Թուրքիան աջակցելու է Վրաստանին հեշտացված կարգով անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին
ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտգործնախարարների գլխավորությամբ մայիսին նախատեսված նիստին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն մտադիր է քննարկման դնել Վրաստանի անդամակցության հարցը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին` առանց անդամակցության համար անհրաժեշտ համապատասխան գործողությունների անցկացման: Այս մասին հայտնում է korrespondent.net-ը:
«Ես կարծում եմ, որ Վրաստանը կարող է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալ` առանց դաշինքին անդամակցելու համար անհրաժեշտ գործողությունների ծրագրի անցկացման: Տեխնիկապես դա հնարավոր է իրականացնել: Մենք ամբողջությամբ աջակցում ենք Վրաստանի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին և ես այդ հարցը քննարկման կդնեմ առաջիկա նիստի ընթացքում»,- հայտարարել է նա:
Նրա խոսքերով, իհարկե, Թուրքիան չի կարող տալ որևէ երաշխիք այդ հարցում: Նա նաև ընդգծել է, որ Վրաստանն արժանի է դառնալու ՆԱՏՕ-ի անդամ, քանի որ բավարարում է բոլոր պահանջները:

Турция предложит принять Грузию в НАТО по упрощенной процедуре
На предстоящем заседании глав МИД стран НАТО, которое состоится в мае, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу намерен поставить вопрос о вступлении Грузии в Североатлантический альянс без прохождения Программы действий по членству в альянсе, сообщает "Интерфакс-Украина".
"Я считаю, что Грузия может вступить в НАТО без прохождения Программы действий по членству в альянсе. Технически это вполне выполнимо. Мы полностью поддерживаем вступление Грузии в НАТО, и я поставлю этот вопрос на предстоящем в мае министериале", - заявил Чавушоглу в Страсбурге.
По его словам, "конечно, Турция не может дать каких-либо гарантий в этом вопросе".
Но, подчеркнул он, "мы считаем, что Грузия достойна быть членом НАТО, так как удовлетворяет всем требованиям".