահաբեկիչը հայտարարել էր դեռ օրեր առաջ
<<Իսլամական Պետություն>> ահաբեկչական խմբավորումը իր վրա է վերցրել երեքշաբթի օրը Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատասխանատվությունը:
express.co.uk-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարություն է տարածվել քրդական հեռուստաընկերություններից մեկով: Անվտանգության հարցերով մի շարք փորձագետներ և Եվրամիության մի շարք անդամներ ևս այն կարծիքն են հայտնել, որ Բրյուսելում տեղի ունեցած վայրագությունները ԻՊ-ն է կազմակերպել:
Ինչպես տեղեկացնում է theguardian.com-ը կիրակի օրը Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Դիդյե Ռեյնդերսը տեղեկացրել էր, որ Փարիզի ահաբեկչության կազմակերպման մեղադրանքով ձերբակալված Սալամ Աբդեսլամը քննիչներին ասել էր, որ նա նոր հարձակում է պատրաստվում իրականացնել մայրաքաղաքում: <<Նա պատրաստվում էր Բրյուսելում ինչ որ բան նախապատրաստել և դա նրան կհաջողվեր, քանի որ առաջին հետախուզության ընթացքում նրա ապաստարանից մենք գտել ենք բավականին քանակությամբ զենք և զինամթերք>>,- ասել է Դ.Ռեյնդերսը:

• 22-03-2016 17:54:50   | Belgium  |  World News
ISLAMIC State jihadis have claimed responsibility for the deadly multiple bomb blasts that have rocked Brussels, according to reports.
Reports from Kurdish media said the terror group had admitted being behind today’s strike.
Security experts and a leading European government minister have also suggested ISIS are to blame for the Brussels atrocity.
Belgium’s foreign minister, Didier Reynders, said on Sunday that Abdeslam had told investigators he was planning a fresh attack in the capital. “He was ready to restart something in Brussels, and it may be the reality because we have found a lot of weapons, heavy weapons, in the first investigations and we have found a new network around him in Brussels,” Reynders said.